Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво мислите за свиренето на вход


Recommended Posts

Друго си е като си завършил косерватория и на челото ти пише професионалист макар да си свириш посредствено .

Направо собствениците на клубове са ти длъжни да ти плащат хонорар при условие че в клуба не влиза кьорав човек .

ама Професионалиста си е професионалист може би публиката също е длъжна да отиде там че имали друг избор

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1-во Не мога да разабера защо хора от всякакъв род се опитват да свирят рок и блус, и хеви метъл и пънк и т.н.. Замен специално РНР е култура и начин на живот - доста различен от този на "нормалните" хора. ROCK не се преподава и учи. Той е в кръвта.

2-ро критериете за професионализъм в популярната музика са доста извън академичните норми. Вътре влизат категории като външен вид, поведение, стайлинг и т.н. Това се прави с инвестиции и свиренето често бива изместено от други приоритети, които определят категорията ШОУБИЗНЕС (да не пропускаме факта, че той отсъства в РБ).

Иначе НЕ. Не сме равни. Хората не са еднавки и това е забавното в тоя свят. Само дето по-тъмно зелените слизат да бутат автобуса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Роко, аз съм и съгласен и несъгласен с Пешо, защотото реално

професионалният музикант е школуван музикант, който си изкарва парите с музика.

Но пък от друга страна Britney Spears не изкарва ли пари с музика

и то повече от колкото всичките музиканти в БГ взети заедно?! ОК - живее в щатите и има "вуйчо владика"...

В БГ една фолк-певица изкарва много повече пари от един качествен музикант, който свири по кръчми/клубове!

И това си е музикалния бизнес...

Все пак шоу-бизнеса е индустрия, а школата просто те прави по-качествен музикант.

Едното и другото според мен са различни неща - ДАЖЕ ДОСТА РАЗЛИЧНИ !!!

А това дали ще се закачиш в индустрията е въпрос на шанс, късмет, връзки (дали си гей) и т.н.

Но тук се получава още едно деление - певци и инструменталисти

(за хибридите няма да говорим - те спадат към певците)

Като тенденции е по-добре един музикант да е школуван, но има и изключения!

Проблема е, че когато един музикант е самодеен - обикновено не е конкурентно способен.

 

И НЕ СЕ БОРИ ЗА ИНТЕРЕСИТЕ СИ - както вече споменаха други хора в темата!

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1-во Не мога да разабера защо хора от всякакъв род се опитват да свирят рок и блус, и хеви метъл и пънк и т.н.. Замен специално РНР е култура и начин на живот - доста различен от този на "нормалните" хора. ROCK не се преподава и учи. Той е в кръвта.

2-ро критериете за професионализъм в популярната музика са доста извън академичните норми. Вътре влизат категории като външен вид, поведение, стайлинг и т.н. Това се прави с инвестиции и свиренето често бива изместено от други приоритети, които определят категорията ШОУБИЗНЕС (да не пропускаме факта, че той отсъства в РБ).

Иначе НЕ. Не сме равни. Хората не са еднавки и това е забавното в тоя свят. Само дето по-тъмно зелените слизат да бутат автобуса.

 

 

Абсолютно си прав .

Няма ак да се изкефиш на някой плешив чичко който се опитва да пее тина Търнър .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има един лаф- "кой за каквото е учил" или "ученото си е учено" ...нищо лично .....ама както каза един колега дето му изтриха поста ...хем да се свири самодейно ,хем да се искат пари за това си е направо нагло

хем свирите за кеф в свободното си време след работа - хем и хонорарчета искате да ви плащат .... :punk_guitar: къде дават така ?

 

 

Айде бе - тея глупаци от Металика, Гънс, Аеросмит и да не казвам още колко какви са нагли, пфюю .... на "оня колега" му прочетох поста преди да го изтрият, и на човек, който има отношение към останалите хора (по принцип - не даже към музикантите), което е ограничено до "някакви хорица с някакви професии, които си дрънкат" ... мисля, че най-малкото, което може да се направи е да не му се обръща внимание. Милия, велик той.

