Jump to content
Българският форум за музиканти

Въpрос за студийни монитори?


group_home

Recommended Posts

Здравейте!

Предстои ми покупка на нови студийни монитори и се колебая между два варианта. Помещението където ще работя на мониторите е: 3,70 Х 3,80 метра. Казаха ми че в зависимост от размера на помещението, ако взема големи монитори може да ми се повреди слуха...какво мислите??? :thumbs_up:

Като спецификации 2та варианта между които се колебая са:

 

Вариант 1:

5.25" two-way monitors

90W active bi-amped design

Direct radiating bass reflex 5.25" woofers with front-mounted port

LF control adjusts response at 150Hz or 800Hz for room correction

HF control adjusts response at 3kHz or 8kHz for room correction

Low cut filter for use with optional LF-S8 subwoofer

1" dome tweeter

Deep cabinet design and separated amplifier space for rich low frequency playback

Magnetic Shielding for use near CRT computer monitors

Frequency Response (1W @ 1m): 38Hz - 23KHz +/-3dB

Dimension (W x H x D): 3.9" x 11.4" x 11.8" (98 x 290 x 300 mm)

Weight: 16.3 lb (7.4kg)

 

Вариант 2:

8" two-way monitors

140W active bi-amped design

Direct radiating bass reflex 8" woofers with front-mounted port

LF control adjusts response at 150Hz or 800Hz for room correction

HF control adjusts response at 3kHz or 8kHz for room correction

Low cut filter for use with optional LF-S8 subwoofer

1" dome tweeter

Deep cabinet design and separated amplifier space for rich low frequency playback

Magnetic Shielding for use near CRT computer monitors

Frequency Response (1W @ 1m): 30Hz - 21KHz +/-3dB

Dimension (W x H x D): 9.6" x 15" x 13" (243 x 380 x 330 mm)

Weight: TBA

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ем то за слуха , помещението и мониторите има бонус фактор - SPL . Него нещо не го виждам в спецификациите

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здр,

 

тия тех. данни са интересни ама дай марките и моделите най-добре. Знаеш ли колко монитори имат по техн. описание по-лоши данни от други а звучат пъти по-добре от тях.

 

Поздрав

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав е vhcs - по-добре дай направо модели между които се двоумиш.

Иначе мисля, че nearfield с 8" бас за тези размери на помещението са най-подходящи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ем то за слуха , помещението и мониторите има бонус фактор - SPL . Него нещо не го виждам в спецификациите

 

Какъв SPL, какви 5 кинта ??? Звуковото налягане (SPL - sound pressure level) е резултантна величина от усилването - все се предполага, че има някакъв реулгатор на силата на звука - т.е. ако ги усилиш малко SPL-a ще е нисък, ако ги усилиш повече - ще е висок. Какви спецификации, какви чудеса?

 

Иначе vhcs е прав - дай марка - че спецификации колкото искаш. А най-добре иди да ги чуеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мониторите са Tascam - VL-A5 и VL-A8. И един мой човек сега ще се прибира от USA и може да ми ги донесе. В БГ не се продават и няма как да ги чуя, затова МОЛЯ за съвет, кой модел да избера. Вижте ги и кажете кой от 2та модела ще е по-добрия избор за моето студио в помещение като размери 3,70 Х 3,50 (Но сега като сложа изолацията-минерална вата под гипскартон, ще се смали малко помещението) Благодаря предварително !!! :virtuoz:

Само ме претиснява това че наскоро ми казаха че ако сложа 8 инчови монитори в малко помещение може да оглушея :happy:

 

Ето ги и мониторите:

 

http://www.tascam.com/article;34,2034,1062.html

http://www.tascam.com/details;9,38,1057,16.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

The bigger, the better, щом са от една фирма/серия, няма кво да се чудиш.

А да не оглушееш е лесно: просто ще ги усилваш по-малко.

