Jump to content
Българският форум за музиканти

Почистване на ел.китара


zeratuL_x

Recommended Posts

Колкото щете мазила и политури за китари навсякъде. И с влажен парцал да я почиствате китарата, нищо няма да и стане, най-много да и ръждясат по-бързо струните. Добре е да не се използват абразиви като телчета, шкурчици, груби платове, и др., нито неща които биха могли да разградят лака, или да направят химическа ракция с металните части.

 

За колекционери на китари за по $10000 парчето разбирам да купуват скъпи химии за почистване, ама за хора със скуаери и джаксъни за по има-няма 60-100 долара на едро, или кремони, не виждам смисъл човек да се вманиачава чак толкова, и да харчи особено много пари за поддръжката на един китайски/корейски/български евтинджос. Най-много некоя друга политура или фино парцалче. Според мен най-добрата грижа за евтиния инструмент е просто да избягвате да го удряте в мебелите вкъщи, и да внимавате с циповете :D .

 

Това са моите 5 стотинки.. Рок он!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мойта китарка я бърша с кърпичка за очила... Нищо не използвам и не се натрупват никакви мръсотии. Виж едно време при кремоната и раш-пила не помагаше... :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля , че само якото свирене помага в случая , след като си купих Джаксъна моята любима Кремона / 1978г / хвана прах , а Джаксъна е чист и свети .

 

За да не ми се цапа китарата свиря със специална маска на лицето / за да не се получи химична реакция между струните и алкохолният ми дъх / , както и слагам специални ръкавици на ръцете / плетени от естествена вълна с пръст само за палеца /. Преди да докосна китарата минавам през кабинка за отстраняване на всякакви микроби , а самата китара след свирене поставям на специална стойка разработка на НАСА и КГБ така че просто никой да не я докосва / лазарните датчици и вълчите капани около нея вършат прекрасна работа / :rolleyes::):beer::):hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Редактирано от dedomito
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги съм се чудил и как някои хора успяват да си пазят китарите в такъв вид, имам чувството че свирят на тях в специални условия. Аз на моята не свиря кой знае колко много, някъде средно по около 2.5 часа на ден, и за последно и сменях позициите точно преди 2 години, като вече почват да плачат за смяна, а хем са Jumbo - височки са.

При това положение, за какви политури на прагчета трябва да мисля, след като са добили вече хипер-трапецоидна форма. Освен това, изнасям китарката чат-пат, чуквал съм я леко 2-3 пъти. Изобщо, според мен, е доста трудно човек да поддържа инструмента, на който ежедневно свири в перфектна форма, освен ако не свири веднъж в седмицата за половин час, или пък ако не хвърля наистина по доста пари и време за поддръжка.

 

Особено лакираните maple фингърборди, виждам как на през 1-2 години си заминава лака, особено ако се свири блус с повече масажи(бендове) и вибрато. А ако почне да се цапа фингърборда, както е светъл - после много трудно би се изчистил. Вижте стратовете от преди 20-30 години, и ще видите за какво говоря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз пък моята китара не я почиствам и не я пазя да не се драска и не виждам защо трябва да го правя :)

 

TerminalFrost - бъркаш се - големите лютиери ползват само ШМИРГЕЛ ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз пък моята китара не я почиствам и не я пазя да не се драска и не виждам защо трябва да го правя :(

 

TerminalFrost - бъркаш се - големите лютиери ползват само ШМИРГЕЛ :music:

 

 

Това с лютиерите ми хареса :(

 

 

Инъче всичко е до отношение, време и желание. Аз моята доскоро в почиствах с препарат за почистване на мебели, който струва 1 лв. за 300мл. някакъв прост - върши работа. Сега си взех на дънлууп за почистване на фингърборд. Единствената разлика е, че този на дънлууп почиства по бързо и струва 12 лв. Правете си сами сметката. Препарат за почистване на струни не виждам смисъл да купувам, при положение, че струни сменям всеки месец, най-много два. Препарат за почистване на тялото също не купуван, защото не го цапам, а й на черното не си личи(както се казва в една книжка - черното е най-чистия цвят) Половината препарати , който се продават според мен са ненужни, но всеки има право на избор и своя гледна точка. Мояата е тази.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Особено лакираните maple фингърборди, виждам как на през 1-2 години си заминава лака, особено ако се свири блус с повече масажи(бендове) и вибрато. А ако почне да се цапа фингърборда, както е светъл - после много трудно би се изчистил. Вижте стратовете от преди 20-30 години, и ще видите за какво говоря.
Добре :( ,като заредя батериите на апарата ще снимам грифа на Стратокастер-а ми набор74г.Единствено на долния и отчасти на горния ръб си е заминал лака.Чистя го с памучна кърпа със спирт.

Виждал съм обелен мейпъл гриф,но на някаква корейска китара.

