Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Преглеждайки нещата в интернет видях, че ореха е един вид алтернатива на махагона. Използва се основно за гръб на акустични китари, грифове и топ при електрическите. Въпроса ми е дали някой е изработвал или притежава такава китара, а също дали е подходящо дърво за изработка на цял инструмент?

Тъй като може да ми припадне малко орех и........ :greenangel:

Редактирано от DJ SKRATCH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До колкото знам, е добре за тяло на китара, като не е зле ако китарата има да кажем топ от явор, или подобно ярко-звучащо дърво. Иначе ореха придава по-басов звук. Според доста лютиери, е много бодходящ за тяло на бас-китари.

 

Не знам до колко е подходящ за изработка на гриф.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Дано се намерят още дървеса. По принцип идеята е за нек тру китара, но още има доста неясни по конструкцията неща. Все още събирам информация.

Редактирано от DJ SKRATCH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е от орех, имай си едно наум, че китарата ще стане доста тежка.

Аз на бас от орех съм свирил - все едно от олово беше направен, откъсна ми шията :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе много хора казват че ореха звучал глухо и не ставал за китара но заедно с един приятел правихме наскоро стратокастер копие(с оригинална фендер електроника) и стана много добре - нито плътността на звука е много голяма, нито високите липсват - тоест има си 100% от типичния страт звук с много готини и звънливи високи, меки средни и достатъчно плътност

 

между другото от 80та до 83та май фендер са пуснали специална серия стратокастер и п-басс от орех :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Орехът въобще не дава глух звук, нито много баси.

Той е плътно и твърдо дърво и съответно дава много високи, ясни тонове.

 

Ето ви информация за отделните дървете - всяко е дадено със скАла до него - на тази скала можете да видите дали клони към ясен звук (birght) или към по-мек, басов (warm).

Орехът е даден като дърво с много високи:

http://www.warmoth.com/guitar/options/options_bodywoods.cfm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ИДЕЯТА ДА СЕ ПРАВИ КИТАРА ОТ ОРЕХ Е ДОБРА!.ОРЕХА Е БЛАГОРОДНО ДЪРВО И МНОГО ЗДРАВО И ТВЪРДО ОСОБЕНО СЪРЦЕВИННАТА чАСТ НЕ НА ПОСЛЕДНО МЯСТО ДОСТА СКЪПО ЗА ДА МОЖЕ ДА СЕ ПРАВЯТ МАСОВО КИТАРИ,ПРАВИЛ СЪМ ДВА КОРПУСА ОТ ОРЕХ,БАНЦИГА ПУшЕшЕ...ПОчТИ НЯМА НУЖДА ДА ГИ ЛАКИРАш,ТОЛКОВА Е ТВЪРДО.СЪБРАХ ЕДНА ТАКАВА КИТАРА щЕ И ПУСНА И СНИМКА ЗА ФЕНОВЕТЕ НА ОРЕХА. ЗА ЗВУКА КАКВО ДА КАЖА АПСОЛюТНО НЕПОВТОРИМ МНОГО ДОБЪР СЪСТЕЙН РАЗБИРА СЕ ЗАВИСИ И ОТ АДАПТЕРА ПРИ МЕНЕ Е ЛИЦЕНЗ НА ДИМАРЦИО ОТ 1989 АКО АДАПТЕРА СЕ ЗАКРЕПИ ДИРЕКТНО НА ДЪРВОТО СТАВА ОщЕ ПО ДОБРЕ:ОТчЕТЛИВ.ЯСЕН ЗВУК И СУСТЕЙН.УСПЕХ В ПРАВЕНЕТО И ТЪРПЕНИЕ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хм... дори по-брайт от ясена са го писали <_<

а всички които съм питал тук ми разправят че абсолютно не е приложимо за китара

следователно извода е че във тоя форум голяма чст от хората ръсят простотии без много да знаят :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

вьв всеки форум се рьсят простотии.номера е да знае6 на кои да вярва6!!!виждал сьм доста бг китари от орех-някои сполу4ливи,някои-не.има пиниз,4е трябва да се бяга от визията на 6каф4е(не говоря за figured walnut).за разлика от пове4ето хора вьв форума,аз сьм работил с орех и 6те кажа,4е за тела е готин,особено за бас.но грифовете от орех не се дьржат добре с те4ение на времето.не бих направил басов гриф от орех(освен за стрипове).а,ореха е жилав,не твьрд, и това е гот,но зависи и с коя 4аст от дьрвото се ба4ка.ама тия работи се нау4ават с работа,а не само от интернет.та такива хави.да кажем,4е има по ограни4ено приложение.това ,4е в бг се използва доста,вьоб6те не го прави универсален.а ина4е знам 4е може да се спори по вьпроса....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.