Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на електрическа китара от скрап


Recommended Posts

Overdrive:

 

А въпросният плътен и мощен тон на орфеите и пълдините, се дължи на това, че са малко по-късички, и струните(особено 9-ки и 10-ки) стоят по-отпуснато, откъдето идват и повечето ниски честоти в атаката.

 

Повечето китари, които се продават, без значение Squier, Jackson, Washburn, Stagg, Yamaha, Ibanez, и т.н. са с дълги 649мм мензури, на които струните стоят по-опънати, и оттам имат по-остър, метален звук(освен от тремолата и флойдовете, ако имат).

 

Орфейките имат около 623мм мензура(старите Gibson китари са с 625мм, сега повечето им модели за 627мм).

Затова, тона им прилича мекия тон при свирене на чисто, присъщ на гибсъните, както и звучат много "МОЩНО"(разбирай с плътна ниска атака) за hi-gain ритъм китара. Също така, при свирене на ритъм, или на чисти партии, нямат излишна металност, и пискливост, и не създават какафония, което ги прави подходящи за свирене с групи, при недотам добро озвучаване.

 

Във високите позиции, обаче звука има става по-мекичък, и не става за остри сола на високите позиции, каквито правят с разни ибанци и джаксъни. Но за игриви рок-ендрол рифчета и метъл резачки, и играчки на чисто, според мен, след ремонт, китарите са се УТЕПАЛИ:metalist:.

 

Чувал съм няколко добре ремонтирани орфейки, притежание на мои приятели, и мога да кажа само, че звучат наистина красиво.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 158
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Понеже стана въпрос за SCRAP по-рано, та да кажа, че(доколкото си спомням), когато човек започва да прави нещо оит начало, май му викаха "from scratch".

 

А кое от двете, горере, си имал предвид, ти си по-наясно:).

Ами имах предвид SCRAP, а не "from scratch".

Просто темата започна като възхвала на John Fisher (първият пост на темата разкрива всичко), който прави разкошни китари от отпадъчни материали (scrap). Не знаех, че в последствие тя ще прерастне в огромна тема за моята Кремона.

В крайна сметка, Кремоната също спада в графа SCRAP... донякъде, така че заглавието пасва. :)

 

По-важното е, че след модването нещата се подобриха в пъти.

Предстоят дори още повече ремонти - мисля да сменя Кремонските бронзови прагчетата с истински, да направя радиус на фингърборда и задължително да и сложа neck shim. :)

А току-виж ме ухапала мухата и съм и боднал един хъмбъкер.

 

 

PS:

Сега една закачка към Stratocaster: ти хубаво си се хванал да дялкаш китара ама я си прочети най-първия пост в тази тема: ЦЪК :)

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горер, не се закачай ако обичаш, аз не говорех за себе си тогава :wacko:

 

иначе ето кремоната в сегашния етап на работа - без боя, без прагове, с изтънен гриф и модната глава :wacko: струните сложих пробно за да видя дали грифа няма да се сгъне като е така изтънен

железен е засега :greenball:

 

добре ще е и снимката да сложа

 

http://img516.imageshack.us/img516/4283/imgp1982sb1.jpg

Редактирано от stratocaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

много добре, а какво смяташ да я правиш нататък ?

ами поставяне на прагове, смяна на ключове, фрезоване на отвори за нови адаптери - тези ги запълних с трупчета......

има какво да се прави :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Искам да ви питам - коя е най-евтината, използваема оберфреза, която мога да намеря?

Засега наметих един RAIDER за 100 - това ли е най-тънкия вариант?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

100? :punk_guitar::hysterical::) :)

ако дам някога толкова за фреза ще се самоубия :D

има едни по 40 лв на промоция из големите строителни хипермаркети. скоро гледах една за 42 или 43 - което мисля че е ОК за фреза, която ще се ползва вероятно 2-3 пъти за цял живот :D

Редактирано от stratocaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Толкова е полезно и лесно нещо фрезата. Върщи страхотна работа. Но 40 кинта за 2 пъти бръмчене, по-добре от приятел на приятеля, на приятеля, на приятеля ти да си вземеш за няколко дена. Свършваш си работата и му се чудиш за какво ли си я взел, като не я ползва /защото виждаш колко уникално чиста като извадена-от-кашона е била, и като видиш какво става след работа цялото в прах/. Е аз ги гледах по 65 лева фрезите в по-голям маркет /София/. Странно, но оберфрезата беше 120 ?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отдавна няма фрези за по 40 лева, дори и на промоция.

Някъде около 60 кинта са.

Задължително гледай да е с включени в пакета комплект фрезери и водачи!

Напоследък тарикатите продават и голи фрези без нищо друго в кашончето, а само комплектът фрезери е 25 лева, ако тръгнеш да го купуваш отделно.

Сладури. :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.