Jump to content
Българският форум за музиканти

Санкции при умишлен лош правопис


Recommended Posts

Не мислите ли, че е малко досадно да се четат из форума неща като:

 

".....батсентса иам пробУем с китарника начи като го вклиут4а в усилвателя и почва да се чуа некъв мноо гаден 6ум.. напрао съм се видел о чуду каам ви напрао... кажете батсета кво да праа...."

 

 

Разбира се, не всички познават идеално правилата на езика, аз например, често изпускам запетаи, но неща, като горния пример са съвсем умишлено написани по идиотски начин.

 

Аз мисля, че ще е добре хора, които злоупотребяват твърде много с правописа, да пъдат предупреждавани, след което санкционирани(вие предложете по какъв начин).

 

Това е в общи линии моето предложение, вие сте...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 33
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

Твърдо за! Такива мнения, освен, че в повечето случаи не носят особено голям смисъл, са най-малкото трудно четими - приличат (и визуално само като погледнеш съответното мнение) на някаква мазаница и аз се напрягам да разбера какво се е опитвал да каже съответният автор, което пък от своя страна убива всякакво желание в мен да му отговарям...

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мислите ли, че е малко досадно да се четат из форума неща като:

 

".....батсентса иам пробУем с китарника начи като го вклиут4а в усилвателя и почва да се чуа некъв мноо гаден 6ум.. напрао съм се видел о чуду каам ви напрао... кажете батсета кво да праа...."

 

 

Разбира се, не всички познават идеално правилата на езика, аз например, често изпускам запетаи, но неща, като горния пример са съвсем умишлено написани по идиотски начин.

 

Аз мисля, че ще е добре хора, които злоупотребяват твърде много с правописа, да пъдат предупреждавани, след което санкционирани(вие предложете по какъв начин).

 

Това е в общи линии моето предложение, вие сте...

Добрият правопис е въпрос на обща култура. Но как да санкционираш човек, който няма такава, но иска нещо да каже! Дори и глупаво да е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едва ли има някой, който е достатъчно умен, че да може да използва компютър и интернет, и да пише във форум, не може да се напъне и да напише 3 изречения правилно.

 

А тези, които по принцип са толкова неуки, че да не знаят кое е книжовен български...как да кажа без да прозвучи лошо...си седят по селата, в буквалния смисъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм "За" такива санкции. Такова писане за мен лично е също толкова неприятно и трудно за четене колкото маймуницата...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз съм против. Казвам го като човек, който може да пише правилно. Все едно да санкционираш сленга в разговорния език. Смятам за достатъчно това, че в печатните издания не се разрешава. Това че някой се напряга повече (колко повече? ) и губи някакви промили от КПД-то си, не ми се вижда особено смислено,честно. Също и че се прави от неграмотност... Също и "липса на обща култура"... това е супер ретроградно понятие, аз лично съм го чувал само от хора над 50 и все в обиден смисъл, не в обективен, щото правопис се учи в основното училище, предполагам тук всички са с основно, така че явно не става въпрос за това; ако объркаш "оправям" с "управям" е едно, ако целите ти изречения звучат по този начин и няма една книжовна дума, е друго, и човек трябва да е много в клишетата, за да нарече това "неграмотност". По-точно е "субкултура", която на всички ни е позната, след като пишем във форуми.

Значи, основният аргумент "за" такива санкции, като махнем нечовешкото напрежение при разчитането и обвиненията в неграмотност, е това, че някои хора се "дразнят". Нормално. Но ако раздразнението е толкова зверско, трябва ли непременно да търсиш подкрепата на модераторите и собствената ти нетърпимост да е превърната в правило, за да си ок??

Не че аз често пиша така, но... може би дърленето по линия на "елементарното възпитание" и апелите за книжовност ми се виждат грубо казано темерутски. Книжовността няма да изчезне от такива изпълнения, споко :hooray:. А и все някой трябва да напише "против"

Редактирано от Roevers
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също съм против - трябва да има свобода!

