Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Публикувано

Здравейте, искам да купя електронно пиано, с бюджет около 1300 лв. Намерих това пиано https://radoslavmusic.com/p/kurzweil-ka130-wh-Digitalno-piano-Stolche, може ли мнение, затова дали е добро като марка, клавиатура, издръжливост на години. Харесах му характеристиките, но искам мнение от човек, който знае марката. Дали е хубаво за свирене, заслужава ли за тези пари? Благодаря ви. 

Отговорено

Скоро се питах същия въпрос за Kurzweil, ето цитат на колегата ни @CyberGene:

Quote

Нямам впечатления от пианата им, иначе като марка са доста популярни при уъркстейшъните. Те са вече корейска фирма от отдавна и не съм сигурен дали са с високо качество. Със сигурност за хора, които са ценители на акустичното пиано с всички дребни детайли, най-добре са Ямаха, Каваи, Роланд, останалите нямат толкова ноу-хау.

 

Отговорено

Каквото и да вземете, гледайте за трисензорна клавиатура, например Roland FP-10. Ето на кратко обяснено какво представлява клавиатурата:

 

Отговорено
2 hours ago, slunce said:

...искам мнение от човек, който знае марката.

Тук трудно ще откриеш човек с такова пиано. Най-добре отиди в магазина на "Радослав мюзик" (или в друг магазин), където имат този модел и виж на място дали  ще ти хареса. Като цяло тази фирма е по-известна със синтезаторите си, отколкото с пианата, макар че общо взето май те точно са направили още през миналия век първото пиано, което да звучи като такова. ;)

През 90-те имах един колега, който свиреше по корабите и си беше накупил всичко възможно от Kurzweil - от К2500 до разни модули и разширителни платки, и беше много доволен от марката. Да, но от тогава минаха много години...както е споменал колегата от цитата, още през 90-те ги купиха някакви корейци, а след 2000-та ги "прекупиха" Хюндай, така че май и досега си остават корейска фирма. Колегата и друго е споменал в онзи цитат -  "...за хора, които са ценители на акустичното пиано с всички дребни детайли, най-добре са Ямаха, Каваи, Роланд, останалите нямат толкова ноу-хау", и съм склонен да се съглася с него. Въпреки, че правят и дигитални пиана, Kurzweil отдавна се възприемат в тази област като "втория ешалон" (както и Alesis например), зад водещите фирми, които той е изброил в цитата. Не че този модел, който си избрал ще звучи лошо или пък ще се развали на втория месец, но все пак има доста неизвестни относно това, как ще се държи във времето, доколко добре звучи на живо от говорителите в пианото, каква е реакцията на клавиатурата и т.н. Отделно в данните на този модел видях 2 неща, дето хич не ми харесаха  - клавиатурата не е "graded" (претеглена в диапазона) и второ...пианото  е с 32-гласова полифония! :wacko: Не се сещам в днешно време модел от друг производител, който да е с толкова малка полифония, защото 32 слагаха още преди 20-30 години, а сега минимумът е 64 или дори 128. Та това са ми общите разсъждения за пианата от тази фирма, на които не съм имал възможност да посвиря някъде на живо.

Отговорено (Редактирано)

А още не разбирам това "32-гласова полифония" за какво се отнася? Не е ли това обертоновете, които звучат с основния тон или се бъркам? Това още не го разбирам. Но благодаря за съветите, ориентирам се към водещите марки все пак, за да съм сигурен. 

Редактирано от slunce
Отговорено

Полифонията в електронния инструмент показва колко звука едновременно могат да се възпроизведат. На пръв поглед изглеждат предостатъчно, предвид десетте пръста, които имаме, но нещата са по-комплексни. Ако добавим реверберация или друг ефект, това гълта гласове ; ако натиснем sustain-педала - също ;  част от саундите обикновено са моно, но има и такива в стерео, които са х2, а ако добавим щрайх или нещо друго за подложка на основното пиано - умножаваш още по 2 ; ако пуснеш и режима на сплит в режим еднакви октави (учител-ученик) - тогава вече не е много ясно по колко умножаваш. А когато стигнеш лимита, започват да спират някои от саундите (обикновено тия, дето най-първо си натиснал), така че тия  32 гласа всъщност изобщо не са много и свършват за нула време, а в случая все пак говорим не за обикновен кийборд, а за пълноценно пиано с 88 клавиша. ;)

Отговорено

^ Колегата е абсолютно прав, един от най-ясните фактори, че полифонията не е достатъчна е, че като свириш арпежи и много тонове наведнъж с натиснат педал, първите натиснати лимитът "ги изяжда", поне аз така съм констатирал недостатъчна полифония ... 

Отговорено

Не е само до полифонията. Едно, че човек няма много впечатление от пиано-продукцията на Kurzweil, понеже тия дето правят ревютата обикновено подминават моделите им и разглеждат най-вече Yamaha, Kawai, Roland, Korg, Casio и дотам, и второ - моделът ми се се струва твърде базов не само заради непретеглените клавиши, но и няма никакви виртуални симулации - string resonance, pedal resonance, key-off...нищо...и въпреки това е в диапазона над 1000 лв, а не под.

