Jump to content
Българският форум за музиканти

Посъветвайте ме как да го изпея...


CorvusCorax

Recommended Posts

Песента е Don't You Cry на Kamelot. Получава се добре, страшно удобна ми е, но има едно място, което ми прецаква цялата партия - става въпрос за бриджа точно на думата FATHER, ко конкретно faTHER. Тона ми е в диапазона, от крайните е, но като че ли интервалът нещо не ми е по силите или самия вокал (защото гледам да го пея с възможно най-правилно произношение) не ми е удобен... Идва нещо като Ъ. Трябва да мина на фалцет, за да мога да го взема стабилно, а така се прецаква целия бридж - трябва да си е на глас, за да бъде достатъчно силно като внушение, а и фалцетите от припева вече стават досадни, за да продължавам с тях... И така, можете ли да ми дадете съвет как да направя, че да го изпея на глас? Може би трябва да променя вокала, да не е Ъ, ами О, А или Е... Но ако има друг начин... По дяволите, трябва да стане...Идеи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитай да поработиш отделно върху самия тон. Пробвай да го задържаш равен, пей го в разни разпявания, като сменяш гласните и динамиката. Поработи върху атаката на тона.

 

Ако горното го правиш безпроблемно и все още ти е трудно да изпееш фразата, значи проблема е в интервала. Тогава опитай да преминеш в по-висока позиция на гласа преди високия тон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както казах тонът ми е в диапазона. Не мога да го изпея в тази песен, в дадения интервал, с дадения остатък въздух, в даденото темпо. Достатъчно дадено дадох инфото за проблема си :hysterical: Проблемът е, че се получава неудобен за пеене вокал (Ъ, А/Ъ), който встъпва в доста голям интервал от предния тон (ако и да не е толкова голям интервала, във въпросната височина е страшно много)... Какво ще рече "по-висока позиция на гласа"? Аз все още си мисля, макар и с нежелание, да сменя вокала с чисто А, въпреки че ще звучи тъпо... Ти въобще чу ли песента, преди да почнеш да ме съветваш? В смисъл, баритон съм, а песента като че не е съвсем за баритон, не и от моя тип... Но, по дяволите, пея я страхотно (а това аз да се харесам се случва на сто години нито веднъж...), само този глупав тон прецаква цялата история...

Редактирано от CorvusCorax
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чух песента, много ясно.

С въздуха не виждам какъв е проблема, при положение, че има достатъчно време да поемеш дъх точно преди "father".

Високата позиция се получава като се измести гръдният кош нагоре и се наклони леко напред. Така ти е по-лесно да взимаш високите тонове (и по-трудно ниските). Нещо като скоростите при автомобилите - можеш да вдигнеш 100км/час и на първа, но ще форсираш двигателя много повече, отколкото ако си на трета/четвърта. Това съм го чел във "Вокална фонология" на Иван Максимов, но не мога да намеря точния цитат сега. Коремът ти хлътва, а поетият въздух е почти изцяло в белите дробове. Усещането е все едно се "набираш" (не в буквалния смисъл, не мога да го обясня точно).

Иначе тонът вярно е доста висок за баритон. Ла от първа октава ли е или се бъркам? Ако да, това е един от пределните тонове на баритона (макар че Фреди Меркюри взима до от втора =)).

Според мен, ако се получава добре с чисто "А", го остави така. При всички случаи е по-добре от чисто "Ъ".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще опитам така, както казваш (но утре - съседите и без това ме мразят всеки ден по три часа). Ако не стане... то се е видяло, ще променя мелодията или гласната... Трудно е, трудно е...

 

Споменаваш за "Вокална фонология" на Иван Максимов - къде да я търся тази книга, не си първият тук, който я споменава...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре се запиши как го пееш за да можем да дадем най-точен съвет.

Иначе може да пробваш да изпееш няколко пъти само "ther", както искаш да звучи, и после по същия начин по който го пееш да изпееш "fa". Така не би трябвало да ти се измества позицията, понеже мисля че това е проблема, ама най-добре пусниедно записче :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич, говориш пълни глупости, ама няма значение. Няма практически никакъв смисъл да пея само сричката с кофти тона - той ми е в в диапазона, не е тон, който го нямам... Ама к'во ли ти обяснявам...

За записа... Ами песента я уча, защото трябва да я запиша... А недонаучена песен няма да записвам. Който може да ми помогне със съвет, той ще може и да разбере какъв е проблемът още от описанието му...

 

Сори ако звуча малко по-хапливо от обикновено... Не съм пил кафе още...

Редактирано от CorvusCorax
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво ли попаднах в тази тема . Не мога да кажа,че съм певец, НО си мисля , че ще съм от помощ в този случай.

Самото произношение на думата father е такова , че ПРЕспокойно можеш да си го изпееш на съесем чистичко българско А. Да не говорим ,че то си е повечко А от колкото Ъ :hysterical:

пък да помогна ..

весело.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята "Вокална фонология" е ксерокопие от тази в народната библиотека. Копирането, заедно с подвързване излиза 10-12лв. Може да я потърсиш и някъде, където продават книги на старо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич, говориш пълни глупости, ама няма значение. Няма практически никакъв смисъл да пея само сричката с кофти тона - той ми е в в диапазона, не е тон, който го нямам... Ама к'во ли ти обяснявам...

За записа... Ами песента я уча, защото трябва да я запиша... А недонаучена песен няма да записвам. Който може да ми помогне със съвет, той ще може и да разбере какъв е проблемът още от описанието му...

 

Сори ако звуча малко по-хапливо от обикновено... Не съм пил кафе още...

 

Ами щом не ти излиза при пеенето и отиваш на фалцет, значи не ти е сигурен тон :) Все пак сол# или там какжото е си е височко за баритон.