Не си съвсем прав....в помещение 3.5Х3.5 ако сложи дори едни мидфийлд монитори (не говоря даже за по-големи) резултатът ще е по-скоро обратен. За всяка големина помещение си има съответните монитори. Ниърфийлд мониторите са точно за такива помещения - поради липсата на място да бъдат разположени сравнително близо до него.

 

@group_home, по въпроса за оглушаването....смятам, че си наясно колко голям е един монитор с 8-инчов говорител - на дължина няма и две педи...така че спокойно, няма да оглушееш...а и тези 140W са много относителна стойност, която никога няма дори и да доближиш.

Според мен и VL5, и VL8 да вземеш няма да сбъркаш....ако трябва да избирам между двата, бих взел осмицата заради аванса в мощността и 8-те херца в долна посока.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си съвсем прав....в помещение 3.5Х3.5 ако сложи дори едни мидфийлд монитори (не говоря даже за по-големи) резултатът ще е по-скоро обратен. За всяка големина помещение си има съответните монитори. Ниърфийлд мониторите са точно за такива помещения - поради липсата на място да бъдат разположени сравнително близо до него.

Убаво де, ама мисълта ми беше the bigger the better в рамките на представения по-горе избор от VL-A5 и VL-A8.

 

Nearfield са монитори които стоят близо до ушите и далече от стените с цел звука който достига до ушите да е минимално оцветен от стените.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последно се спрях на 2 варианта, единия от които ще поръчам. Дилемата е между: TASCAM VL-A8 http://tascam.com/products/vl-a_series;9,38,1057,16.html и KRK RP8 http://krksys.com/products_rokit_rp8.php

разликата в цените не е голяма, иначе са доста сходни 2та модела. Кой вариант е по-добрия според вас??? :huh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами човек, за да каже някой кой е по-добрия - трябва да ги е слушал и двата иначе не виждам как ще е меродавно мнението. Аз се съмнявам в това някой точно тези двата да ги слушал едновременно, но би ми било интересно да чуя мнение също, ако все пак имаме такава персона във форума :huh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За KRK мога да ти кажа че са добри - поне на мене най-ми харесаха в този ценови клас (главно ги сръвнявах с Yamaha HS80M). За таскама - не се сещам ама можи и тях да съм чул. Бях в Мюнхен в 2 огромни музикални магазина и чух всичко каквото имаха от 200 до 6000 евро като наблягах на това което мене ме интересува.

Аз лично се спрях на Adam A7 ама още събирам жълтици. След около месец ще ги взимам и ще ходя така или иначе пак в някой от магазините и ако не ти е късмо мога пак да ги чуя и да драсна едно сръвнение.

 

Надявам се не съм те объркал още повече ... че не съм помогнал е ясно :greenangel:

 

Поздрави

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... След около месец ще ги взимам и ще ходя така или иначе пак в някой от магазините и ако не ти е късмо мога пак да ги чуя и да драсна едно сръвнение.

 

Ами супер ще е наистина!!! Аз няма веднага да поръчам, някаде чак март месец най-рано ще стане това така че ще съм ти СУПЕР БЛАГОДАРЕН, ако преслушаш TASCAM VL-A8 :rolleyes::thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак да попитам за дилемата: TASCAM VL-A8 vs. KRK-RP8 :)

Сега гледах спецификациите и ги дават:

 

TASCAM VL-A8: Frequency Response (1W @ 1m): 30Hz - 21KHz +/-3dB

LF control adjusts response at 150Hz or 800Hz for room correction

HF control adjusts response at 3kHz or 8kHz for room correction

 

KRK RP-8: Frequency Response: 45Hz - 20kHz

 

А иначе инфото за 2та модела е от тези линкове:

 

http://www.tascam.com/products/vl-a_series;9,38,1057,16.html

http://krksys.com/products_rokit_rp8.php

 

 

Ако се съди по спецификациите, кои са по добрите според вас?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.