Jump to content
Българският форум за музиканти

Сакар - "Самодива" (Mixing the album)


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Вярно, че го слушах на телефона, но ми се струва, че криви. Освен това, продължавам да не разбирам, защо не му изравниш ужасно неравномерните каси на барабаниста. Звучи като Ларс на живо. :) 
 

пс: сега го чух на слушалки, наитина криви и то доста. Освен това микса пулсира повече от нормалното. При мастеринга си го предобрил, според мен.

Редактирано от axel
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, има премодулиране, ще трябва малко да го върна назад. Колкото до касите какво имаш предвид под изравняване - очевидно само с компресор не се получава, да ходя и да местя всеки volume на всеки hit би бил някакъв ад.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами чак ад не е и не става чак толкова бавно, а и не трябва на всеки удар. Но си е занимавка, да. Най-лесно би било ако имаше семпъл, но при тази разлика в динамиката, май си е само живата каса. Това, което може да направиш за да си улесниш работата, е да сложиш семпъл. Ако се държи да е само живата каса, изрежи от нея един хубав удар и го зареди като семпъл. И при двата случая, копирай трака на касата, пусни daw-а да го нареже, мини го ръчно набързо за да си сигурен, че всеки удар е резнат, и го замести. След това го блендни към оригиналния трак. Който и начин да избереш, според мен е абсолютно задължително да се оправи това.

Насреща съм, ако ти трябва помощ за тази операция.

Редактирано от axel
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Отправяме се към финалната права, подобрена версия на Hourglass, след няколко итерации:

Чисто ново парче на български, наречено островът, почваме с пилотната версия:

Истинските барабани и при двете бяха толкова неконсистентни, че замених всичко с MIDI. :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това интро на барабаните е много объркано. Трябва да се нареди доста по-добре. Извинявай, че правя забележки постоянно за барабаните, но наистина там са най-големите проблеми. Гласът също не ми седи добре в микса, а и е тих.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

И така, мили ми, на 28 октомври излиза албума (линк към представянето), ще постна всички парчета с техните финални версии. "Мастеринг-а" ми представляваше да се подсигуря, че всичко свири на -13/14 dB LUFS, единствено като напънат барабаните може би става -12.5 dB LUFS ... Като честоти единствено една от песните ми звучеше "по-мътна" спрямо другите, та бутнах високите на Master EQ-то и така, знам че е компромисно решение, но след толкова работа мисля, че е най-добрият начин да се синхронизират като EQ парчетата. Доста неща ми станаха ясни околко този албум, но най-ярките от тях са:

  • успехът се таи 100% в идеята, записът и изпълнението - с маалко по-компромисни тракове, било то като интонация, тайминг, фийлинг, грешно EQ и т.н. процесът на смесване се усложнява и отнема повече време, като в някои случаи нещата са непоправими
  • в процесът на смесването можеш да "излъскаш" траковете ако сложиш 5 ексайтера и 3 EQ-та едно върху друго и внимателно им подбереш настройктие ... да, ще звукне двойно по-добре, но не и осморно, входният материал не го позволява
  • ако вече смесваш и имаш проблеми с идеята на по-генерално ниво - липсващо соло, липсващи вокали и т.н. губиш време, защото трябва да чакаш тези файлове да ти се пратят и съответно да изкараш нова версия
  • изкарването на MIDI от барабаните и DI за китарите е печеливша стратегия, защото при запис нещата може да не са окей и това ти дава поле за поправяне, особено при барабаните - при такъв тежък стил неконситентите каси и соло барабанчета лъсват, та тригирането на семпли в комбинация с оригиналните overhead микрофони е супер ... ако нещата са наистина трагични, по-добре само MIDI и заглушаване на основните тракове като се ремонтира тайминг и velocity на съответните kit pieces :drummer:
  • все някога трябва да му удариш края - след всяка експортирана версия ще чуваш още и още недъзи и така на практика може и да изкараш 100 версии, но да речем след 10-тата нещата звучат г/д еднакво, щото почваш да се втеляваш в микродетайли, които нямат нищо общо, ако проблемът е в изпълнението ... по-добре смеси нещо друго и се върни на това парче по-късно
  • ако нямаш толкова голям опит с цял албум (какъвто е и моят случай) има шанс последните песни да звучат по-добре от първите ... трябва да се върнеш и да оправиш първите, за да има някаква консистентност
  • ако си пристинат от срок за издаване на албума, правиш компромиси - гледаш какво може да се реши за този период от време като проблеми по материала и издаваш така

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другият интересен момент е че реших да направя render през един миксер с аудио интерфейс - Mackie Pro Fx10 v3, което е някакъв лаишки опит за "analogue summing" и упражнението си струва. Спрямо вградената ми звукова карта на компютъра добавя 5% повече стерео, барабаните са малко по-пробивни, басът и високите по-отчетливи, абе с прости думи казано, все едно слушаш парчето на 192 kHz през аудио интерфейс, но разликите са субтилни на микрониво, което аз чувам и си струва да се приложат. Това по никакъв начин разбира се не решава проблема с качеството на смесването/записът/изпълнението, по-скоро подчертава цялостната групова картина и си е нож с две остриета - изобличава недъзите и избистря добрите моменти. Но както и преди сме коментирали, не сме я докарали до момента, в който ще смесваме на 88 kHz с двойно по-големи файлове или пък ако купим "еди кой си златен конвертор за $5000" миксът ни магически ще зазвучи по-добре. Тея неща ще изцедят онези липсващи 2% от вече перфектно записаната продукция, нека не се втеляваме в безсмислици при положение, че ползваме MIDI барабани и VST китари. :)

P.S. Това бих тръгнал да го правя, ако при 44 kHz, 24 bit нещата звучат перфектно и само като вдигна фейдърите тук таме трябва да сложа някой low-cut, най-много компресия 1-2 dB и малко reverb, във всички останали случаи с компромисен материал упражнението никак, ама никак не си струва ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.