Jump to content
Българският форум за музиканти

Най-българското БГрадио убива българските автори на песни


Recommended Posts

До кога ще позволяваме на БГрадио да възпитава в неуважение към хората създали и създаващи българската музика? И до кога песни, изпълнени от български певци и групи, но написани от чужди автори ще се обявяват за български? До кога демагогията на една медия ще води млади и доверчиви хора в грешна посока?

 

 

 

От кого зависи да се променят нещата?

 

 

 

ОТ НАС!!! ТРЯБВА ДА ИЗИСКВАМЕ ПЪЛНАТА ИЛИ ПОНЕ МАКСИМАЛНО ТОЧНАТА ИНФОРМАЦИЯ ОТ МЕДИИТЕ! НАЛИ ТОВА ИМ Е ЗАДАЧАТА - ДА НИ ИНФОРМИРАТ!?

 

 

 

Всичко започна много небрежно и без да искаме. Навярно в началото, когато БГрадио стартира, не е имало информация за всичките песни. Освен това и желанието да не прилича на някоя друга медия е спряло екипа да обявява авторите на музика и текст. Вместо това водещите смело и безнаказано обявяват:

 

- През изминалите минути бяхме с песента на изпълнителят Х.

 

 

 

Това изобщо не е вярно!!! Песента е на авторите на музика, текст и аранжимент. При това точно по този ред. Този проблем не стои с песните на Б.Т.Р. и редица други групи, както и солови изпълнители, които сами са автори на музиката, текста и аранжимента на изпълняваните от тях песни. Но какво става с песента “Среща”, чийто кавър, направен от Д2 е смело обявяван като песента на Д2? Става така, че поколенията, които не знаят, че автора на музиката е Кирил Маричков вярват, че Дичо и Митко Кърнев са написали тази песен. Да не говорим за текст и аранжимент, както и за изпълнение. Това е само един пример. Руши пее доста чужди песни. Мариана Попова също. . . но всички те са на изпълнителите. ЗАЩО?

 

 

 

Пиша всичко това с огромното си уважение към изпълнителите. Накои от тях са ми приятели от години. Ако някой се чувства засегнат, то аз съм готов да изясним позицията ми в личен разговор. Да, те също допринасят много за песента. Но тя не е тяхна, ако не са написали поне една думичка и нота от нея!!!

 

 

 

Какъв по-добър пример за нужността да се представят авторите на песните наравно с изпълнителите от това, че в световният ефир е пълно с медийни изпълнителски звезди? Навярно не са само изпълнителски. Те печелят от популярността си. Но трябва да кажем честно, че авторите се “хранят” от това, че създават музика, текст и аранжимент. И че ако дори и изпълнителите знаят, че в ефира в момента се “въртят” петнадесет хита на някой автор, то това автоматично води до голям интерес към този човек. Към поръчки и признание от страна на колеги и публика.

 

 

 

Е, питам аз, ако ефирното време не позволява да се обявяват авторите, то не може ли да се измени анонса на песента от:

 

- Чухме песента на Х.

 

До:

 

- Чухме песнта Х в изпълнение на У?

 

 

 

 

 

Простичко решение на не до там сложен въпрос. Не сложен, но много отговорен!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 39
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

за мен лично и много други работи са сбъркани в БГ Радио.... друг е въпросът, че това НЕ Е РАДИОТО С БЪЛГАРСКАТА МУЗИКА, а радио на НЯКОГО (всички знаем кой) С МУЗИКАТА, КОЯТО ТОЙ ХАРЕСВА И НАЛАГА. Може би ако и аз харесвах тази музика (макар че в повечето случаи си е откровенна боза) нямаше да има проблем, но УВИ - точно този тип псевдо музикантсване от професионалисти не мога да понасям. Камо ли пък да се перчат със символа БГ МУЗИКА. АКо се заслушате в рекламната шапка на радиото има записани гайди - някой да е чул песен с гайди някога да е пускана по това радио???? Няма и да чуе...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"А сега ще чуем увертюрата на "Дон Жуан" от В.А.Моцарт, в изпълнение на Софийска Филхармония, с диригент Емил Табаков"

 

Ами прав е човека от първия пост....

Но не вярвам някога да се оправи нещо по този въпрос.

Принципно в България всичко е на грешна основа поставена, а няма кой да се наеме да изрине всичко и да се почне отначало....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се и аз съм за, ама какво да направя, че да помогна това да го бъде?

