Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се грижите за инструмента си ?


bulby

Recommended Posts

хайде от мен един древен съвет!

 

 

Грифа след като махна КИРТА хахах ....

 

Е взимам ядка от орех прясна! И я слагам в памучно парцалче и я смачквам докато започне да пуска сок и така натривам!

 

обтривам , намазвам Фингър Боарда Фрет Боарда !

 

 

 

това е трик от един лютиер Майстор е човека.... прави китари по поръчка за германия и други евро страни.........

 

:guitar:

Е, тва си е доста известното орехово масло, което получаваш като смачкаш ядката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 54
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Steve_Vai - абе не знам кво точно е, ама с нокът или перце се маха идеално. Предполагам че е няква комбинация от прах и пот ;)

Не е прах и пот, пич, а смъкната кожа от нежните ни ръчички :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За електричката:

Всеки път след свирене - мек памучен парцал за грифа и тялото отвсякъде. Особено наблягам на частите около bridge-а, защото да не ръждясат от потта или нещо такова... страх ма е :headbang:

 

Акустичната си има една джаджа - нещо като калъф, който обаче не покрива струните и може да се свири когато той е на китарата. по този начин се запазва корпуса от петна надрасквания и други. Викат му "пижамка"...

Напоследък се чудя да си направя ли подобна и за електрическата... само трябва да видя, как точно ще стане, там нещата са по-сложни в това отношение... нещо кройката...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма ко да лъжа :huh:

Чистя си китарата 1-2 пъи на седмица като видя че е цялата "на пръсти". Под струните не допускам да има "кир" ;) щото много ме дразни. на месец по веднъж я отварям и с четица внимателно почиствам електрониката и тва е. не се оплаквам :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!Аз се занимавам с реставрация(любителска, но се оказва качествена, след многото отзиви, които получих)и мога да ви кажа един наистина древен трик, който се използва за почистване на всякакви дървени (не)лакирани предмети.Взима се мек, памучен или много фин ленен парцал,напоен добре в ябълков оцет.Той е достатъчен да почисти мазнините, отлагани от ръцете ни, прахта, излющения епидермис и каквото още там се е натрупало,при нередовно поддържане.В същото време е твърде слабо киселинен, за да повреди лаковото покритие(една от китарите ми е с цигулков лак,при това много тънък слой,прилага се и при щрайхови инструменти-първата ми реставрация беше на една 3/4 цигулка).С ябълков оцет се почистват и всякакви дървени статуетки и пластики, особено силно замърсени махагонови и абаносови.Другото му приложение е при части,изработени от слонова кост(пианото ми е от 1883, с клавиши точно от слонова кост).Не поврежда по никакъв начин структурата на никоя част на инструмента, с изключение на струните,разбира се(там си взаимодейства - няма как).След почистване с гореспоменатия парцал, инструментът се избързва старателно със съвършено сух парцал.Всякакаво "изсъхване, чрез самоизпарение" е противопоказно.След това, веднъж-два пъти годишно(или при изтънял и поизносен лак - всеки месец)използвам една мазна, жълтеникава течност, на която(не ме бийте) вече съм забравила химичния състав.Тя импрегнира много добре всякакви дървени изделия, но е по-добре да се ползва само за инструменти,защото основната й функция е подобряването на звука.Молекулата й е малко по-малка от тази на лака и затова тя успява да се просмуче в и през него,попълвайки микро-кухините, образували се във всекидневното ползавне на инструмента в него,както и достигайки до самото дърво.Ефектът е дотолкова осезаем, че въпросната ми "първа(за сефте)" реставрирана цигулка, промени звука си без допълнително настройване с "душичката".Е - това е в общи линии.Единственото което мога да добавя е:

 

Не почиствайте инструмента си(музикалния, другия - редовно може, а и трябва)с воден разтвор - това съсипва необратимо дървото, въпреки лаковото покритие.Сапунът отнема блясъка на вашата китара, а всяко лъскане(не се смейте :lol: )след това смъква по мъничко от лака - това е полиране, а всяко полиране е вид фино, но все пак - пилене.

 

От Snowwhite (с)нежна целувка!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз за моите китари най-добре се грижа като.....не го пипам често! :headbang:

Затова са си нови,новенички!Само Vintage Metal Axxe дето свиря с него по-често е леко омазнен точно под бридж адаптора,ама това не е болка за умиране.Ама сега като го занеса за смяна на адапторите(мисля да му сложа чифт EMG HZ-81) тогава ще падне лъскане... :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз за моите китари най-добре се грижа като.....не го пипам често! :headbang:

Затова са си нови,новенички!Само Vintage Metal Axxe дето свиря с него по-често е леко омазнен точно под бридж адаптора,ама това не е болка за умиране.Ама сега като го занеса за смяна на адапторите(мисля да му сложа чифт EMG HZ-81) тогава ще падне лъскане... ;)

Ти си цял колекционер, бе :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм алергичен към оцет :rolleyes:

немога да понасям да ми мирише... надушвам го от 100 километра.

Аз ще трябва да измисля нов начин ;-)

 

Обаче аз имах рдуга идея. Не е ли по-добре човек да си чисти китарата в влажна кърпа веднага след като е свирил?

Друг е въпросът с какво ще е влажна :think: ... Май с вода не е добра идея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе хора най добре си е с Guitar Pulish продават се в магазините,със сигурност чистят, и със сигурност няма да наранят китарата...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хмммм-малко ме съмнява да ти прилошава от ябълков оцет,но щом казваш,че е така-ето ти алтернатива(не вярвам да не си се сетил сам):

Процедурата е същата,но замени оцета с лимонов сок,а ако китарата не е силно замърсена-добави на една кафена чашка лимон 2 чаени лъжички вода,за по-сигурно,защото различните производители забъркват различни по киселинност "100% натурален" лимонов сок и ако няма кой знае какви мазнини и други телесни отлагания,а сокът е с по-голяма концентрация може и да има вероятност(колко засукано,а?) евентуално да се повреди лакът,но ета врят ли(едва ли).Тази киселина също е твърде слаба,но понеже усещам,че си чистник и не е нужно кой знае какво почистване-слагай упоменатото количество вода в лимоновия сок и дерзай!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хмммм-малко ме съмнява да ти прилошава от ябълков оцет,

сериозно.. никакъв не понасям. това с лимона е добре :-)

тук някой каза, че се продавали специални лимонови разтвори за почистване на китари. Ще мина по магазините да видя как стоят нещата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.