 

Това, че си занаятчия, не те прави по-добър творец на музика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Клубовете в Сифия са по скоро кръчми с жива музика плюс това са 3-4 на брой някои от тях дори за къчми не стават ама това си е мое мнение

Ако в програмата ти се падне да свириш във вторник и свириш на 10 човека на вход със сигурност няма да си покриеш разходите за път камо ли да остане за две бири

не може да свириш само в петък и събота

Ако пък не ти се свири на вход има групи които биха свирили и без вход само и само да свирят на сцена

това е положението в родните Софийски клубове за провинцията не вярвам да е много по различно .

 

Чао и успех на всички

:punk_guitar:

 

съгласен съм с мнението ти за кръчмите.

като се свиви от 11 и половина до 3 сутринта така е. + това при тази схема на свирене се игнорира потенциалната ученическа публика.

и отгоре на тва групата сама трябва да си води публика, а не да чака на шефа на клуба да и заведе некои насила да зяпа и да льока бири.

тва не е 'асамблея знаме на мира' и децата да са задължени да ходат 4 пъти месечно на културни прояви.

 

и без пари да се свири и с пари - същия резултат.

ано не се промени мисленето на музикантите и те съответно да променят мисленето на собственици на клубове не виждам скоро никво развитие.

трябва да има гъвкавост в политиката и от двете страни, най вече гъвкавост в политиката на групите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдам, знаех си , че ще се стигне отново до под кривата круша. Извинете ме, не съм прав. Всички са равни. Всички по 50лв на човек. Без значение от стила, качеството, броя на публиката и т.н.

 

 

Айде със здраве.

 

Петър

 

пич, има пазарна икономика. като си готин идват и те гледат хора и си плащат.

обаче те как ще разберат за теб, като ти не им даваш шанс да си преценят?

първо се свири за правене на име и едва тогава можеш да имаш претенции за хонорар.

 

примоциия му е майката. или си фащаш некое номенклатурно менажерче и той или тя те водат по халтурки и фирмени партита и бичиш кавъри до пенсия. авторската музика изисква жертви, компромиси и себеотдайност, независимо дали си профи по образование или си самодеец.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз леко не съм съгласен с делитбата на музиканти с Консерва и такива без. Делитбата, Петре, е профимузиканти, които си изкарват с това хляба, и аматьори.

 

Но една тапия не променя нещата. За стиловете извън джаз, хай-поп, класика дележът ти е безсмислен.

Щото Роко право рече, че за рок и блус ква консерва бе батко? Тия негра по мочурищата само с полифония са се занимавали...

 

Но не напускай темата; ти си ценен кадър и в спора се ражда истината и - надявам се, не помръква приятелството.

Редактирано от sa6tiat
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич,не мога да разбера защо така делиш хората на завършили муз. образование и незавършили.Това разделение според мен може да съществува единствено ако си търсиш студиен музикант да ти изсвири песните.В случая за теб единият ще е с предимство пред другия.ОК. Но да речем,че аз съм средностатистически човечец,който никога не е свирил,обичам петък и събота да ходя да слушам жива музика,аз мога ли да разбера дали музикантите,които слушам имат образование или не? Да не би клавириста да си слага дипломата на клавира обърната към публиката,а китариста да си я закача на врата?Да,аз имам музикално образование,не претендирам,че съм нещо повече от някой самоук музикант или 'хобист',както искаш го наречи.+ това никой до този момент не е казал,че всички трябва да 'взимат по 50лв'.Сигурно за четвърти път ще го кажа - идеята на тази тема е всеки да се научи да ИСКА ТОВА,КОЕТО ЗАСЛУЖАВА! Но явно,някой хора предпочитат да си чешат егото седнали на дипломата си.Добре,лошо няма.Но разбери,че когато излезеш на сцената,не образованието определя колко си велик,а публиката!

