Jump to content
Българският форум за музиканти

Импровизацията


spotlight_kid

Recommended Posts

Аве какво мислите за импровизациите за мен лично това е най-якото нещо в музиката ако си развил способноста да импровизираш успешно...Чувал мнения че всичко трябва да е предварително подготвено и незнам си кво..или че като правиш кавър тряа да свириш всичко тон по тон./сатриани в периода си когато беше в Дийп Пърпъл казва че се е опитвал да изсвири Ричово соло едно към едно и не е успял..затова си ги свирел така както той би ги направил и импровизирал/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 94
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ами аз подкрепям. В смисъл... аз обичам да "импровизирам" щото така или иначе не мога да ги свиря нещата едно към едно дори да е най - лесната песен... някак си не успявам

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много хубаво нещо е това да импровизираш,но според мен свиренето с чувство е по-добро.Вярно че интуитивното музициране е един вид "огледало на душата",но то е дейност повече на музиканната култура на човека,не толкова на наговата същност.

Така мисля аз..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Импровизацията е прекрасно нещо. За съжаление едно от много малкото неща, които липсват в моята музика (метъл, сиреч B) ). Което не ми пречи да си импровизирам, де :ph34r:

 

Абе за добрата импровизация е нужно да си понатрупал доста неща :D Може да се сбереме некой път да поимпровизираме, и да вземеме акъл един от друг, а?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм на мнението, че принципно в рока, и всичките изродщини дето произлизат от него нещата не трябва да се заучават 1:1, щото просто тва не идеяата...естествено трябва да можеш да захапеш основната идея, но да заучаваш там най малките микроскопични детайлчета просто се губи ...гаменщината, ако щете.

Иначе ако си говориме за класическа китара, нещата стоят съвсем другояче. Там красотата на музиката се губи ако не се изпълнява с най висока прецизност

Редактирано от Stone Free
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Импровизацията е най-присъща на джаза все пак. И са необходими доста знания, за да можеш да си напълно уверен. В рока... Блекмор е много интересен пример!

 

А удоволствието от истинския джем е...невероятно! :ph34r:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:ph34r: Преди около 5 години почти не можех да си представя да свиря нещо низаучено ... нещо спонтанно. Абе импровизацията все едно се отпищи по едно време и да ви кажа честно по-хубаво нещо в музиката за един музикант нямя .... поне спиред мен всеки би се съгласил ....

Просто е нужно дао имаш опит .... повечко опит и да си слушал разнообразни неща през годините. Много е важно да не се ограничаваш по какйвто и да и начин. Аз слушам супер различни неща л.. от класическа музика до хип-хоп р диско метъл всякакви неща и предполагам това доста помага за развитието от импровизаторска гледна точка. Има и един момент с творческото и асоциативно мислене ама тва е друга тема. Все пак джаза се базира на импровизация сигурно заради това е голямо предизвикателство за мен.

Смятам че при повечето самоуки като мен има 3 периода

1. свирене на две струни с елементи на недоумение кое как се свири / слушайки двуструнен сложен риф на Кобейн B)

2. придобиване на самочувствие и увереност ... демек "А едно време се чудех от къде идва тоя звук. Този етап е етапа на ...."тия работи са елементани бе!" дайате ми друго - вече нито една песен на Кобейн не ти се струва трудна и вече скачаш на музикални мастери. - тук изсвирваш цялата рок дискография на етапи

3. Свириш нещата които си чул без проблем но пак има проблем след като си открил Стив Вай.... той е разбил доста твои мечти ахахахахахах

4. Зарязал си всички чужди неща.... намираш се в приятна хижа на брега на морето...вечер е... бриза подухва а луната осветява стаята ... , лъха приятен аромат на коняк от чашките разсейващ се от плътен цигарен дим. Банда приятели сте се наредили около камината кой хванал кухия бас , кой бонгосите,а ти си с добрата стара махагонова китарка свирейки поредния приятен и ефирен риф.....имровизирайки в душевен мир

Както се казва .... вече си намерил 2-та тона коиито ти трябват за разлика от онзи от вица дето свирил сложните сола търсейки верните тонове хехе / този ми у любимият етап /

 

Хахахах тоя пост беше пълна импровизяция ама то тва му е хубавото.

ДА ЖИВЕЕ ИМПРОВИЗАЦИЯТА!

много се замечтах. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора имам страхотна идея хайде някой да направи едноминутно ритъмче..няква хармония и после всички да импровизираме и да си сравним нещата...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

B) Gute idee!

Ahh nein! Warum die deutsche Sprache :ph34r: .

;)

 

 

Относно тон по тон нещата... ми да ви кажа, пропускайки някои детаили в някои песни може да ги направи да звучат тъпо или да им се изгуби.. хмм как да кажа - груува. То детаилите правят нещата различни иначе звучи скучно/тъпо.

