Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на електрическа китара от скрап


Recommended Posts

GuitarKeeper, много гефска дъска!

Боядисването също е готино. Можеш да барнеш малко хедстока, или поне да го боядисаш чер, за да го направиш по-зъл.

От какво дърво е тялото?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 158
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Аз не се занимавам с такива работи оба4е преди година си сделах една китара.

използвах грифа на една кремонка и цялата й електроника само тялото го направих сам :green: ето тук мойе да я видите http://entropy-rock.hit.bg/didog/dido-galeria.html :godbless:

само незнам защо си сложил пак гадните превключватели и потенциометри...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хей! Като стана дума за превключватели и потенциометри: някой знае ли от къде мога да взема врътки за потенциометрите на Кремоната? Трябват ми с чисто декоративна цел. Предполагам, че по електричарските магазини има, но понеже не съм търсил досега, рекох да питам.

Нещо такова, нo с графитен цвят би било добре:

MK-111.jpg:godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хей! Като стана дума за превключватели и потенциометри: някой знае ли от къде мога да взема врътки за потенциометрите на Кремоната? Трябват ми с чисто декоративна цел. Предполагам, че по електричарските магазини има, но понеже не съм търсил досега, рекох да питам.

Нещо такова, нo с графитен цвят би било добре:

MK-111.jpg:godbless:

Мисля, че в RF видях такива, доколкото си спомням бяха черни. Никаква идея колко струваха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ги в почти всички муз. магазини...В София съм виждал в Малкия цум, Капъша, РФ и др.

повечето предлагат черни и сребристи, в два размера съм виждал - по-"високи" и по-"ниски" :godbless:

ако не се лъжа най-евтини бяха в Малкия цум - 3-4 лв. врътката

Редактирано от Burton
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще погледна в нашия музикален магазин. Едва ли са се минали да предлагат толкова дребна стока, но не се знае. :ph34r:

Ако ли не - ще отскоча до София да си взема две врътки. :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей, аз имам такава кремона като тая, дето си модвал. Грифа байцвал ли си го?

Много яка китарка си си сделал. Ето тия адаптери са с култовото напрежение.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хей! Като стана дума за превключватели и потенциометри: някой знае ли от къде мога да взема врътки за потенциометрите на Кремоната? Трябват ми с чисто декоративна цел. Предполагам, че по електричарските магазини има, но понеже не съм търсил досега, рекох да питам.

Нещо такова, нo с графитен цвят би било добре:

MK-111.jpg:greenangel:

да в РФ ги има за по 5 лева,

имаше черни и бели

на мен ми харесаха много...

Аз мисля догодина 1 фретлес да избарам и се чудя от сега ли да си зема капачки от тези за потенциометрите, или тогава, че мисля някой да ми прави дървенията, и аз да му занеса всички хардуер.... Патил съм си и за това мисля, че така е най-добре ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

А здрасти, отдавна не се бях мяркал. Как е до къде стигна с китарката.

Аз мисля да си дялкам едно тяло в скоро време. Знаеш ли как да си изрежа гнездото за грифа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти, какво става с китарата ли?

Само трябва да я сглобя. Дано скоро да ме ОТмързи и да се позанимая с нея, че вече половин година я мотам.

Не съм дълбал дъска досега, но в домашни условия дълбането на легла за грифа и адаптерите се прави с ръчна оберфреза.

R455_raw_mdf%20_diy_route_45degs_r-pic2.jpg

Ето какво съм чел по въпроса:

Трябва да си купиш шаблон или, ако си много талантлив, да си направиш такъв, но да знаеш, че шаблонът е адски важен и за да е прав и с точните размери, е по-добре да си купиш готов от някой сайт. Например такъв:

1120_1lg.jpg

След като си купиш/направиш шаблона, идва ред на фрезоването.

Слагаш шаблона да легне върху дъската, позиционираш го и го фиксираш здраво със стяги. Оберфрезата се движи на ръка по шаблона, но за целта ти е нужен фрезер с водещ лагер. Този лагер е със същия диаметър като резеца на фрезера и се опира във вътрешния ръб на шаблона.