Отговорено (Редактирано)
Преди 11 часа, yamaha написа:

Полифонията в електронния инструмент показва колко звука едновременно могат да се възпроизведат. На пръв поглед изглеждат предостатъчно, предвид десетте пръста, които имаме, но нещата са по-комплексни. Ако добавим реверберация или друг ефект, това гълта гласове ; ако натиснем sustain-педала - също ;  част от саундите обикновено са моно, но има и такива в стерео, които са х2, а ако добавим щрайх или нещо друго за подложка на основното пиано - умножаваш още по 2 ; ако пуснеш и режима на сплит в режим еднакви октави (учител-ученик) - тогава вече не е много ясно по колко умножаваш. А когато стигнеш лимита, започват да спират някои от саундите (обикновено тия, дето най-първо си натиснал), така че тия  32 гласа всъщност изобщо не са много и свършват за нула време, а в случая все пак говорим не за обикновен кийборд, а за пълноценно пиано с 88 клавиша.. 

 Благодаря за изчерпателната информация!  Това са много полезни неща да се знаят. 

Редактирано от slunce
Отговорено

Насочих се към това пиано - https://radoslavmusic.com/p/roland-rp107?log=true

Предполагам 1670 лв че не е лошо, роланд е. Полифония 256 гласа. А това:

Quote

"Touch Sensitivity:Key Touch: 5 types, fixed touch"

предполагам, че е за чувствителността, дали е добре? Дали е това, което колегата Koobenot  ми каза трисензорната клавиатура. Ако може и едно мнение за това пиано и ще се насочвам вече какво да взимам. 

Отговорено

^ Според мен изборът е добър. Това Роланд пиано е с трисензорна клавиатура, но реферираният от теб текст описва чувствителността на клавиатурата, не сензорите за регистрация. Означава, че с този параметър имаш общо 6 режима на чувствителност – от най-ниска до висока и фиксирана. При фиксирана чувствителност независимо с каква сила удряш клавишите крайният резултат е тон с еднаква сила, ето таблица от книжката:

image.png

Колкото до трисензорната клавиатура, идеята е друга. Ако изгледаш клипчето, което споделих ще видиш, че хората обясняват как при повечето клавиатури има два сензора - един, който отчита моментът, в който си натиснал клавиша и втори такъв, който отчита кога си го отпуснал. Ако си представим, че имаме три събития:

  1. Натискане на клавиша
  2. Ход на клавиша надолу
  3. Отпускане на клавиша

Това, което ще се случи с двусензорна клавиатура е, че за да генерираш нов тон, след пълното отпускане на клавиша трябва да го натиснеш отново. Идеята на третия сензор е, че при вече натиснат клавиш и неговият ход надолу, сиреч след събития 1 и 2 може отново да натиснеш клавиша и да се регистрира още един тон. По този начин може да свириш бързи повтарящи се пасажи и арпежи, без да ти страда динамиката и да ти се налага да отпускаш клавиша до горе. Ето още по темата:

За KeyTouch според мен настройката "default" е най-добре. Правенето на клавиатурата изкуствено чувствителна изиграва лоша шега ако в последствие седнеш на истинско пиано и онази ще ти се стори много трудна за натиск, обратното пък също не е желателно – при ниска чувствителност ще блъскаш много и може и да повредиш някой клавиш от натиск и мъчения ... та така. :) 

Отговорено (Редактирано)

Мисля, че RP107 е доста по-добър избор от КА130. Не съм свирил на него, но знаейки с каква клавиатура е (PHA-4), не ми и трябва да съм я опитвал, защото е от най-разпространения вид и Роланд я слагат на още много техни модели, вкл. и в почти цялата FP-серия без 90X. Бях гледал преди време някакво ревю на това пиано и отзивите бяха много добри, с леката забележка към говорителите, които са насочени надолу. Само ще препоръчам на колегата, преди да купи пианото, да попита в магазина с каква гаранция е (пише, че е 10 години, но все пак...) и ако е по-малко от 10, да поръча поръча пианото от Динакорд - там е на същата цена, в момента го нямат на склад, но могат да го поръчат при интерес за покупка и традиционно за магазина, моделът със сигурност го дават с 10-годишна гаранция и безплатна доставка.

 

П.П. :offtopic-001:В рамките на шегата...като споменах за FP-90x се сетих, че новата версия на FP-90 вече може да я сгънеш на две и да си я купиш за под 200 лв. :greenball:...пустите му китайци. :)

Редактирано от yamaha
Отговорено (Редактирано)

Благодаря за мненията колеги. Много ми помогнахте в избора, сега остава само да взема роланда след някой ден. 

Редактирано от slunce
  • 2 weeks later...
Отговорено

Здравейте искам да попитам за качеството на това дигитално пиано https://www.muziker.bg/yamaha-ydp-142-arius-cherry

Не се произвежда, но се продава втора употреба. Искам малко мнение и за него, не че ще го взема, но ми попадна в обява, която видях. Все пак е yamaha, затова питам заслужава ли си, продава се за 1000 лв. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.