Jump to content
Българският форум за музиканти

Mini Amp From Hell


Recommended Posts

Интересно е като цветна картинка, ама дали ще свири като хората? Като се има предвид, че по пътя на сигнала има филтър на 338,627Hz, излиза , че половината обхват от основни тонове на китарата няма да ги има. Да не говорим за необмислените стойности на елементите, с които режимите на съгласуване са някъде си.

Но няма лошо, няма да има разлика от това да ръгнеш китарата в микрофонния вход на компютъра и да се наслаждаваш на готиния звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен най-напред трябва да се чуе.

Относно забележките ги приемам до някъде. Все пак това е схема за усилвател който ще захранва говорителче от портативно радио а не 4 по 12" :punk_guitar:

Какво ще стане ако на говорителчето му се пуснат 30 херца ?

 

Относно режимите (на полевия транзистор) може да се увеличи резистора в сорса (3к3) на 10к, а ако звука идва "тънък" и кондензатора след транзистора.

 

Всичко обаче според мен опира до това да се направи най-напред и после да се експериментира с различни стойности. А и да не забравяме каква е идеята на тази схема ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди кривящото стъпало(чипа), според мен, е добре ниските да са по-малко. За да не звучи тъничко на clean, може би е добре входния филтър да е честотно зависим от gain потенциометъра(може би двоен потенциометър).....

 

Но в това приложение, едва ли ще има голямо значение...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E, хайде сега, не става въпрос за 30 Hz, но все пак това за което е предназнчен усилвателя трябва да се възпроизвежда. Иначе какъв е смисълът да се прави нещо като нищо? Исках да обърна внимание на манталитета на автора; когато се прилагат методи без да се знае как се правят, означава, че човека не е наясно. И понеже ентусиастите тук нямат задълбочените познания да се ориентират в клопките на схемотехниката, резултатът ще бъде загуба на време без задоволителен резултат. Например прилагането на паралелно звено за контрол на тона в изхода на нискоомно стъпало, е най-малкото неразумно. Зависимостта на тон контрола от нивото на усилване е калпаво решение. Потенциометър с такава ниска стойност за силата на звука в случай на захранване със сорсов повторител, който има сравнително високо Ro, е неподходящо решение. Повече внимание е обърнато на "външните" асесоари.

Както и да е, доста калпави неща съм видял, това няма да е изключение.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е да се направи някакъв прост активен филтър преди усилвателя.

Според мен, обаче, е добре полевия транзистор отпред да остане, понеже оцветява звука по специфичен начин.

 

Въпреки това, не мисля, че е добре да се прекалява със активните елементи - парил съм се от това. Когато се използват популярни евтини компоненти, често се стига до неприемливи нива на шума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E, хайде сега, не става въпрос за 30 Hz, но все пак това за което е предназнчен усилвателя трябва да се възпроизвежда. Иначе какъв е смисълът да се прави нещо като нищо? Исках да обърна внимание на манталитета на автора; когато се прилагат методи без да се знае как се правят, означава, че човека не е наясно. И понеже ентусиастите тук нямат задълбочените познания да се ориентират в клопките на схемотехниката, резултатът ще бъде загуба на време без задоволителен резултат. Например прилагането на паралелно звено за контрол на тона в изхода на нискоомно стъпало, е най-малкото неразумно. Зависимостта на тон контрола от нивото на усилване е калпаво решение. Потенциометър с такава ниска стойност за силата на звука в случай на захранване със сорсов повторител, който има сравнително високо Ro, е неподходящо решение. Повече внимание е обърнато на "външните" асесоари.

Както и да е, доста калпави неща съм видял, това няма да е изключение.

Успех!

Добре човече, дай тогава някаква идея какво да се направи, за да се оптимизира или друга схема....

Не всеки има толкова големи познания над електротехниката - примерно аз нямам, но въпреки това мога прилично да ецвам платки и да запоявам, което ми позволява да реализирам готови схеми, но не и да ги интерпретирам.И все пак мисля че за мен това е много добро ниво като се има предвид факта че съм студент по медицина(5-та година), а в училище съм бил профил с биология и химия - с други думи, неща , които нямат нищо общо с елецтротехниката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята на този 386 чип е, че когато е в режим на изкривяване - звучи гот на китаристите!

Бих могъл да драсна примерна схема, и да я публикувам тук за обсъждане..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре човече, дай тогава някаква идея

40942_988.JPG

 

Свързването на тон контрола по този начин позволява да се елиминира паразитното влияние на кондензатора при минимума. Последователното съпротивление от сорса на FET-а осигурява последователния клон на RC фитъра с кондензатора на тонконтрола. Стойностите на потенциометрите са съобразени с предавателната характеристика и честотите на контрол.

Остава само да се преправи печатната платка, за което ще се погрижиш сам. :metalist:

П.П. Номерата на елементите съответстват на тези от постваната от НИКИ схема.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една поправка - сбъркал съм знака минус с подчертаване в тон контрола. За плавно регулиране потенциометърът трябва да е обратно логаритмичен (-lg). Може да се използва и линеен, с допълнително съпротивление, но най-добре е с инверсно логаритмичен.

Сори!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много, много благодаря!Ще го преправя по описания начин и до края на деня ще направя платка и ще го пробвам.Ще пиша пак като изпробвам произведението!

Още веднъж, много много благодаря! ;):):rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Up to today :

Ето какво сторих . Свързах другия преамп , който работи на 9V батерия . Сега новото : ампчето е направено на бачка с трафче . Трафчето дава 6V AC . Сега се търси върху платката къде свършва изправителя . Това ще го оправя . Обаче сега се чудя как да направя ултра лесен драйв . Колкото по-малко части - толкова по-добре . Идеи за такава схема ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и финално от мен:

Ампа е готов и върши идеална работа.Изпробвах го на 8-ми с 9В батерия и издържа повече от 3 часа(още не съм я сменял).Схемата е от Nikifena с преработката на Parni_Valjak.Не съм слягал друг амп след него просто щото за такова малко кубенце няма нужда въобще!Прилагам няколко снимки и един демо звук(чейна е китара с хъмбъкър-диджитек рп200-ампа ще го кръстя.........MG Small Fuck...

Иначе е направен от една малка колонка с един басов 20 вата български говорител и едно малко микро говорителче вързано последователно на 2микро фарада кондензатор(за високите).Това говорителче е допълнение, за да може по-качествено да се чува, когато е вързана не китара , а емпетри плейър(баси ко яко се пише това на кирилица...).Пробвано е, работи безотказно, та кеф ти китара кеф ти друга музика и то на батерии!Какво повече му трябва на китариста-пиянка, който обича заниманията извън къщи!

071205143305at1.jpg

071205154637tv2.jpg

071205154651xu1.jpg

071210152223st2.jpg

071210152237bc8.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още:....

Това е семпъла с диджитека http://media.putfile.com/MG-Small-Fuck

071210152249at4.jpg

ето го и микроговорителя 071210152301zs3.jpg

071210152907af0.jpg

071210152922nk9.jpg

071210152939lx3.jpg

071210153012sw8.jpg

 

 

ааааа Забравих да кажа че съм сложил и ключе което превключва между 2 режима на захранване - 1.Батерия 2.Мрежово захранване чрез траф и изправител, който е на 9в.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.