0583_1lg.jpg

Приказвах с няколко души, които дялкат метал и те ми казаха, че в България трудно се намирали фрезери с водещ лагер.

Аз също искам да питам pacman и другите, които дялкат, откъде в България може да се намерят такива фрезери и евентуално за техните (алтернативни) методи за дялкане на гнезда в дъските?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

китарата я правих когато бях на 15 и мн не сам разбирал само исках да има китарата яка форма B) оба4е ако се барне сега от некои може и да стане не6то по добро,а пламациете са обикновено фолио което си изрязах и стана горе долу добре

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

the_gorer, има 1 малка подробност с тая фреза според мен на първо четене. Ако закръглението на шаблона (в 4те края) е по-малко от това на лагера, то няма да може да изреже точно по шаблона оригиналната форма, така, че тези режещи инструменти трябва или да са 2 броя (един голям и 1 по-малък) или само 1 по-малък, ама ще е по-бавно отнемането на материала за дълбаенето на дупките за адаптери или там каквото трябва.

Ако шаблонът се направи на лазерно рязане и е от метал, можеш да караш с 1 шаблон доста време докато се износи напълно от търкането на режещият елемент и шаблона, имайки предвид, че не намериш такива режещи елементи с лагер B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези фрезери(дори и тези които се продавт) представляват просто 1 обикновен фрезер с лагер, нанизан на опашката на фрезера. => елементарно е да си направиш такъв. Аз използвах обикновен , ф16 с опашка ф8, и си взех лагер със същия външен/вътрешен диаметър. Струваше към 1 лев (лагера). Магазини за лагери има на много места.

За да не се вдига лагера нагоре, може да се сложи тясно паче шлаух на опашката, да го притиска

А шаблон може да се направи от шперплат или плексиглас, работят ОК ;)

Редактирано от pacman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

the_gorer, има 1 малка подробност с тая фреза според мен на първо четене. Ако закръглението на шаблона (в 4те края) е по-малко от това на лагера, то няма да може да изреже точно по шаблона оригиналната форма, така, че тези режещи инструменти трябва или да са 2 броя (един голям и 1 по-малък) или само 1 по-малък, ама ще е по-бавно отнемането на материала за дълбаенето на дупките за адаптери или там каквото трябва.

Ако шаблонът се направи на лазерно рязане и е от метал, можеш да караш с 1 шаблон доста време докато се износи напълно от търкането на режещият елемент и шаблона, имайки предвид, че не намериш такива режещи елементи с лагер ;)

Да, ако се ползва само един фезер с голям диаметър, то ъглите на гнездата ще станат твърде изоблени. Затова в StewMac предлагат комплекти за дълбане, които се състоят точно от два фрезера - един с малък диаметър (за ъглите) и един с голям за грубото отнемане. Предполагам, че в ъглите може да се спестят разходите за фрезер и да дялнат с тънко свредло?

 

Това с металния шаблон съм си го мислил, но не знам къде може да ми го изработят. :wall: С такъв шаблон няма нужда от фрезери с пилотен лагер, може просто стволът на фрезера да се удебели и после като се търка в металния шаблон няма да го разтопи, но все пак с лагер сякаш е по-добре.

 

pacman, хрумвало ми е и да набия лагер на фрезера, но си мислех, че ще е невъзможно да намеря с точния вътрешен/външен диаметър, та да пасне на фрезера. Сега като казваш, че си правил такова чудо, ще разгледам по магазините за лагери.

 

Междудругото какво ви е мнението за евтинките фрези, дето вървят с комплект от няколко резци?

freza1.jpg

Питах във форума на projectguitar и хората ми казаха, че самите фрези вършат работа, но за фрезерите, дет вървят с тях просто мога да забравя.

Сега май ще взена една на Sparky, а после ще се бръкна за качествен комплект фрезери.

Или и ментетата ще ми свършат работа? :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Че какво им е на Спарки бе, като са български, да не са лоши? Бормашината ми е неразрушима и непогрешима. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.