Jump to content
Българският форум за музиканти

Audiointerface или (mixer + Interface) ?


Demiurg

Recommended Posts

Не съм хич наясно със записването на инструменти в компа, но бих искал да си взема нещо (качествено !!!) с което да си правя сравнително добри записи вкъщи. Гледам, че доста хора във форума са с интерфейси на M-Audio или на EMU, и мислех нещо такова да си взема (Fireware). Но гледам едни миксери на Alesis, които освен че са миксери, освен че имат и цифра вградени ефекти, са и интерфейс !!!! Конкретно - Alesis Multimix 8 Fireware. Според ценовата листа на Динкорд, струва под 800 лв, а повечето интерфейси на M-Audio & EMU са ~ 500-600 лв. Ако сметката ми е вярна, то миксера е доста по на далавера (още повече че с него идва и Cubase LE). Обаче възникват следните въпроси:

1 - да не бъркам аз нещо в сметките, и да трябва освен миксера да се купува допълнително хардуер ????

2 - Мога ли от тоя миксер да пратя всеки канал на отделен канал в Cubase, или се записва само крайния (изходен) микс ????

3 - какви други варианти има (за стойност ~ 600 - 800 лв) за запис на китари директно в компа ? Държа да е качествено, но не чак на студийно ниво. Държа и да е "дуракоустойчиво" - включвам го, и ако обича - да почва да работи....

 

Изобщо приемам всякакви съвети за организирането на малко домашно студийце.

Благодаря !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

М-Аудио 1394 интерфейс, чисто нов, може да се намери за 300 лева.

 

Аз ползвах такава карта (FireWire Audiophile (преди това Audiophile 2496 PCI)) заедно с 10 канален миксер Ямаха. Супер си е, но реших да ги разтикам и да си взема нов аудио интерфейс, който е 10 ин/10 аут. Някак си за в домашни условия чак и отделен миксер не ми трябва...това установих...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тези които са firewire изпращат към пц-то всеки канал поотделно, както и общия мастър

 

имаи също така предвид че към пц се изпраща сигнала който вече е минал през фейдъра, еквалайзера и т.н.

 

 

миксера не е много здрав, копчетата се чупят

 

инъче.. ако ти трябват по малко канали, има добри двуканални аудио интерфейси... с далече по качествени конвертори и преампове, че и за по малко пари

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите, но Audiophile - не ми върши работа - държа да има XLR входове, а най- евтините на M-Audio, които видях, са FireWire 410 (ТОВА), което си отива към 700-те кинта... При това е без миксер....

 

Механичната здравина не ми е приоритет - ще е вкъщи на бюрото, и няма да се ползва често... :thumbs_up: Но за качеството на предусилвателите и ДАКовете се замислих.... LOE, ти имаше E-MU 404 (USB, май ???) - доволен ли си от него ? Мнения, препоръки ???

Като се замисля, повече от 2 инструмента наведнъж едва ли ще записвам, така че и двуканалния интерфейс си е оферта, но идеята ми за миксер е "да има, за всеки случай"....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз мога да ти дам съвет,без да твърдя че е компетентен,но със сигурност ще е решение,което ще работи.Аз също сега обзавеждам домашно студио.

1.Ако имаш РС, а не notebook те съветвам да си вземеш на M-audio Аудиофил 2496-общо взето на пръв поглед най-простата от про картите.Въпросът е там, че по-скъпите такива имат повече входове изходи,USB,Firewire и т.н,също така има и външни устройства за notebook...,но след като се консултирах с хора,които цял живот се занимават с това,се оказа че почти всичко в една про карта опира до чипът ,който преобразува аналоговия в цифров сигнал.А той е еднакъв(много качествен) при почти всички модели.Така или иначе ще използваш миксер,което обезмисля многобройните входове и изходи.А миксерът е задължителен...и там компромиси не трябва да се правят.

2.Миксерът-прочетох почти всичко, що се е изписало за миксерите по форумите.За себе си знам-в края на този месец ще си взема Soundkraft Compact 4-във Фактор е 198 лв.Разгледай го-невероятен е.Един приятел има Берингер за малко над 100 лв. и казва че е доволен,но колегите от тук не мислят така...

3.Миди клавиатура-аз си взех втора употреба 61 клавиша на М-аудио.Трябва ти за да редиш барабани,хармонии и въобще ...трябва си-удобно е

4.Инструменти-тук вече ти си избираш-Аз разполагам с един електроакустичен фретлес бас и една китара Скуайър.

Това е от мен.Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За ему 0404 УСБ мога да кажа доста... хардуера е страхотен, преамповете и конверторите са много добри

 

от към софтуерната страна - драйвери - интерфейса куца, на моменти има проблеми, и определено не е нещо с което бих излязъл да свиря наживо, но за записи е повече от добре, особено като се имат предвид че конверторите и преамповете са доста над нивото на средностатистическо домашно студио

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубаво де, ама вместо отделно интерфейс и отделно миксер, не е ли по- добре да взема оня Алесис от първото ми мнение - той 2 в 1 ?????

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-добре е. А е и хубаво, преди да си взимаш какъвто и да било интерфейс, да се замислиш за мониторинга на сигнала. На компютърни колонки (респ. домашно ХайФай :) ) няма да чуеш разликата и между Lynx Aurora и CreativeLive!

