Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос по свиренето на:stair Way то Heaven.


Tobepawned

Recommended Posts

Така здравеите първо да кажа <_<

Имам една "питанка" с песента на Led Zeppelin-stair way to heaven...

Така отскоро се опитвам да я изсвиря но нещо не ми вари работата една част от песента не знам как да я изсвири и по какъф начин.Малко каръшки ама още на 1вата част...таблитурата е следната

e-------5------7---------7--|

Б-----5-------------5-------|

Г---5--------------------5--|

Д-7------------6------------|

А---------------------------|

Е---------------------------|

 

е 1-ва

Б 2-ра

Г 3-та

Д 4-та

А 5-та

Е 6-та

 

Та въпросът ми е това Д 6 и е 7 се свирят заедно но как :С тфа немога да чатна не е да се удрят и Г и Б ... за тфа ми е трудно за ся го свиря като удрям "е" с безименият си пръст но не е достатъчно силно и моля без някакви критики ...

БЛАГОДАРЯ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2 начина:

 

1. Свириш само с пръсти - там проблеми няма. Едновременно удряш с палеца ниският тон и с безименния пръст - високия. Останалите тонове свириш с останалите пръсти - басовите тонове с палеца, трета струна - показалец, втора - среден и първа - безименен.

2. Перо + пръсти. Свириш всичко с перо. В дадения случай двата тона се свирят така - ниския с перото (вместо с палец, както по горе), високия - с безименния. Тоест както ти го правиш, доколкото схващам.

 

И в двата случая се иска свирене - докато стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Начини много. Примерно фретваш Д6 с показалеца като mute-ваш всичко надолу също с него и си фрет-ваш спокоино с средния Е7-то <_< .

Редактирано от Talic_Zealot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен Начин 1 на Icarus е за предпочитане.

 

Talic_Zealot Човека тепърва навлиза явно, а ти се опитваш да го засипеш с термини(по точно чуждици, който си ги има и на БГ) и с това никак не му помагаш. Още повече че техниката която му обясняваш е крайно неподходяща(да не казвам невъзможна) за това парче, в случая.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хех :) не съм чак толкоз "навлизащ" смисал муте ше рече заглушаване"не че знам как става точно но маи беше нещо такоз:Слагаш си пръстите в основата на грифа на струната която щтеш да муте-неш :) ) а фретване чесно не знам какво е фрет е прагче на английски но ... уви не знам какуф е този стил.

 

П.С Ако съм се омазал с обесненията не ми обръщаите внимание ;):P:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично бих го изсвирил само с пръсти, понеже сега се уча на класическа китара.

С перце ще е много трудно. Същата работа е с Nothing Else Matters на Металика. Ако сте забелязали по концерти Кърк захапва перцето с уста и свири интрото с пръсти :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До автора - понеже вече отговориха на въпроса ти, а в темата стана дума за nothing else matters, реших да пиша и аз тук за проблема си със свиренето а да не правя нова тема :offtopic-001:

та, свирукам си аз на моята акустична nothing else matters(т.е. се опитвам), но съм новичък(1 месец) и има едно-две места(за сега :thumbs_up: ) които не мога да разбера как трябва да изсвиря

става дума за това

 

------------/\(тук знакът не е точно така, няма ъгъл а е само като вълничка, а пред него има тиренца щото иначе не застава над нотите :bravo: )

7---------7-0------

---0------0---0----

------0----------0-

--------------------

--------------------

0-------------------

 

 

и следващото

------------------/\-----/\(same here)

-------7---8---7--8--8\5-- (между 8 и 5 знакът представлява черта от 8 към 5 само че тука не докарах съвсем същото и освен това в таба осмицата

0------0---0--------------- е затъмнена о.0 )

----0-----------------------

----------------------------

----------------------------

0---------------------------

 

 

не мога да се похваля с идеален слух и въпреки че чувам за какво иде реч не мога да го докарам по никакъв начин, надявам се някой може да обясни :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

7---------7-0------

---0------0---0----

------0----------0-

--------------------

--------------------

0-------------------

на това нз какво не разбираш там където е 7-0 е с легато(дърпане).

Другото

-----------------/\-----/\(same here)

-------7---8---7--8--8\5-- (между 8 и 5 знакът представлява черта от 8 към 5 само че тука не докарах съвсем същото и освен това в таба осмицата

0------0---0--------------- е затъмнена о.0 )

----0-----------------------

----------------------------

----------------------------

0---------------------------

пак е с дърпане на второто 7-8 и на 8-5.

