Jump to content
Българският форум за музиканти

Импровизация!


Recommended Posts

Позволете да пусна един линк, където е възможно някой заинтересуван да открие нещо за себе си, що го вълнува.

 

http://www.chrisjuergensen.com/ - личният сайт на Chris Juergensen, където има добре поднесени уроци за всеки.

 

Добре обяснява и много достъпно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами то конкретно за суинг и бибоп - в един момент толкова си свикнал с всичките тези квартови хармонии дето всички стандарти имат, че спираш въобще да мислиш за акорди и си свириш както ти идва отвътре. ама преди тва - яко задълбаване в обичайните стъпки

 

силно препоръчвам книгата The Jazz Theory Book на Mark Levine . в нея има всичко - от тон, гама, до акордни субституции и рехармонизации - контрапункт паралелизъм и подобни научни въпроси ;)

CyberGene ме открехна за нея ;)

 

 

едит : много як лик Камъче ! ;););)

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Материали и книги има много наистина и голяма част от тях са страхотни,но искам да наблегна за импровизацията(независимо дали е рок,блус ,джаз или каквато и да е)споредм мен много важно е правилото "You are what you listen to"!Иначе казано,след всички теории,книги,таблици и ненужни теми в форуми като мойта ;) човек трябва да слуша и да вади неща от "класиците"/майстори в жанра,в който той иска да импровизира.Ако искаш да си страхотен рок импровизатор слушай Грег Хау,Брет Гарсед,Шон Лейн,Стив Вай,Ван Хейлън и т.н. и т.н.;ако искаш да свириш фюжън дълбай Хендерсън,Гамбале,Херинг,Стърн,Хенкок,Къриа и прочие;за джаз слушай Майлс,Колтрейн,Паркър,Мингъс,Монтгомъри,Крисчън,Метини,Скофийлд и мноого други.Естествено много се припокриват.Както и да е де,но според мене слушането и абсорбирането на колкото се може повече от музиката която желаеш да свириш е много важно!

 

Владо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво пичове! Супер полезна тема! :hello: :hello: B)

 

Вярно е, че книги има много, но когато човек е напреднал и за определени неща му трябва бърза информация - супер яко е, когато някой със съответния опит му я поднесе на готово синтезирано с "подсказвания" (hints) - това е и целта на форума мисля, лично аз си ги за пазвам тия ценни неща на текстови файл4ета и после при нужда ги преглеждам. :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм... имам много скромни познания по отношение на теорията, затова не мога да преценя доколко е използваемо и полезно това...

 

Но ми е интересно не е ли по-лесно да чуеш веднъж мелодията, над която ще импровизираш и после да свириш това, което чувстваш? В смисъл, не мога да си представя да преценявам в реално време хармонии, тоналности, ладове- много по-лесно е(поне за мен) парчето да ти звучи в главата и да "чуваш" какво ЩЕ свириш около 2-3 такта напред.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е разбира се,но запомняйки примерчетата от отделни произведения (идеи за импровизации в различни тоналности ) и знаейки ладовете с които може да се импровизира върху дадени тоналности, може да се разнообразява свиренето и да се създава МУЗИКА B)B) Аз лично запомням фразите и "мислите" на любимите ми китаристи върху дадени теми и си представям как всеки от тях би импровизирал върху някаква нова...така на базата на тия неща се опитвам да създам мои собствени с определен почерк...това е смисъла на цялата работа според мен... :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 years later...

Темата е чудесна.

 

За мен най-добре е самата импровизация да има мелодия.Тоест не просто минаване през скалите,а фрази,които те грабват и дори си ги тананикаш след това.Това се постига и с малко тонове,но на място.С други думи може три тона и половина да изсвири човек и пак да композира хубава,запомняща се мелодия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз просто съм очертал посоката ,в която искам да вървя.Което не означава ,че съм го постигнал.За съжаление авторска музика нямам.Опитвам се да импровизирам върху стандарти. Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.