Пример. Аз знам основите на Хей Джо. Дрънкам си го и ми е кеф. Обаче един тип като го изсвири пред мене със всичките му малки детайлчета и адски се накефих. :D

 

Айде със здраве.

:hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много хубаво нещо е това да импровизираш,но според мен свиренето с чувство е по-добро.Вярно че интуитивното музициране е един вид "огледало на душата",но то е дейност повече на музиканната култура на човека,не толкова на наговата същност.

Така мисля аз..

сериозно

 

Винаги съм се чудел какво значи "свирене с чувство" ? и много обичам някой като ми каже "изсвири го с повече чувство".... ами изсвирил съм го така както го чувствам - ако звучи безлично значи го чувствам така.

 

интересното импровизиране опира до много солидна теоретична подготовка. може би и техническа. но главно теория - гами, скали, арпежи, разновидности на мажори минори умалени увеличени стари ладове народни, акорди, хармонии, ритмика, фразиране, стилистика, секвенции, цитати и други подобни.

 

ако тези неща липсват - слушаш някой пич как импровизира и се кефиш. викаш "тоя свири мноо яко бе" ... обаче на третото парче се оказва, че си свири едно и също всеки път. ограниченията са много кофти нещо и винаги трябва да има стремеж за премахването им. много може да се пише по тази тема, но май и много се е писало вече по нея ?

 

фащайте китарите :ph34r:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора имам страхотна идея хайде някой да направи едноминутно ритъмче..няква хармония и после всички да импровизираме и да си сравним нещата...

Така някой хора ще се уверят колко са некадърни а други колко са по-добри о останалите :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сериозно

 

Винаги съм се чудел какво значи "свирене с чувство" ? и много обичам някой като ми каже "изсвири го с повече чувство".... ами изсвирил съм го така както го чувствам - ако звучи безлично значи го чувствам така.

 

интересното импровизиране опира до много солидна теоретична подготовка. може би и техническа. но главно теория - гами, скали, арпежи, разновидности на мажори минори умалени увеличени стари ладове народни, акорди, хармонии, ритмика, фразиране, стилистика, секвенции, цитати и други подобни.

 

ако тези неща липсват - слушаш някой пич как импровизира и се кефиш. викаш "тоя свири мноо яко бе" ... обаче на третото парче се оказва, че си свири едно и също всеки път. ограниченията са много кофти нещо и винаги трябва да има стремеж за премахването им. много може да се пише по тази тема, но май и много се е писало вече по нея ?

 

фащайте китарите :D

Мисля си същите тези неща от доста време насам и досега не съм се разубедил :D

 

Евала :blink::D:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сериозно

 

Винаги съм се чудел какво значи "свирене с чувство" ? и много обичам някой като ми каже "изсвири го с повече чувство".... ами изсвирил съм го така както го чувствам - ако звучи безлично значи го чувствам така.

 

интересното импровизиране опира до много солидна теоретична подготовка. може би и техническа. но главно теория - гами, скали, арпежи, разновидности на мажори минори умалени увеличени стари ладове народни, акорди, хармонии, ритмика, фразиране, стилистика, секвенции, цитати и други подобни.

 

ако тези неща липсват - слушаш някой пич как импровизира и се кефиш. викаш "тоя свири мноо яко бе" ... обаче на третото парче се оказва, че си свири едно и също всеки път. ограниченията са много кофти нещо и винаги трябва да има стремеж за премахването им. много може да се пише по тази тема, но май и много се е писало вече по нея ?

 

фащайте китарите :D

ами за мен не е точно така,защото нещата опират по скоро до рутина.на някое негро от гетото,което няма пари за една мазна баница камо ли за образование,а свири по цял ден и няма нищо общо с теорията,а практиката,ще важат ли тези неща?май не?и тогава вече говорим за свирене с чувство,щото ти не мислиш че в момента импросвизитав в/у няква доминанта към доминантата,а просто "свириш с чувство" и се "раздаваш" яко.не,че и пешо не е прав,но винаги трябва да я има и другата страна.относно повторенията във фразата съм съгласен,но все пак всеки си изгражда стил и всеки го кефят някакви фрази,така че не е зле да има и повторения в хавата,но да не се прекалява.никой не е казал че не може и така и така:Dае наздраве :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами за мен не е точно така,защото нещата опират по скоро до рутина.на някое негро от гетото,което няма пари за една мазна баница камо ли за образование,а свири по цял ден и няма нищо общо с теорията,а практиката,ще важат ли тези неща?май не?и тогава вече говорим за свирене с чувство,щото ти не мислиш че в момента импросвизитав в/у няква доминанта към доминантата,а просто "свириш с чувство" и се "раздаваш" яко.не,че и пешо не е прав,но винаги трябва да я има и другата страна.относно повторенията във фразата съм съгласен,но все пак всеки си изгражда стил и всеки го кефят някакви фрази,така че не е зле да има и повторения в хавата,но да не се прекалява.никой не е казал че не може и така и така:Dае наздраве :D

евала икономиса ми доста писане :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.