Пф как го обясних сигурно нищо не разбра ама ето тука ти е обяснено всичко http://ultimate-guitar.com/tabs/m/metallic...rs_ver7_tab.htm

0---------------------------

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оценявам опита за помощ, но ми се струва, че ако ми беше ясно че е легато, както и какво е легато нямаше да питам :offtopic-001:

с четене и слушане опитах, не стана, имам нужда от практическа насока :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оценявам опита за помощ, но ми се струва, че ако ми беше ясно че е легато, както и какво е легато нямаше да питам :offtopic-001:

с четене и слушане опитах, не стана, имам нужда от практическа насока :thumbs_up:

pull of[p]-дърпане

hammer on[h]-удряне

и свириш 7h8p5 тоест изсвирваш 7мо пракче на първа струна удряш 8мо и веднага дърпаш към 5то :bravo: нз как по друг начин да ти го обясня писмено.Пробвай го и ще разбереш точно как е. А и може ако толко не става да погледнеш в www.youtube.com там има много такива като нас дето си дрънкат тая песничка и може да видиш нагледно как става :bravo:

Редактирано от ukeil
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е по табулатурата, която ти ми даваш, и въпреки че не съм много наясно, струва ми се е за електрическа китара и е различна от тази за която аз питам :offtopic-001:

най-малкото - тоя hammer on, доколкото разбрах е просто да удариш прагчето без участие на перце(пръст в случая), бая здраво трябва да шибна моята акустична китара за да се чуе нещо :thumbs_up:

повтарям - не съм много наясно, поправете ме ако бъркам

 

колкото до youtube - покажи ми клипче на което ясно се вижда кое как става и Е ВЯРНО и ще го гледам, аз лично след доста търсене не открих

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хех :) не съм чак толкоз "навлизащ" смисал муте ше рече заглу...

 

До театър "Иван Вазов", от дясната му страна, ако го гледаш отпред, има музикална книжарница, където се продават, освен всичко друго, и ШКОЛИ за китара, та даже има и такива със CD.

 

Срещу 10-15 лв си купуваш една такава няколкомесечна китарна занимавка, след която със сигурност ще вдигнеш "левъла" си като китарист значително, бих казал, достатъчно за клубно свирене по нашите клубове и вадене на песни без таблатури, а ако я използваш в комбинация с някаква МIDI програмка за солфеж, и учебниче по солфеж, то вече, освен всичко друго, ще можеш и да си представяш какво пише в нотите, дори без да имаш китара, на която да ги изсвириш.

 

Трябва всички, които свирите от скоро да разберете, че повечето популярна музика за китара е сравнително ПРОСТА, и не е необходимо да сте майстори пилачи и импровизатори, за да изпълнявате добре популярна музика.

Необходимо ви е малко да си развиете музикалния слух, и да научите основните неща на китара(поне тризвучията - мажорни, минорни, умалени, увеличени, някои други полезни като sus2, sus4, които често се използват в поп-каденци; доминантовия септакорд също ще ви трябва много, по-нататък и мажорният и минорният септакорд)във поне няколко различни и често използвани тоналности, ако не във всички. Добре е да знаете и да свирите техните обръщения без да се замисляте много. Също така, слушайте песните, и като знаете в коя тоналност е посента в момента, опитвайте се да отгатвате кои степени от тоналността са акордите, които чувате в момента(тонически, субдоминанта, доминанта и т.н.) - това особено важи за популярната музика, изградена на основта на класическата хармония - на тризвучията(с тях ще ви е малко по-лесно да започнете, а и са добра основа). Трябва ви и малко основна техника, която за година-две ще придобиете, ако свирите по едно 2 часа на ден.

 

По-нататък ще научите още неща, и по-напредналата техника ще дойде сама. Важно е, обаче да не вървите наопаки на принципите на обучение. Аз вървях така в началото, от което изгубих 3-4 години във дрънкане на глупости.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За товам,че може твойта да е друга може..аз минах през много и в карй на сметка ей това което ти написах за мене е вярното.А за това че е за ел не вярно :) просто е по трудно на акустична да го изкараш иначе то и оригинала е на акустична пък и аз когато я свирех тая песен я свирех на акустична.За клип ще ти намеря помня че бях гледал един мн добре се виждаше само че сега барзам вечерта ще пиша ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.