Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се грижите за инструмента си ?


bulby

Recommended Posts

Чистя повече от редовно със серията на Дънлоп за китарна поддръжка - демек препарати за тяло, фретборд и струни. Не я изнасям от стаята за щяло и нещяло, държа я в калъфа, когато не свиря и общо взето е това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • Отговори 54
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Имам на дънлоп разните му препарати ама кой да ги използва... Новата китара откак я купих преди 3-4 месеца само 1 път съм я чистил, да не говоря че препарата за струни си стои прибран и не го ползвам ИЗОБЩО. Ето защо струните са ми МНОГО ръждясали и тона е ужасен обаче просто съм прекалено мързелив да ги сменя. Цялото тяло е прашасало и има наистина МНОГО отпечатъци, но хич не ме е еня, нищо няма да и стане. Даже сега като се замисля още карам със струните които бяха сложили в xxxx!!! Не знам какви са обаче свиря по много на ден и не знам как не са се скъсали, както казах 3-4 месеца минаха вече. Решил съм като се скъса някоя да си ги сменя с моите и да почна да я почиствам след свирене, иначе засега не проявявам този вид милост към китарата(закалявам я чрез брутална употреба без поддръжка). Даже напоследък почна да се събира някаква гадна чернилка по грифа, трябва да видя как да я махна, но май май направо ще сваля струните, въпреки че не са скъсани. И те така...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Преди малко пробвах да си почистя струните с парцалче с WD40 - стана много добре, зазвучаха почти като нови :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Брех никога не бих се сетил за това с ВД40. Братът си чисти некви неща по двигателя на колата с тва нещо :)

Иначе аз забърсвам преди и след (понякога и по време) на свирене с меко памучно парцалче и всичко е ок. Мия си ръцете, гледам дори през лятото като е адската жега когато свиря да съм поне с тениска (щото из вкъщи като е 40 градуса, как да стоя с каквото и да било по мен), за да отива колкото се може по-малко пот по китарката. Сменям редовно струни, чистя си прагчетата с орехово масло през няколко месеца, държа си китарите изключително в калъфи, дори когато си правя кратка почивка за цигара примерно. Засега най-старата ми китара, която съм си взел нова и все още е в мен е на 5-6 години, класическа, и по този метод си има перфектен външен вид в това отношение. Има разбира се надрасквания от нокти по тялото и байца на фингърборда тук-таме е паднал, но това е съвсем друг вид 'демидж'.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ако кажа какви 'грижи' полагам за инструментите ще ме убиете с камъни публично ...

Просто ми е малко извън разбиранията да държа инструментите прибрани и когато свиря да ги вадя . Не знам за вас , но аз свиря по време всекво и това би било малко досадно ... Иначе за почистването - основно при сменяне на струните (почистване на фекалиите от грифа , някои гадости около бриджа , тремоло кавитито и т.н.) , през останалото време редовно с много фино парцалче премахвам потта и мазния й прозводен усет от грифа .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз си я държа в калъфа винаги когато не свиря

чистя си я от отпечатъци когато видя че си личат много

струните на всеки 3-4 изкарвания от калъфа ги минавам с суха кърпичка от тея дето са по 20 стотинки носни кърпички всяка струна я минавам поотделно няколко пъти за да махна ръждата

на 2-3 месеца си сменям струните

не съм правил някакви сериозни чистения и затова се замислям да пробвам с оцет

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз на мойта свиря по много пък я почиствам само по 2-3 пъти годишно и незнам не ми изглежда мръсна ич с изключение на праха под струните

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А случвало ли ви се е да тръгне ръжда (грубо казано) по бриджа и особено около винтовете за вертикално позициониране.Редно ли е да се сипе по капка машинно масло?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.