Ето тук -> http://forum.muzikant.org/index.php?showto...%EF%E5%F1%ED%E8 малко е бръмчано по тоя въпрос....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вместо това водещите смело и безнаказано обявяват:

 

- През изминалите минути бяхме с песента на изпълнителят Х.

 

 

 

Това изобщо не е вярно!!! Песента е на авторите на музика, текст и аранжимент. При това точно по този ред.

 

 

 

Аз пък искам да попитам как стои въпроса според теб ако дадения изпълнител е платил на авторите ,каквото са си поискали - песента вече не си ли е негова ?ей това е много болен въпрос в БГ реалността ,защото авторите хем искат пари още преди да са направили песента ,хем после искат тази песен да си остане тяхна ,а вече са я продали ...на изпълнителя ,затова може би по радиото обявяват песните - еди коя си е на еди кой си изпълнител ...

моля за разяснение по този въпрос .Благодаря!

Редактирано от zarra
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за мен лично и много други работи са сбъркани в БГ Радио.... друг е въпросът, че това НЕ Е РАДИОТО С БЪЛГАРСКАТА МУЗИКА, а радио на НЯКОГО (всички знаем кой) С МУЗИКАТА, КОЯТО ТОЙ ХАРЕСВА И НАЛАГА.

 

аз затова спрях да го слушам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе,авторе на темата,от чужбинско ли идваш или просто не си загрял кво е положението?Дребни хора с азиатско съзнание...ще се оправим,но в някой друг живот..останалото ми е в подписа :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък искам да попитам как стои въпроса според теб ако дадения изпълнител е платил на авторите ,каквото са си поискали - песента вече не си ли е негова ?ей това е много болен въпрос в БГ реалността ,защото авторите хем искат пари още преди да са направили песента ,хем после искат тази песен да си остане тяхна ,а вече са я продали ...на изпълнителя

 

песента си остава на авторите. Изпълнителя им плаща за да я ползва. Могат да се разберат и да я ползва само той, но авторското право е изконно и неотчуждимо. Ако изпълнителят смята че всичко може да се купи с пари - да си купи талант за писане на музика и текст и да си пише сам песните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според американските стандарти - песента писана по поръчка е на този ,който е платил за написването и - той разполага с нея ,както си намери за добре - дори да не е автор - в смисъл авторското право може да се продава и веднъж като е продадено - кРАЙ - вече не притежаваш песента !

Обикновено продуцента плаща и авторските права автоматично стават негови !

Редактирано от zarra
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

БГ радио е едно от радиата,което постоянно залива ефира с една и съща безвкусна и злесътворена музика.Нека си слушат българската музика,аз ще си слушам западната,защото не разбирам.Да не говорим,че там не пускат български метъл и рок, който бих слушал.Блъскат едни и същи 20 песни по цял ден.Просто за мен то не съществува.Тук ще вметна един пасаж от филма за магьосника Мерилин:как унищожиха злата магьосница Маб? Много лесно ...като забравиха за нея. :greenangel: А тези,които са недоволни,бих посъветвал-сменете станцията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според американските стандарти - песента писана по поръчка е на този ,който е платил за написването и - той разполага с нея ,както си намери за добре - дори да не е автор - в смисъл авторското право може да се продава и веднъж като е продадено - кРАЙ - вече не притежаваш песента !

Обикновено продуцента плаща и авторските права автоматично стават негови !

 

Не е вярно това за американските стандарти - продуцентските права стават негови, авторските са на автора. Моля те, не внасяй смут в душите на БГ авторите, които си държат на труда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според американските стандарти - песента писана по поръчка е на този ,който е платил за написването и - той разполага с нея ,както си намери за добре - дори да не е автор - в смисъл авторското право може да се продава и веднъж като е продадено - кРАЙ - вече не притежаваш песента !

Обикновено продуцента плаща и авторските права автоматично стават негови !

 

 

И колко такива случаи знаеш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според американските стандарти - песента писана по поръчка е на този ,който е платил за написването и - той разполага с нея ,както си намери за добре - дори да не е автор - в смисъл авторското право може да се продава и веднъж като е продадено - кРАЙ - вече не притежаваш песента !

Обикновено продуцента плаща и авторските права автоматично стават негови !

 

Баси, глей к`ви са наивни някои моми......

А грейт композерите как пра`ят пари цял живот...

ЪЪь !? :greenball:

Авторски плащат хората по света, цел живот, па и на наследието!

...пък ти вър`и сънувай автоматично.

:angry:

То тва да не ти е Пайнер музик ма, сестро...

Пфу!

:virtuoz:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.