Jump to content
Българският форум за музиканти

Като стана дум за слап..


MDFk

Recommended Posts

  • Отговори 31
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ето една препратка към видео материали за слап -

 

http://www.gazzbass.com/Features/bass_videos_noframe.htm

 

Повечето рифове/мотиви/парчета са на Марк Кинг и Стенли Кларк. Има какво да се види!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Ето една препратка към видео материали за слап -

 

http://www.gazzbass.com/Features/bass_videos_noframe.htm

 

Повечето рифове/мотиви/парчета са на Марк Кинг и Стенли Кларк. Има какво да се види!!

Определено има!

Само че, драги колеги, никой не каза дали има някакви особености около свиренето на слап със по-малко разстояние м/у струните, дали се е сблъсквал, дали практикува така в момента(или преди), и дали има разлика от нормалния слап - т.е. дали и звука е различен или само проблема със свикването на "тесните" струни е налице... :D

 

Едит: и как се правят "мъртви" ноти :D

офф: прекалявам с въпросите май :)

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето една препратка към видео материали за слап -

 

http://www.gazzbass.com/Features/bass_videos_noframe.htm

 

Повечето рифове/мотиви/парчета са на Марк Кинг и Стенли Кларк. Има какво да се види!!

Определено има!

Само че, драги колеги, никой не каза дали има някакви особености около свиренето на слап със по-малко разстояние м/у струните, дали се е сблъсквал, дали практикува така в момента(или преди), и дали има разлика от нормалния слап - т.е. дали и звука е различен или само проблема със свикването на "тесните" струни е налице... :D

 

Едит: и как се правят "мъртви" ноти :D

офф: прекалявам с въпросите май :)

Искренчо, не мисля, че прекаляваш, нали сме тук да питаме и отговаряме:D

Ми на "мъртви" ноти са си 4исто и просто заглушаване на струната. Доста използван похват при слапинга и доста гъзарско звучащ!

А относно ширината между струните - аз лично предпочитам по-широкичкото ( тип YAMAHA един вид така да се каже :D ). А и честно казано - не мисля, че звука ще е различен от това на какво разтояние са струните една от друга...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма разлика в звука при по-тесни струни.

 

 

 

Мъртви ноти можеш да правиш с лява или дясна ръка.

С дясна: 1. с палец (слап), заглушаваш струните с лявата ръка 2. с показалец/среден/безименен (pop), отново заглушаваш с лявата ръка. Можеш да пробваш и да редуваш два/три пръста на една или повече струни.

С лява: извличаш звука с удар на пръстите в/у струните. Удряй с първата фаланга на пръстите.

 

Тренирай комбинации от гореизброените техники в бавно темпо с метроном. Забързвай бавно :cheers:

Пробвай различни ритми и пулсации.

 

Виж http://www.forevernow.com/

Там ще намериш ноти и табулатури (май?) на неща на Марк Кинг т.е. някои от тях ги има свирени в линка който дадох по-горе. След като свикнеш на глухите удари и пр. хвани някой пасаж и го копай докато стане. В момента се ползват и доста други техники при свирене на фънк, но това ще ти даде добра основа.

 

The only thing that I slap is my children and the only thing that I pop is popcorn, беше казал някой, та и аз не съм некъф "слапър", ама гледам да помагам . . . . :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля,че "Мъртвите струни" се ползват повече от европейските слапери-предимно "Бритиш фънк".Щатската школа и особено черните басисти предпочитат живия и искрящ звук,използват "мъртви струни" по-рядко.Това се наблюдава и в по-новите неща на Марк Кинг,който така или иначе май наистина е крал на слаперите.Всичко това е мое мнение,разбира се.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един от любимите ми басисти.За мен е пример за изработен тон-все пак свири основно с Фендер.не използва много заглушени тонове-по-скоро стилът му е като шпага.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.