Jump to content
Българският форум за музиканти

Видовете дървесини и адаптери


EAmechaniX

Recommended Posts

Прочитайки цялата тема, аз разбрах две неща : (НЕКА МЕ ПОПРАВИ НЯКОЙ АКО ГРЕША)

 

1-НЯМА ВАРИАНТ ПРИ КОЙТО ДВЕ КИТАРИ ПРИ ЕДНАКВИ УСЛОВИЯ НО С РАЗЛИЧЕН МАТЕРИАЛ ДА ЗВУЧАТ ЕДНАКВО.

2-ПО- ВАЖНО Е ДЪРВОТО ОТКОЛКОТО АДАПТЕРА ЗАЩОТО ,АДАПТЕРИТЕ СА ЗАМЕНЯЕМИ ЧАСТИ ОТ КИТАРАТА .

 

Само не разбрах какво значение има КОНСТРУКЦИЯТА като например разликата в ГЛАВАТА между китари като лес пол и фендер ,понеже на едната била успоредна а другата извита назад.Тази извивка променя ли тона ?Ако е да -ЗАЩО?

 

И още един въпрос:

Имаме две китари с различна мензура . При коя от китарите струните ще бъдат по леки за извиване, (повдигане) ако приемем

че , и двете са със еднакви струни и строй -т.е. коя китара ще бъде'' по-мека''-по- късата или по-дългата и ЗАЩО ?

 

БЛАГОДАРЯ!!!

 

EAmechaniX.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

^ Евтим вече ти отговори на част от въпросите.

По-къса мензура = по-отпуснати струни = по-лесни бендове

Редактирано от DILETANT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

евтим е отговорил повече от изчерпателно.

по 1.-разликата в саунда някои пьт не е лесно намираема,и е достьпна за хора бая посвирили и с определени дадености.именно и затова добрите китарджии броят сума мангизи-именно за тия малки разлики!!!

по 2.-дьрвенията на китарата е по-важна принципно,а не защото адаптерите са заменяеми!знам ,че повечето хора няма да ми повярват,ама...

говоря за "живите" китарни саундове.иначе сьм сьгласен,че през смотан ефект като metal zone ,примерно,две различно готини китари ще звучат еднакво зле.

а за разликата в главите на метлите може да се отвори нова тема направо...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-дълга мензура - по-обтегнати струни - по обтегнат и метален тон.

По-къса мензура - по-отпуснат тон с по-басова атака, и по-меко, отпуснато звучене.

 

Благодаря от името на всички лаици за коментара ,но ако може малко по-ясни обяснения .От вашата гледна точка може и да звучи логично но такива като мен нищо няма да разберат .Ако може малко по обстойни обяснения ще сме ви благодарни.

 

По-обтегнати струни-ЗАЩО?-ОБЯСНЕТЕ ГО КАТО ПРОСТА МЕХАНИКА!

 

Казвате го като факт но без аргумент -неразбираемо е!

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи имаш две дължини мензури с разлика около 2 см. помежду им.

Една струна която трябва да звучи например в тона ЛА=440 мегахерца ще трябва да е по-опъната при по-дългата мензура отколкото при по-късата, където ще е леко по-хлабава.

Имам 2 ел. китари, които са с различни мензури и повярвай ми, разлика макар и лека наистина има. При мен влияе не толкова на бендовете, колкото на атаката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Само да вметна, че ла от първа октава е 440 Херца.

 

Иначе е вярно - по-дългата струна трябва да е по-опъната от по-късата, за да имат двете един и същи резонанс(тон).

Друга интересна зависимост е тази, че по-обтегнатата струна се бендва по-трудно от по-отпуснатата(при по-обтегнатата струна е необходимо по-голямо повишаване на напрежението, за постигане на същия бенд), от което има 2 последствия:

 

1. На късата мензура се бендва по-лесно и приятно.

2. На късата мензура е по-лесно да ти изфалшивее акорда от прекомерно натискане на струните, особено ако китарата е с по-височки прагчета.

3.(за лютиери)Късомензурна китара се прави вярна по целия гриф по-трудно.

 

Пратих два файла - първия е сравнение на чисто, втория - с драйв.

И в двата откъса първите 2 семпъла са от дългомензурна китара(Ibanez и Strat), след това има 2 семпъла с късомензурна китара на края.

 

Обърни внимание как късомензурната китара винаго звучи малко по-дълбоко и меко, докато дългомензурните китари звучат по-стегнато, и малко по-метално. Виж и при изкачване на високи прагчета, как късомензурната китара омеква, докато дългата продължава да звучи по-стегнато..

 

Много видимо е на семплите с драйв, при втория откъс, как на солото на "Душа камбана"(3-тия семпъл на записа с драйв), в началото китарата изсвирва няколко заглушени ниски тона, които имат един характерен за по-късите китари резонансен и "мръсен" нисък тон, който е направо емблематичен за Гибсъните. Точно заради тази им мощна атака в ниските честоти, тези китари са толкова използвани в метъла, например Metallica 84, 88 и др...(някак си при ниското ритъм-пицикато звучи по- дето обичат да си свирят с уста металите - "джн-н-н, дж-н-н-н-н", докато по-дългомензурна китара би звучала по ала "дж-ж, дж-ж", по стегнато, без ниското "н-н-н" ръмжене отдолу.

 

Надявам се това ти говори повече :greenangel:.

Clean_comp.mp3

Drive_comp.mp3

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.