Музиканта не е пудел за дресировка , да не говорим че ако дойде тука да пише Фил Анселмо ша трябва да го баннат по мрежа направо...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Той Фил Анселмо за музикант ли се брои? :hooray:

 

Аз съм "За" таквиа санкции спрямо тотално омазани (и то преднамерено) постове във форума.

За щастие, не съм срещал твърде много такива, ама не е като да няма де.

По-лошото е, че преобладават кошмарно написани постове и то поради неграмотност, а не поради лигавене от страна на пишещия.

 

Иначе и аз ползвам "некфо" вместо "някакво", но това е просто дребно заяждане с хората, които наистина го употребяват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям с две ръце начинанието!

Но, Евтиме, за съжаление идеята ти е кауза пердута!

Преди време, ако си спомняш, пак имаше подобна тема - тогава в "Говорилня" беше пусната, мисля.

За кратко се натрупаха куп анти-мнения, щото видиш ли това не бил форум за филолози, музикантът не бивало да се напряга и за правописа и пр. Тогава нямаше подкрепа и от админите......Та, така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм против!

 

Причината е следната... В нашият форум започват да се очертават твъде много ограничения и твърде малко свободи. Това са правила, продиктувани от вече огромния брой потребители, които искат да кажат по нещо, за да изпъкнат и не винаги го правят по правилния начин. За мое огромно съжаление в комуникацията с ценни за мен хора, членове на форума, което ги прави спрямо моите критерии интелигентни персони, получавам все повече реплики на недоволство заради налагани правила и все повече от тях не пишат във форума ни, а имат какво да кажат.

Има моменти, в които и аз се дразня на правопис. Понякога коригирам, но какво да се прави, няма как да се сложи и такава забрана, защото вече ще е смешно, поне в моите очи. Евтиме, ти ли ще налагаш наказанията? Казвам го със стабилна нотка припряност, защото работата на модераторите не е никак малка на този етап, а една подобна поредна "рестрикция" би довела до тотална лудница. Тук сме, за да се забавляваме и обменим опит, не да се ограничаваме. Правописът не е критерий за качество на коментар или липса на музикален опит. Не изкривявайте нещата така, моля! Има винаги мегдан да се казва какво да се прави и какво - не, ама кому е нужно? Винаги ще има хорица, които са свикнали на 4 и 6 като букви... няма какво да се направи! ТЕ СА ТАКИВА и ТРЯБВА ДА СЕ ПРИМИРИМ с това, защото са част от обществото ни!

 

П.П. Големи хора сме, давайте си дозата толеранс, която е необходима в комуникацията си с хората, дори и да не са част от този форум. Ако постигнете консенсус да се сложи и такава клауза в правилата на това общество, лично го за ме го казвам - СТАВАМ И СИ ТРЪГВАМ. Не съм полезен с музика, пиша остро на моменти, много от вас съм пращал в почивка за по седмица заради латиница или заяждане, но е имало причина. В това нещо няма причина!!! Стига сме измисляли бонус причини за глупави реакции и лошо отношение.

 

Евтиме, като ВИП потребител в този форум от теб се очаква да помагаш за благото му и доброто прекарване на потребителите тук с полезни теми и подкрепа на идята на обществото ни, а не да повдигаш подобен абсурден въпрос за обсъждане, който ще доведе до вълна спорове и неприязън срещу коментарите на потребители, правещи споменатите грешки в правописа си и начина си на изказ. Надявам се да си разбрал, че аз персонално не одобрявам този топик заради последствията от него. Преценката е моя и няма да се налагам. И без това малко ми се чува гласът, дано сега поне съм се изказал правилно и на място.

 

Поздрави,

Виктор

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тогава нека да е пожелателно.

В крьга на майтапа - тези които нарушават умишлено правописа да се самосезират и да почерпят

отличилите се с правилен такьв. По бира на следващата форумна сбирка.

(като слаб пияч и като човек, който може да си плати едната бира - не си правя устата)

 

Тези ,които си мислят, че са много оригинални - ще им кажа само, че обикновено нямам нерви да изчета докрай мненията на сьфорумника Олд Шетьрхенд - предполагам не сьм само аз .

