Jump to content
Българският форум за музиканти

?"tung Oil?


Recommended Posts

Орехите и бадемовото масло,предполагам, са аналогични на лимоновото-служат за поддържане на дървесината.За консервиране на тялото на китара или в моя случай барабан по-подходящо ми се струва рецептата с пчелния восък или парафин.Макар че доста хора в другите страни го правят с масло от ленено семе-безир,но едва ли е същия като нашия.

Имам и няколко въпроса към Kingdom X.Какво е съотношението на восъка и терпентина и при каква температура го втриваш? Каква е последователността-само тънки слоеве терпентин през 24 часа/около 4-5/ и накрая за запечатване 1-2 слоя терпентин с восък?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 82
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

А имам и нов въпрос относно разликите между избеленото лененото масло за художници и ленения безир за грунд.Кое от двете е по-подходящо?Питам заради примесите в безира и може би доста по-малкото количество ленено масло.А като се пише "linseed oil" мисля,че се има предвид чисто ленено масло за обработка на дърво.Вие какво мислите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!Правени са няколко опита за отглеждане на тунгово дърво в България - от 1936 до днес. Тунговото масло е най-ценното в техническо отношение - най-бързосъхливо, издръжливо на светлина, топлина, киселини и основи. От него се произвеждат най-качествените корабни бои и лакове. Маслото на перилата е близко по характеристики, но и то не се продава свободно. Посочените масла , обикновено в малки количества, се добавят и в най- скъпите емайллакови бои, и могат да се намерят в големите предприятия за производство на бои и лакове. Най-достъпно във вашия случай наистина е ореховото масло и то тъкмо студено пресованото. Използвайте само добре изсъхнали орехови ядки, без следи от червясване и гранясване. Горещо пресованото орехово масло много бързо гранясва и в никакъв случай не се препоръчва за втриване в дървото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговарям и на втория Ви въпрос.Чистото ленено масло за бои за живопис не съдържа втвърдители /сикативи/ ето защо то дълго време не съхне и се използва като разредител за маслените бои. Обаче в момента в който се смеси с боите / а те са главно метални окиси и соли/ започва да съхне. Лененият безир се прави така: лененото масло се сварява със сикативи - метални окиси, или резинати - соли на органичните смоли с някои метали. Това му придава доста бърза съхливост - при температура 20 гр. Целзий и влажност 60% в течение на 2-3 денонощия безирът трябва да се превърне в блестяща еластична ципа. Колкото по-голямо е съдържанието на лененото масло, толкова по-качествен е безира. За жалост даже най-качествения български ленен безир не съдържа повече от 60-80% ленено масло - останалите проценти са какви ли не органични и минерални масла, които се използват като пълнители и пластификатори - дрън-дрън, а всъщност за поевтиняване на продукцията. Немските ленени безири като правило съдържат над 95% ленено масло. Това, което е тунговото масло за Китай, Япония и Корея, това е лененият безир за европейската цивилизация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за изчерпателната информация,приятелю :bravo: В този форум всички сме близки,най-малкото споделяме една обща страст-МУЗИКАТА,затова предлагам да минем на ТИ.В момента главно събирам информация относно маслата с които мога да завърша моят проект.Става въпрос за финиш на барабан както отвън така и отвътре,затова търся най-добрите възможности,но и най-лесно достъпните.Така или иначе има време до финализирането на проекта,сега съм едва в подготвителен етап-събиране на информация.Надявам се много скоро да постна малко снимки и да обясня с какво точно съм се заел.

Поздрави :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудесно! Бих те помолил да уточниш от какво дърво е направен барабана, защото определени видове масла си пасват с определени видове дърво. От някои масла се получават неприятни и неизтриваеми петна върху дървото, както и гадна миризма на гранясало и мухъл. Моля за повече подробности, за да вземем най-доброто решение. Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип дървото е явор.Началната изработка е на колега от форума/лютиер/ за когото ще стане дума по-късно:ЩЕ ИМА МНОГО ДА ГО ХВАЛЯ ;) Търся повече информация от американските форуми,там хората с десетки години напред в изработката на такъв тип барабани като моя.Но разбира се понякога говорим на различни езици защото определени продукти и материали които при тях ги има,у нас не се намират и обратното,както вече стана дума за тунговото масло.