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Препарат за почистване на тялото също не купуван, защото не го цапам, а й на черното не си личи(както се казва в една книжка - черното е най-чистия цвят)

 

Абе моята китара също е черна, но аз лично обичам да блести :(

Не съм си купил препарат, но винаги след свирене я забърсвам за да свети хяхя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре ;) ,като заредя батериите на апарата ще снимам грифа на Стратокастер-а ми набор74г.Единствено на долния и отчасти на горния ръб си е заминал лака.Чистя го с памучна кърпа със спирт.

Виждал съм обелен мейпъл гриф,но на някаква корейска китара.

 

Не ми се вярва на корейските китари, лака да е чак толкова лош. Ако не си смениш позициите навреме, и ако чегърташ много бендове, няма начин да не поолющиш лака.

 

Аз съм виджал ужасно обелени мейпъл грифове, и то на множество оригинални стратокастери:metalist:.

 

Поздрави,

Евтим

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля , че само якото свирене помага в случая , след като си купих Джаксъна моята любима Кремона / 1978г / хвана прах , а Джаксъна е чист и свети .

 

За да не ми се цапа китарата свиря със специална маска на лицето / за да не се получи химична реакция между струните и алкохолният ми дъх / , както и слагам специални ръкавици на ръцете / плетени от естествена вълна с пръст само за палеца /. Преди да докосна китарата минавам през кабинка за отстраняване на всякакви микроби , а самата китара след свирене поставям на специална стойка разработка на НАСА и КГБ така че просто никой да не я докосва / лазарните датчици и вълчите капани около нея вършат прекрасна работа / ;):metalist::) :) :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

 

така е,аз този ритуал го видях с очите си,и вече и аз така правя.нали сме българи - откраднахме и копирахме разработката на НАСА и КГБ (специалната стойка),и сега я копирам 1:1 и мога да я пусна в продажба за желаещите... :hysterical:

 

митак,много ме разсмиваш понякога,даже корема ме заболява...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе не се престарам с чистенето.., но обичам китарата да ми е чиста. По принцип си я чиста в седмицата 1 път и то най- вече от праха от между адаптрите и от главата на грифа. С препарати и сваляне на струните.. тая процедура я права по- рядко... Клавиатурата също си я чиста всяка седмица... Обичам да ми е чисто ... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Ми аз мразя, ма много мразя китарата да ми е мръсна.... Отвирва ми се като я гледам... Наскоро си взех една китара - толкоз кир имаше на грифа, че ако я метна на стената, ще почне да пълзи нагоре... И сега с кво чистя - фингърборда с най обикновенно лимонено масло - много добре сваля кирта. Само да ви кажа - едно голмо шише на дънлоп е 12-15 лева, а в аптеката едно мънинко мънинко е 4 лева, не се прецаквайте кат мене. Също лимоненото масло помага ако ви тече кръв от носа - капвате две три капки и шмръквате - няма такова чуство после ама от както го правих това забравих какво са слаби капиляри :)

Да се върна на темата - за всичко останало ползвам на Фендер някакъв полишер за 10.50 го купиш преди време от раизинга - става перфектно и понеже и двете китари са ми черни остават много гадни петна след свирене та си трябва... После някой да ми разправя, че било най-чистият цвят :thumbs_up: аиде гъзарски ок, ама чист....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Formula No 65 - Guitar body polish and cleaner - Dunlop в комплект с Fretboard Ultimate (малииий) LEMON OIL + две памучни кърпи Dunlop ги има в xxxx срещу 30лв. - грифа отзад може да се минава с полировката за тяло а Лемон ой-ла само за Фингър/Фретборда - т.е. лицевата страна на грифа, където са позициите при свалени струни - използва се САМО за Rosewood, НЕ за Maple ... ами инструментие светят след едно занимание за 3мин а сигурно има матрял за 50-60 чистения в тези флакончета ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе хора, луди ли сте...кво се занимавате да чистите некви скуаери за по 200-300 кинта...разбирам да сте дали космическата сума е така, да е уникална по рода си китара, да си струва месечно да даваш няква сериозна цифра за да се грижиш за нея! За некви китари дето сте дали макс 500 кинта и да давате после още 500 и повече годишно за да я поддържате е малко смешно...Ако толкоз искате да се грижите за инструмента като начало се въоражете с невероятното откритие на човечвството-ПАРЦАЛ!!! добива се след продължителна обработка на използвани гащи, стари тениски и чорапи :) Тааа като се сдобиете с оръжието на труда си, започвате внимателни движения по повърхността на вашата любима китара и...О ЧУДО!!! За без пари китарката е чиста и вие сте доволни ;) иначе ако толкоз ви се ще да се мажете с боклуци-лимоново масло от аптеката и мааалко памук :)!

Поздрави!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.