Както едните имат право на мнения ,така и другите - да не ги четат.

И нищо лично кьм образа Олд Шетьрхенд.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм против. Казвам го като човек, който може да пише правилно. Все едно да санкционираш сленга в разговорния език. Смятам за достатъчно това, че в печатните издания не се разрешава. Това че някой се напряга повече (колко повече? ) и губи някакви промили от КПД-то си, не ми се вижда особено смислено,честно. Също и че се прави от неграмотност... Също и "липса на обща култура"... това е супер ретроградно понятие, аз лично съм го чувал само от хора над 50 и все в обиден смисъл, не в обективен, щото правопис се учи в основното училище, предполагам тук всички са с основно, така че явно не става въпрос за това; ако объркаш "оправям" с "управям" е едно, ако целите ти изречения звучат по този начин и няма една книжовна дума, е друго, и човек трябва да е много в клишетата, за да нарече това "неграмотност". По-точно е "субкултура", която на всички ни е позната, след като пишем във форуми.

Значи, основният аргумент "за" такива санкции, като махнем нечовешкото напрежение при разчитането и обвиненията в неграмотност, е това, че някои хора се "дразнят". Нормално. Но ако раздразнението е толкова зверско, трябва ли непременно да търсиш подкрепата на модераторите и собствената ти нетърпимост да е превърната в правило, за да си ок??

Не че аз често пиша така, но... може би дърленето по линия на "елементарното възпитание" и апелите за книжовност ми се виждат грубо казано темерутски. Книжовността няма да изчезне от такива изпълнения, споко :thumbs_up:. А и все някой трябва да напише "против"

Абсолютно съм съгласен с горенаписаното...ненавиждам и превземките за т.нар. "шльокавица" които по едно време нашумяха страхотно...Във всички живи форуми се въведоха забрани и т.н.. за мен си остана неясна цялата работа ..ама след като са въведени като правила ги спазвам.. :punk_guitar: какво да се прави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме браво за повдигнатия въпрос, на мен лично ми се върти във главата от известно време същото но без частта със санкциите ... по скоро само като забележка. Виктор (IgniteAll) е прав че това за модераторите е една ... как да го кажа леко ненужна функция, имат си достатъчно други грижи че да следят и за това. Както се изказаха някой колеги тук опира малко или много до лична култура. Да, никой не е задължен да умее правописа до съвършенство (както пък други колеги изразиха недоволство и са прави) но според мен Евтим както и го е описал във заглавието е имал в предвид за УМИШЛЕН ЛОШ ПРАВОПИС . Тук не става въпрос за 1-2 правописни грешки или непознаване на граматиката, става въпрос за цели постове умишлено написани много "жаргонно" та даже понякога излизат и от това клише. Лично за мен ще е по добре темата да послужи за един апел към тези юзери (те много добре се знаят кои са, няма да посочвам имена, с някой сме приятели и си имаме уважението и съм им го казвал в очите) да вземат да се замислят малко. Както и ТОНИ сподели нека това предложение да стане към пожелателните изисквания за писане във форумът! Викторе според мен не си прав и за това че " Винаги ще има хорица, които са свикнали на 4 и 6 като букви... няма какво да се направи! ТЕ СА ТАКИВА и ТРЯБВА ДА СЕ ПРИМИРИМ с това, защото са част от обществото ни! " ... нали затова се създават правила във една общност за да не настава хаос и безнаказаност. Хората както са свикнали така и ще им се наложи да положат малко усилие за да се впишат във даденият кръг а не да разчитат на това че те така били свикнали и всички трябвало да се съобразяват с това!

Надявам се от цялата тема и всички дискусии да излезе някакво конструктивно решение.

Както казах по горе нямам против абсолютно никой юзер и това е само и единствено МОЕ мнение, просто моля за малко повече самоконтрол.

Поздрави.

 

:curse: Марио :wallbash:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мен лично ме дразни някой да "сере" по подобен начин на форума. това е по-зле отколкото фонетично писане.

 

+1 от мен :wallbash:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.