Поздрави :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вихро, щом барабана е правен от наш лютиер се предполага, че дървото е явор, като този, който се използва за направата на цигулки? Защото има десетина разновидности на явора с различна дървесина. Ако е цигулков тип с успех можеш да използваш цигулкови грундове, включително и на маслена основа. Ако препоръката е за тунгово масло, не се отказвай ами потърси някоя връзка в бившето "Лакпром" - сега "Мегахим" Сф, ако ти си в Сф. Можеш да получиш едно шишенце тунгово масло срещу бутилка качествена домашна ракия, или там каквото пият хората. 100 гр. ще ти стигне да грундираш 2-3 пъти инструмента. Айде успех! Ники Стефанов

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Много благодаря за информацията.Става въпрос не точно за грундиране на дървото отвън,а само отвътре-няколко слоя масло.А отвън се прави нормален финиш според степента на блясък на тунга,ако е висок става огледало все едно е лак,разбира се след ред слоеве и обработка със стоманена вълна или шкурка 0000 а накрая и полирпаста или восъци.А ако степента на блясък на тунга е ниска може да се стигне и до 20-25 слоя тунг и си остава матирана повърхност.Като се вземе под внимание и факта,че стената на корпуса е 20 мм. смятам,че ще отиде доста повечко масло.В момента съм в Индия и ще видя какво може да се намери тук за да си го внеса в БГ.

Поздрави Вихрен :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей! Наистина ли си в Индия?Това е страхотно! Чел съм, че в северните части се среща тунгово дърво и се добива масло. Качествата на лака от него са ненадминати - китайската, японска и корейска лакови техники се базират на него. Лакираните изделия понякога се изпичат и стават като стъкло - издържат на директна атака от киселини и основи. Не разбирам нищо от барабани, но съм чел, че в индийският народен орекстър се наброяват над 200 вида ударни инструменти. Мисля, че си на точното място и в точното време и ще намериш каквото ти трябва! Успех и поздрави на древната Индия! Рудолф

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за пожеланията.Надявам се да открия тук каквото търся.А като се прибера в БГ смятам подробно да опиша изработката на солобарабанчето,разбира се гарнирано с много снимков материал,така че всеки барабанист-мераклия да разбере,че не само именитите марки в бранша могат да произвеждат ударни инструменти,ами и всеки може да си направи инструмент в който да вложи ума ,душата и сърцето си,така че да постигне свой собствен звук.Благодаря още веднъж :slap:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приятелю, благородно ти завиждам, че си в Индия. Тяхната цивилизация е една от най-древните в света. Човек може много да научи там. Каквото можеш вземи, научи и запомни. Щом влагаш душа и сърце в работата си - ти си обречен на успех! Само си представям какви видове дърво, масла и лакове има. Как обработват кожа, метал и кост. Виждал съм техни музикални инструменти с изключително сложна и прецизна изработка и много красиви. Това е - учи се, снимай, записвай и прави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление са много неорганизирани като хора и макар вече да сме една седмица тук,все още има някои доста неприятни проблеми по отношение най-вече техническото обезпечаване на свиренето,които трябва да се решат.След което в свободните си дни ще започна да обикалям и да събирам информация за всичко което ме касае.Много се надявам да намеря ателиета на техни майстори изработващи музикални инструменти и понеже не го правя с комерсиална цел,ще споделя във форума какво съм видял и научил.Стига разбира се те да са достатъчно словохотливи :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Индийците са най-големите занаятчии в света. Всичките земни кълбета са заляти от техни стоки, включително и нашия вилает. Трябва да питаш направо за ателие за изработка на барабани някой по-свестен човек от хотела, или музикант от бранша. Най-добре е да отидеш до там с такси, наето от хотела. Можеш да питаш хотелския персонал, особено от по-висок ранг, за магазин за природни масла и смоли и за тунгово масло и пак да се разходиш до там с такси на хотела. Така е най-сигурно и безопасно. Успех, друже! За всички нас е важно как ще завършиш този интересен проект! Рудолф

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Индийците са най-големите занаятчии в света. Всичките земни кълбета са заляти от техни стоки, включително и нашия вилает. Трябва да питаш направо за ателие за изработка на барабани някой по-свестен човек от хотела, или музикант от бранша. Най-добре е да отидеш до там с такси, наето от хотела. Можеш да питаш хотелския персонал, особено от по-висок ранг, за магазин за природни масла и смоли и за тунгово масло и пак да се разходиш до там с такси на хотела. Така е най-сигурно и безопасно. Успех, друже! За всички нас е важно как ще завършиш този интересен проект! Рудолф

Разбира се,за мен е най-важно завършването на проекта и ако нищо не се обърка,резултата ще е налице :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.