Jump to content
Българският форум за музиканти

Neck-trough изработка


Recommended Posts

намирането,даже и на посредствен явор, е проблем.дори и за хора,които се занимават само с това.но пьк ако искаш качествен гриф,ще трябва да е от явор.има и други варианти,но тези ,които са успешни са и доста скьпи.а номера с лепенето иска рьчичка и хубав абрихт.става и сьс специално ренде.там иска доста повече опит обаче.хубавия лепилен шев и едно от нещата ,което отделя хубавия от аматьорския инструмент.особено лепене бяло кьм бяло.някои ползват цветни фурнири,което в умерени количества е гот,обаче ако на всеки шев има фурнир,хавата нещо ...сьмнителна.абе зареждаи се с нерви и тьрпение и всичко ще е ок.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@the_gorer , не се подвеждам по твоя проект. Просто от няколко седмици много хора ми казват че няма да е добре да ползвам само лепило, но и дибли. Но според мен това си е чисто разваляне на звука. Тъй като на твоя проект, дибли си използвал само за рога, а той не е близо до адаптерите и няма да повлияе дотолкова на звука.

И все пак ако не мога да намеря явор, няма ли как да направя грифа от бук? То вярно, че тръс рода защитава от измятане, но при бука по-голяма вероятност има да се изкриви на една страна. Ако няма как ще търся нещо, пък ако ще и орех или дъб да е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@the_gorer , не се подвеждам по твоя проект. Просто от няколко седмици много хора ми казват че няма да е добре да ползвам само лепило, но и дибли. Но според мен това си е чисто разваляне на звука. Тъй като на твоя проект, дибли си използвал само за рога, а той не е близо до адаптерите и няма да повлияе дотолкова на звука.

И все пак ако не мога да намеря явор, няма ли как да направя грифа от бук? То вярно, че тръс рода защитава от измятане, но при бука по-голяма вероятност има да се изкриви на една страна. Ако няма как ще търся нещо, пък ако ще и орех или дъб да е.

Диблите няма да ти повредят звука, но ще ти създадат излишни главоболия, особено като се има предвид, че са ненужни.

При правилно слепване с PVA лепило, няма абсолютно никаква възможност нещо да се прецака.

Шевът става няколко пъти по-здрав от самото дърво.

 

Недей да правиш гриф от бук.

Със сигурност ще се изметне.

Такава е просто природата на бука - обясняваха ми защо се измята, но аз ще ти спестя излишни разсъждения.

Просто не ползвай бук за грифове и ще си рахат.

 

Относно клена / явора - почти невъзможно е да се намери. Тъжно, но истина.

 

ПС:

Дървото не влияе на адаптерите.

По никакъв начин.

Те реагират само на магнитни трептения, тоест - само на метални предмети като струните.

Няма разлика дали адаптерът е вкопан плътно до дървото или има два пръста празнина между него и тялото. Това дава отражение върху други неща по китарата, но не и пряко върху адаптера и способността му да улавя звук.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цялата работа се прецака. Вместо талпа топола и талпа бук ми донесоха талашит! :) :) :unsure::curse: :curse: И след половин час крещене и сеир от страна на комшиите разбрах, че няма смисъл да се обяснявам. Е, няма други такива мошеници!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е сега темата закрива ли се или ще правиш талашитено нектру?:) Това в рамките на майтапа, разбирам те какво ти е.

 

Сигурно си им дал пари предварително - винаги грешка, която се оказва непростима. Кофти, че ти забавят проекта. Имаш ли някакви алтернативи или се отказваш, че тъкмо взе да става интересно?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кой те метна? Познати/приятели или фирма? Ако е нкой, когото познаваш си е направо за бой :)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@boreto , ами да, платих им предварително просто, защото иначе нямало как. Уж водели некви отчети. :hysterical: Но темата не се закрива. Утре заминавам за 2 дни до Гърция и ще търся там. Ако и така не стане, ще преобърна цяла България ако трябва, но материал ще си намеря!

 

@vlex Не ме метнаха просто познати. Още по-зле - роднини, на които мислех че мога да разчитам. ;)

 

Абе работата хич не отива на добре. Преди малко говорих с един познат, който каза че ще направи всичко възможно да намери талпа поне за тялото. Но вече няма да влагам надежди в нищо! Почвам яко издирване и това е!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@boreto , ами да, платих им предварително просто, защото иначе нямало как. Уж водели некви отчети. :P Но темата не се закрива. Утре заминавам за 2 дни до Гърция и ще търся там. Ако и така не стане, ще преобърна цяла България ако трябва, но материал ще си намеря!

 

@vlex Не ме метнаха просто познати. Още по-зле - роднини, на които мислех че мога да разчитам. :)

 

Абе работата хич не отива на добре. Преди малко говорих с един познат, който каза че ще направи всичко възможно да намери талпа поне за тялото. Но вече няма да влагам надежди в нищо! Почвам яко издирване и това е!

 

 

Здравей,какви са размерите на твоят гриф? Яворът е налице /лс/.. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така... Тъй като си свъриш работата в гръцко и не ми се седеше два дни на почивка се прибрах. И там е същата хава с явора, както и тук. Така, че с малко късмет и съдействие от колегата violins скоро може да се сдобия с талпа поне за тялото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ми се да питам дали има смисъл да режеш 1 талпа махагон например за neck-trough свързване при условие, че можеш да направиш кирата изцяло от 1 пар4е дърво? Т.е. тялото на китарата и грифа да са от 1 парче дърво баз лепене или нещо др. разбирасе ако тялото и грифа са от 1 и същ вид дървесина в случия махагон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ще стане на лък :)

трябва да се ламинира с друго дърво или да се залепят 2-3 парчета иначе няма да държи

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почти... Да ти върна съвета, става ли? :)

 

Има масивни китари. Даже са доста по-скъпи от нектру-тата, но тук идват някои моменти - масивната китара има много повече фира, най-малкото. :bravo:

 

Иначе ако имаш материал е много по-изгодно да си изрежеш от парчето за няколко грифа (вече е под въпрос парчето за гриф доколко става за гриф) и накрая за ряло, така че да имаш примерно 3 грифа+тяло, но технически ако имаш бандциг може да се справиш и с 2 грифа+масивна китара :bravo: Освен това ако искаш да правиш масивна метла ще трябва да фрезоваш частта за тялото или да ги минаваш на бандциг (методи - много) и т.н. Но като цяло резултатът ще бъде същия :)

 

Поздрави,

Влад

 

П.П. Да разбирам ли, че имаш парче за масивна китара от махагон? (120х60х5см) Ако да, свиркай да мислим нещо някоя далавера :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такъв филм нема,ми се струва..

 

Здравейте,

 

Такъв филм може да се направи, но ще е изключително неоправдана съсипия на дървесина!

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.