Jump to content
Българският форум за музиканти

Auto-volume...


Bozzich

Recommended Posts

Значи... след гледане на няколко лайва на различни групи останах силно впечатлен от един конкретен ефект, който не зная как се казва и се зарових по интернет да го търся (новак съм). Въпросният звук напомня цигулка, без почти никаква атака... има го например в my friend of misery към 3:30 някъде. Също може да се намери тук:

http://www.youtube.com/watch?v=_k1ogfdsOyo, към 1:30.

Много ми хареса и от търсенето wikipedia ми поднесе следното:

 

Auto-Volume/Envelope Volume

 

Just as an Auto-Wah is a version of a Wah pedal controlled by the signal's dynamic envelope, there is an envelope-controlled version of a volume pedal. This is generally used to mimic automatically the sound of picking a note while the guitar's volume knob is turned down, then smoothly turning the knob up, for a violin-like muted attack. An example is:

 

* Boss SG-1 Slow Gear

 

Сега аджеба това ли е търсеният от мен ефект или е нещо друго... и ако е това, може ли някой по-запознат да ми каже тоя бос, дето са дали за пример, дали става за нещо и има ли други такива камиончета, които да си струват. Както и дали някъде из София се продават подобни неща, защото тоя звук много ме зариби.

 

Благодаря много предварително :thx:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Fade in" , "Volume swell" съм го срещал, можеш да го направиш като изсвириш тон с намален потенциометър за volume, и постоянно увеличаваш volume-а :thx:

Може и с волюм педал или някакъв delay...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Таквис фатки съм виждал батко Malmsteen, като ползва само volume-а на стратокастер .(най-удобно би трябвало да е на страт-тип китара, защото потенциометъра е най близо до струните..но той тка или иначе свири само с кастери) НО това е доста трудно, затова е и този volume педал :thumbs_up: А до самия ефект.. нищо повече от контролиране на нивото на звука. Същината на крайния "ефект" е да го използваш когато трябва + да имаш наистина балансирано, много легато и в тон вибрато. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има един концерт на Пърпъл от 1976 година и там чичо Блекмор го прави също. Кой го е направил първи не знам, но е факт, че е правено още през 76 година.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има един концерт на Пърпъл от 1976 година и там чичо Блекмор го прави също. Кой го е направил първи не знам, но е факт, че е правено още през 76 година.

 

Аз съм го гледал на калифорния джем от... 1974, мисля, тъй че може и за същото да си мислиш, ако не бъркам за годината :) Но да, и там го има... и е много яко, страшно ме кефи тоя ефект. Някой запознат ли е дали го има по родните магазини във вид на камионче или да почвам директно да търся?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз така смятам! Това е нетруден и доста ефектен "трик".

Иначе го имам на Line 6 Echo Park-a, много интересно работи там, зависи от силата на удара по струните... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако става на въпрос каде го има.. има го и в Zoom 505 II (както и във всички други процесори на тази така критикувана марка) :) Мога да потвърда че ефекта (или техниката) е измислен от Ричи Блекмор :P , гледах документален филм за него и от там разбрах .... Друго по темата не мога да кажа ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:)

някои от горните постове направо ме убиват.

 

"Ефектът" го има на почти всяка електрическа (а и не само) китара и се нарича volume pot на английски или "едната от врътките" на български :bravo: .

Измислен е... хмм трябва да видиш още от кога датират китари с контрол на силата на звука или нещо подобно...

иначе идеята е от мнооого отдавна...

 

а иначе това за което говорим е просто контрол над силата на звука. В Май френд ъф мизъри, се прави със волюм педал. Едно от предимствата им, е че запазват почти всички честоти на звука. Повечето потенциометри първо режат високите - т.е. като правиш volume swell (името на техниката, за която говорим) почти накрая звука получава всичките си честоти. Този "недостатък", ако всъщност е недостатък де, може да се елиминира, като на потенциометъра за силата на звука се сложи hi-pass filter (просто един кондензатор). Малко съм бос във физиката, затова мисля да не се излагам. Ако те интересува последните изречения кажи, ще дам линкове където пише за филтъра.

 

Други Металики дето го има - The Outlaw Torn. Там е с волюм пота, не със педал.

 

Успех!

Редактирано от Fenix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега аджеба това ли е търсеният от мен ефект или е нещо друго... и ако е това, може ли някой по-запознат да ми каже тоя бос, дето са дали за пример, дали става за нещо и има ли други такива камиончета, които да си струват. Както и дали някъде из София се продават подобни неща, защото тоя звук много ме зариби.

 

Благодаря много предварително :)

 

 

 

намираш някой техник да ти го направи - от тоя сайт го има на схема-http://experimentalistsanonymous.com/diy/

 

намира се в Schematics-compressors-Auto volume control

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми снощи бате Стиви показа какво е игра с врътките и кой колко го може. Само дето неговото 14 сантиметрово кутре може да стигне където си иска по тази китара... :)

Интересно беше, че връткаше и двата пота (на тази новата китара, която ми се струва доста по-гадна от "оригинала"), явно заради кастъм пикапите и уайъринга.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако те разбирам правилно това което търсиш е "e-bow".Преведено значи електронен лък.Инъче играта с потенциометъра или волюм-педал е стара като света и едва ли ще те е впечатлила.Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.