Jump to content
Българският форум за музиканти

Един може би глупав въпрос.


Recommended Posts

Значи имам ритъм например Аm|Dm|E|Am за минорните акорди искам да използвам минор хармоничната гама но за E? има ли такова нещо като мажор хармонична и ако няма каква гама да използвам :recourse:

Благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей!

 

Ако за тази прогресия използваш за импровизация хармоничен минор от А, няма да имаш проблеми с терцовият тон на Е, тъй като той е G# - тон, който присъства в хармоничният минор от А. Проблем може да бъде тонът F, тъй като това е b9 степен на акорда Е - малко специфично звучене. Експериментирай, и ако не ти харесва присъствието на малката нона, пробвай с мелодичният минор от А - този проблем не съществува там. Тогава пък ще се появи друг проблем с предишния акорд. Общо взето най-добре е да използваш различна скала за всеки акорд. Няма универсален пенкилер в музиката...

 

Поздрави,

 

Петър

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ла минор натурален, плюс Ла минор хармоничен - особенно когато върви акорда Ми мажор, и после пак се връщаш в натурален минор. Така ще се получи и едно добро напрежение(теншън) и релиз(отпускане) след това.

Поне според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

kitaratapesho това смятах да правя и се чудех за Е коя да използвам :metalist: Да в интерес на истината акордовите тонове на Е ги има и в скалата за Аm :hysterical:

Редактирано от Fender_str
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да. По принцип, на теория b9 се "забранява" хармонично, с изключение на доминантови септакорди. А мелодично- зависи как е поднесено. Вероятно държиш да ползваш хармоничен минор върху цялата прогресия, което според мен е "по-добре" от изцяло мелодичен, ако не те дразни хиатуса - няма конфликт с терцата на Dm, малката нона е при E и понеже той е с доминантова функция, едно известно нарастване на напрежението преди тониката би било по-логично. b9 би звучало по-меко, ако е на слаб метричен момент и скрит в постъпково движение. А може и да решиш да превключваш скалите...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, ако искаш да ползваш пентатоника в/у Ми мажор - то нека тя да бъде Ла минорната с двата й преходни тона:

A C D D# E G G# A - за да го има все пак този Сол#. Скалата е компромисен вариант, защото е хем пентатоника (както искаш) - хем насоченост към хармонично-мелодичния мажор на Ми (заради тона До и липсата на Си).

Ако вкараш и лек блусарски момент в пентатониката с До#, мисля че би станало още по-добре...

В края на краищата се получи една завършена блус скала в Ла!

(A C C# D D# E G G# A)

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да не иска толкоз синя пудра. :hysterical: Като е казал пентатоника върху ми, предположих, че е имал предвид ми мажорна върху ми, което става, но ще имаш C# и по-мажорно усещане.

 

П.П.: Имаше един господин, който упорито твърдеше, че нямало мажорни и минорни пентатоники. :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето и аудио пример от мен-

 

http://media.putfile.com/impro-in-A-min-harmonic

 

доколкото разбирам от хармония и да нагледя това , което съм писал, само на един момент използвам и мелодичен минор, останалото е наурален - хармоничен

 

за тези които се интересуват, с какво съм записвал-

китарката е Скуаяр Сеймурайзд -Маршал - Фостекс Мтр

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаше един господин, който упорито твърдеше, че нямало мажорни и минорни пентатоники. :cheers2:

Ми да, прав е - има весели и тъжни пентатоники...! 3dsmile_1190.gif

 

Освен мажорната и минорна пентатоники има още три, построени от различните степени на пентатониката.

Някой от тях си имаха наименования, но не ги помня...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Примерно неутралната пентатоника - 1 2 4 5 b7. Други наименования не помня, а и ако помня, то те са на английски, понеже 90% от теорията съм я учил от чуждестранни учебници.

Разбира се, всеки лад може да се започне от друга степен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.