Редактирано от presly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубаво де, ама вместо отделно интерфейс и отделно миксер, не е ли по- добре да взема оня Алесис от първото ми мнение - той 2 в 1 ?????

 

 

Ми, чесно казано по добре ще е, поне от към миксер този алесис е доста по добре от ефтините берингери, към които най вероятно ще се ориентираш. Но пак ще повторя че миксера има много канали, и е ефтин, което навежда на мисълта че не е чак толкова качествен откъм звук. Ако ти трябват много канали - взимай го. Ако не ти трябват канали вземи си ЕМУ 0404 УСБ - картата има 2 броя канала, всеки с изключително добър преамп, в който може да се включи всичко, от високоомни инструменти като китарата например, микрофони, и линейни сигнали.

 

 

Както presly ти написа, за да усетиш файда от кадърна звукова карта ще ти трябват също така и чифт качествени монитори, най добрата оферта от към съотношение цена качество е чифт КРК5 мониторчета - излизат към 650 лева някъде ако не ме лъже паметта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми, чесно казано по добре ще е, поне от към миксер този алесис е доста по добре от ефтините берингери, към които най вероятно ще се ориентираш. Но пак ще повторя че миксера има много канали, и е ефтин, което навежда на мисълта че не е чак толкова качествен откъм звук. Ако ти трябват много канали - взимай го. Ако не ти трябват канали вземи си ЕМУ 0404 УСБ - картата има 2 броя канала, всеки с изключително добър преамп, в който може да се включи всичко, от високоомни инструменти като китарата например, микрофони, и линейни сигнали.

 

Както presly ти написа, за да усетиш файда от кадърна звукова карта ще ти трябват също така и чифт качествени монитори, най добрата оферта от към съотношение цена качество е чифт КРК5 мониторчета - излизат към 650 лева някъде ако не ме лъже паметта.

 

Най- вероятно тоя пулт ще е... Е-Му- то отпада заради UBS-то (чух че се влияе от съседните входове, а аз имам доста неща включени в USB), така че държа да е Firewire. Другото, на което държа, е инструментния вход с XLR, и там отпадат другата половина препоръчвани интерфейси.... Преамповете в пулта не са ми голям проблем - за баса си имам собствен, а и планирам един лампов микрофонен в близко бъдеще. Повече ме притесняват ДАКовете на пулта, щото, ако правилно съм разбрал, конвертирането на сигнала става в самия пулт, и по Firewire-то в компа "текат" цифри...

LOE, Берингер е забранена марка за мене (лекарите не ми дават, щадят ми кръвното) :)

 

А мониторите за начало мисля да ги пропусна - "домашното ми Хай-Фай" е от няколко усилвателя (А+В, чист А транзисторен и еднотактен лампов), комплектовано с едни хорни и едни ТЛ-ки, и мисля че ще се справи, или поне доста по- добре от кои-да-са "мониторчета" до 1500-2000 лв....

------

 

Да разбирам ли, че никой не притежава такъв миксер, или поне някой от неговия клас ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

доста по- добре от кои-да-са "мониторчета" до 1500-2000 лв....

По-красиво - със сигурност, но по-точно - едва ли. Ако достатъчно си свикнал със звука на мониторния си тракт - може да се работи и на Радиотехника С-90 + усилвател Одиссей 001-стерео.... но практиката доказва, че "и я можем, и тате може, ама козата си сака пръч". Въпрос на вкус.

Аз лично работя с подобно решение - пулт Tascam DM-3200 с FireWire опция - 24 канала In/Out по жицата на огъня. Прекрасно решение, но за твоя случай, може би, излишно натоварено с функции.

Редактирано от presly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Не съм хич наясно със записването на инструменти в компа, но бих искал да си взема нещо (качествено !!!) с което да си правя сравнително добри записи вкъщи. Гледам, че доста хора във форума са с интерфейси на M-Audio или на EMU, и мислех нещо такова да си взема (Fireware). Но гледам едни миксери на Alesis, които освен че са миксери, освен че имат и цифра вградени ефекти, са и интерфейс !!!! Конкретно - Alesis Multimix 8 Fireware. Според ценовата листа на Динкорд, струва под 800 лв, а повечето интерфейси на M-Audio & EMU са ~ 500-600 лв. Ако сметката ми е вярна, то миксера е доста по на далавера (още повече че с него идва и Cubase LE). Обаче възникват следните въпроси:

1 - да не бъркам аз нещо в сметките, и да трябва освен миксера да се купува допълнително хардуер ????

2 - Мога ли от тоя миксер да пратя всеки канал на отделен канал в Cubase, или се записва само крайния (изходен) микс ????

3 - какви други варианти има (за стойност ~ 600 - 800 лв) за запис на китари директно в компа ? Държа да е качествено, но не чак на студийно ниво. Държа и да е "дуракоустойчиво" - включвам го, и ако обича - да почва да работи....

 

Изобщо приемам всякакви съвети за организирането на малко домашно студийце.

Благодаря !!!

Здрасти,аз лично имам sound blaster "AudigyPlatinum".Струва около 250$,перфектен е за домашни условия,но е с един аналогов вход,значи записваш само 1 нещо едновременно,за многоканален запис ти трябва и многоканална саунд карта.Имам приятел със аудиджи (СтаменЯнев) и да ти кажа през хола му е минало почти половината "БГ радио".От там нататък е въпрос на софтуер и уши.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.