По описанието което си дал , така изглежда, сори. Ама от друга страна аз пък кой съм ,че да ти давам съвети , няма да се обаждам повече:)

Чао и успех :thumbup:

Редактирано от brysnaria
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Песента е Don't You Cry на Kamelot. Получава се добре, страшно удобна ми е, но има едно място, което ми прецаква цялата партия - става въпрос за бриджа точно на думата FATHER, ко конкретно faTHER. Тона ми е в диапазона, от крайните е, но като че ли интервалът нещо не ми е по силите или самия вокал (защото гледам да го пея с възможно най-правилно произношение) не ми е удобен... Идва нещо като Ъ. Трябва да мина на фалцет, за да мога да го взема стабилно, а така се прецаква целия бридж - трябва да си е на глас, за да бъде достатъчно силно като внушение, а и фалцетите от припева вече стават досадни, за да продължавам с тях... И така, можете ли да ми дадете съвет как да направя, че да го изпея на глас? Може би трябва да променя вокала, да не е Ъ, ами О, А или Е... Но ако има друг начин... По дяволите, трябва да стане...Идеи?

 

Значи във фразата фадър имаш 2 гласни важни са те и интервалът който е между тях

1-изпей самият интервал само с а а като започнеш няколко тона по надолу и се качи хроматично до този който е в парчето

изключително важно е да не променяш по принцип отвора на гърлото позицията на езика и ченето горният тон да се получи само от повишаване на налягането на въздуха

Ако си баритон този съвет може да не е верен на 100% тъй като за пределни тонове може да е нужно и нещо допълнително така че тр да чуя за по точни указания

2- след като постигнеш 1 започни да правиш горния тон върху първия но с по изтеглен назад вокал на втория това затъмнява А и то поцва да прилича на Ъ

3- не се старай да копираш точно песента а именно използвай малка хитринка увеличи продължителността на първия тон за сметка на втория дори и да е прав без някакво разклащане и по кратичък няма да звучи грозно

4- накрая сложи и съгласните за да стане думичката като се опитвай въпреки Д-то което трябва да кажеш да не променяш позициана за вокала

От разстояние толкоз но по принцип е напълно достатъчно :metalist:

Редактирано от Caruso
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Карузо си е Карузо... Помогна, беше изчерпателен и ясен. Благодаря! Вече минавам на 2... Ако утре не четете по вестниците "Съседи пребиват до смърт певец", значи ще мога да пиша и да кажа има ли ефект.

 

Бръснар, не се обиждай, просто не беше доразбрал в какво се състои проблемът ми. Това не значи, че не си компетентен - си, и сме го писали това :metalist: И не забравяй, това че съм баритон по принцип, не означава че в някои случаи не мога да пея и по-високо, още повече, че гласът ми нормално звучи малко по-висок, заради по-мекия тембър.

 

Bohemian, имаш ЛС

 

ipo... осъзнай се! Аз не искам да звуча като руски артист на Евровизия... Това с промяната на гласната беше само вариант в краен случай, даже не вариант Б...

 

Благодаря на всички, които ми помогнаха. Мисля, че това беше именно предназначението на този форум - не мерене на диапазони, сравняване на височини и безцелни коментари, а взаимопомощ. Доказвате, че все още има хора, които помнят как се правеше. Продължавайте в същия дух, защото това радва!:curse:

 

Хубаво ще е, ако и други хора имат нужда от съвет как да изпеят нещо, да попитат - докато тече дискусия по личния им вокален проблем, останалите ще могат да научат много нови неща. Мисля че ще е полезно за всички. А дали това да не се случи в една тема? Тема, наистина полезна и сериозна, понеже напоследък такива са ни дефицит... Нещо като Училище за певци - задавате конкретен въпрос (с вокална насоченост, разбира се) и получавате конкретен отговор; давате конкретен проблем и получавате конкретно решение. Така, както се случи с това мое вокално начинание...

 

 

И пак - Карузо, Бръснаря, Бохемиан, благодаря ви за помощта!:yahoo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Обясни ми едно нещо:

-Как един доктор може да даде диагноза за заболяване на пациент само по неговите обяснения?!

Отговор:

Не може (поне не точна такава). Вариантите може да са много...

 

Не може да се каже какъв ти е проблема, без да чуем как го пееш (и въобще как пееш!). Гласа не инструмент - няма как да се обясни като при китарата - "...сложи пръстчето там, а т'ва тук..."

FA (закрива към "Ъ") THER (отворено с повече вибрато) къв е проблема да го изпееш, ако НАИСТИНА ти е в диапазона (ла бемол е над моста на баритоните - не те знам ти къв вид си и как въобще звучиш там)

Моите съвети са два:

-Ако наистина искаш да се занимаваш със пеене - тръгни на уроци (сериозно говоря), щом такава песен ти създава проблеми...

-...и защо още не си скочил от високо, както вече те бях питал???

 

П.П. От всяко дърво свирка не става!...

 

За да си добър изпълнител трябва да си и добър човек, а ти си леке!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ивелине, от заяждането ти няма смисъл, не е основателно (предполагам), не се познаваме (размяната на две ЛСта не е познанство, според мен), не си ме чувал как пея, не знаеш дали наистина съм леке, не си наясно къде и колко ходя на уроци. Ще направя опит да си изясня какъв ти е проблема с мен, а дотогава, не прави опити да го разрешаваш във форума, моля те. Темата не е актуална от доста време насам, от нея полза вече няма, а щом става повод някой си да си спами, нещо ме кара да си мисля, че скоро ще бъде затворена.

 

 

 

ПП. Между другото, вече направих песента, след седмица ще я записвам. Отново благодарности на Бръснаря, Ипо и Карузо!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.