Jump to content
Българският форум за музиканти

Може ли саунда на Pantera да се докарва с лампи


metalhammer

Recommended Posts

  • Отговори 31
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

^ Почти 1:1.Каточили саунда на Пантера звучи малко "по-плоско" в сравнение с тоя запис,но в крайна сметка Енгъла звучи даже по-яко според мен. ;)

Редактирано от bratmito
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В транзисторния звук има по-ясни, леко трещящи, нечетни хармониции, които обикновено са в повече, и от там идва лошото име на транзисторния звук в някои китаристски среди.

 

Обертона на лампата е по-топъл, мазен и плътен.. исобщо неговите хармониции се възприемат като по-приятни и музикални.

 

Принционо със всичко може да се постигне желания звук, с достатъчно техника, и с ръчкане.

 

Но в частния случай - да, с лампа звучи много яко, но лампата обикновено не се доближава толкова много до транзисторния звук. Транзисторния звук просто си има друга високочестотна окраска(с която трябва много да се внимава, за да не стане тя от окраска - трещене).

 

Не забравяйте, обаче, че и записа на Пантера е обработван!

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

vovcho, хахахаха... ми направо се изчервих.

 

Mu3epHuK, на записа който си пуснал пича май още не е бил закусил, никак не ми напомня за Пантера,

може би само околността на тоновете, които свири съдържа границите на Даймбег, но никога не ги достига!

 

Ау, а накрая рифа, дето ми е едно от най-любимите неща в Walk, толкова недаймбегско като звук звучи.

Жалко за Енгъла, педвид опита!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Walk - Engl Powerball

 

Engl Powerball - лампов усилвател. Мисля че докарва Pantera добре?

 

И аз така мисля (да не кажа, че лично на мен ми допада даже с една идея повече от саунда на Пантера, може-би точно защото е лампов) и се кефя както на звука, така и за записа! Като написах по-горе одобрителен коментар за първия постнат линк, имах предвид по-скоро, че звукът сам по себе си не е лош и има нещо общо с Пантера, без да е нещо кой знае какво, но за този запис гласувам с две ръце!!!

 

@coh-da, че никой не е Даймбег и няма точно оборудването и саунд инженеринга на Даймбег, е ясно на всички и не изненадваш никого с такива откровения.

 

За мен смисълът на това да се доближиш до звука на Даймбег по един или друг начин не е да се правиш на него, а да правиш музика в стила и духа на Пантера или тяхното звучене. Даже е желателно да имаш поне една нотка индивидуалност както в звука, така и в свиренето си, именно защото не си Даймбег и няма как и защо да бъдеш!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

sevenstring,

абсолютно съм съгласен, но тогава няма да говорим за звука на Pantera и в частност на Dimebag,

а за ефектите му (им).

 

Звука е нещо много различно и то започва със звукоизвличането от струните. А не с крайния ефект на лампата

или транзистора! Това искам да кажа.

 

И затова продължавам да твърдя, че не... не може звука на Pantera (в случая този на Dimebag)

да се докара с лампи. Ефект на звука... може би да, но затова трябват пари, най-малкото да си ги купиш,

после да настройваш до откат в малкия мозък, но звука не е ефектите само.

 

Ефектът (дистъри, фленджъри, лампи, транзистори, предусилватели, усилватели, говорители дори) се прилага

върху звука. А този звук идва от начина, по който трептят струните. Толкова ли е трудно да се проумее!?

А как трептят струните... еми... тогава!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен, семпъла звучи добре и съм на мнение, че този звук може да се направи с лампов амп. .......естествено, че всеки си носи звука в себе си, и дори със същия чейн(като на Даймбег) резултата ще е различен. Мисля, че китариста заема най - важното място във веригата на крайния китарен звук, но това скоро го обсъждахме в една друга тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече не мога да се стърпя :thumbs_up: coh-da, не съм съгласен с тебе. Не че звукоизвличането е малковажно, ама не играе чак пък такава роля за крайния звук. Ако хвана китарата на Дайм, с неговия чейн и прасна една квинта, ще си звучи като даймбегска квинта, еба го. Ти едва ли не искаш да кажеш, че ще звучи тотално различно. Ми няма :) Говорим за звук тука, нужно е просто да изсвириш някоя нота/акорд чисто и силно, за да чуеш как звучи.

Това кой по-добре свири Пантера - аз или Даймбег - дори не трябва да го споменаваме като въпрос :thumbs_up: Но тука става дума за ЗВУК. Така че нека не превъзнасяме ненужно качествата на Дайм(които са безспорни, аз също съм му голям фен) в тази тема.

 

По темата - първия запис звучи близко до Пантера, но верно му липсва малко тяга. Втория обаче не мисля че е много близко до истината.

 

С лампи 1:1 не знам дали може да се докара, но със сигурност може да се докара нещо близко и къртещо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Странно защо аз също говоря именно за звука. Ама сигурно е :thumbs_up: !?

Обаче ентусиазмът ти, AXE е похвално добър! Ефекти на звука има всякакви и те за мен за без значение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно ползваш друга терминология. Т.н. от теб ефекти на звука са това, което обсъждаме тук. Така че ако не те интересуват.. :thumbs_up:

Редактирано от AXE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според мен Pantera определено може да се докарва с лампи, но този клип е доста далеч от истината.

 

за сравнение/припомняне: http://www.youtube.com/watch?v=gV4dAKrpbfQ

Братле, не забравяй, че в оригинала има и бас...

Но на мен лично (като фен на Pantera и като пианист) изказвам мнение, че звука на пича е много як !!!

:thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.