Също така не ми е ясно защо аз като свиря неща,които ми харесват,нямам право да искам 50лв на участие ? Не може ли още 150 човека,които харесват същите неща да дойде да ме слушат??? Също така излиза,че за да си професионален музикант и да имаш право да изискваш пари, ти трябва едва ли не да си продаваш гъза,да свириш каквото шефа на клуба иска.Е няма да стане.За целта си има DJ-и.Мога да свиря Кристина Агилера,мога да свиря и Кондьо,имах възможност да замина на север да свиря 'Хей,Джо' и 'Прауд Мери'.Това,че не го правя,означава ли,че съм нещо по-малко от Унифри,който също е завършил и свири каквото му кажат? И как можа да кажеш,че рок музиката не е слушаема,просто не ми го побира главата.Явно не си в течение с посещаемостта на концертите на големите групи,които идват тук,спрямо посещаемостта на изпълнителите в 'слушаемите стилове'.По друг начин не мога да си го обесня.Не ме разбирай погрешно,не искам да се заяждам или каквото и да било в този дух.Твърдо съм "ЗА" 'всяка жаба да си знае гьола',но това да не се определя от една хартийка,а от интереса.Пак да кажа,че говорим за клубове,не за пиано барове и ресторанти.А от там нататък ако успееш да предложиш нещо качествено като авторска музика,ти може да претендираш за по-високо стъпало - за участия по концерти,съпорт на големи имена и т.н.Но това ПАК ще се определи от публиката.

За момента мисля да приключвам с писането,защото като един истински хобист,съм на работа и имам други неща за правене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С 2 думи-образованието не е задължително,но помага за да си ПРО :offtopic-001:

А инак-който си може си може,да не почваме с примерите за дипломата на Хендрикс примерно :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей ,Богу ... Как се надявах нещо полезно да излезе от тази тема ,но уви. Пак я подкарахме по нашенски. Айде да се върнем в началото.

Вход или Хонорар е все едно да питаш с пяна или без... Бирата е важна!!!

ТРЯБВАТ ХОРА В ТЕЗИ КЛУБОВЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

КАК?????????????????????

Ей това трябва да мъдрим.

Аз вече дадох своето предложение.

През седмицата да се свири от 20.00 (или 19.00). Ами мислете за учениците. Ние докато си плюем в чинийте те ходят на детски дискотеки дето им пълнят мозъците с .... нали знаете какво :)

Ами хората които ходят на работа... как да куфеят до 3часа и след това да бачкат от 7.00 ???

Малко ще е трудно в началото ,но хората ще се научат.

И тогава драги... клубовете ще са пълни=шефове доволни, КЛУБОВЕТЕ ЩЕ СА ПЪЛНИ= НИЕ ДОВОЛНИ :)

Но това е разбира се само една малка идейка. Можем да натиснем клубовете и за някаква реклама която да си поделяме. Има много неща които можем да направим.

Обаче да искаме пари като няма хора в клуба(без значение защо е това) е нелогично.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина, защо в някои вечери часът не е от 21.00, ама 21.00, не от 23.54674567 часа...

Защото аз като публика, хем съм централен, не винаги мога да бъда и на три сета, последният от които свършва в3245243 часа...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж Пешо,дори и пет дипломи да имаш,ако не те харесват хората няма как да станат нещата.Публиката решава,а не дипломата дали си добър или не.

Ще отстоявам идейте си и ще си правя каквото сметна за добре,няма нужда да коментирам темата с теб повече,разбрахме че си образован музикан,който чака ред да получи признание.Остави ме мен,ХОБИСТА,да си стоя долу необразован :) Не ми обяснявай коя музика е съобразена и коя не.Не се бий в гърдите с тая диплома да не те изненада някой ХОБИСТ един ден, и пак да пилиш че са те оставили в трета глуха.

 

 

Айде чао!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Живи и здрави да сме, другото ще си дойде на мястото някой ден!

 

 

Поздрави,

 

Петър

 

П.П. Ако не представлява проблем, бих се радвал всичките ми постове от тази тема да бъдат изтрити.

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е истината човече, не е задължително, но помага.

Затова недейте да хулите адаша- Пешо. Той си има гледна точка, която не е грешна, просто е леко крайна. :)

 

С 2 думи-образованието не е задължително,но помага за да си ПРО :)

А инак-който си може си може,да не почваме с примерите за дипломата на Хендрикс примерно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.