Jump to content
Българският форум за музиканти

Орфей Puldin Solo


Recommended Posts

Вчера, един от най-добрите ми приятели (и съученик), ми донесе китарата си:

Орфей Puldin solo

която е от така наречените "зебри". Донесе ми я, за да свиря на нея.

На тази китара за пръв път съм се научил да свиря изобщо на китара и с нея

на 16 години за пръв път излязох на сцена. Китарата е в непреимливо за мен

състояние и ми е предоставено правото да подобря функцията и вида ́и.

Разбира се аз не мога да поправям, каквито и да е музикални инструменти и

затова реших да пусна тема тук, та да кажат опитните майстори ще я бъде ли

тази китарка или няма да я бъде.

 

Това, което аз забелязах като повреди (и дефекти), са:

1. странна пукнатина (по-скоро дефектен отвор) на самото легло за грифа откъм

горната му страна, където е връзката му с тялото на китарата

 

Detail-puknatina.png..........Front.png

 

2. прагчетата са за смяна и ключовете за навиване на струните са за смяна

 

Glava.png

 

3. цялата електроника е за смяна и после - презапояване на новата

4. адаптерите са трагедия и бих искал, ако е възможно, да ги подменя* с два от тип

хъм-бъкъри (hum-buckers) или с два от тип сингъл-коил (single-coil)

* за тази цел обаче ще трябва да се направят два подходящи отвора върху капака

с потенциоврътките, съответно при един от двата избора за типа адаптери

5. липсва* какъвто и да е превключвател за адаптерите, но може и да не ́и слагам,

защото това ще изиска и допълнително рязане на дървото под и по капака

*ако е по-хубаво да има превключвател, то тогава ще го има... и ще се реже дърво

6. голямото магаре е изцяло метално (стоманено по-точно), но е недобре направено

и геометрията* му е "крива", макар основата му да си е добре

*седлата за струните са леко по-нагоре от средната линия на грифа, което прави

струните да отиват нагоре също, както се вижда на една от снимките

 

Podlojka.png

 

7. винтовете на едно от съответните места за завиване на капака е превъртял и не

затяга (махнат е), а същото е и при винтовете за закачане на колана към тялото

 

Struni.png

 

Та ше стане ли от това нещо китара или не!?

Капака с потенциоврътките ми изглежда, като че е от плоско дърво, а вътрешната му

част е омеднена (екранирана) и към нея имаше запойки от потенциоврътките, жака и

старите адаптерите с "магнитни" болтове, . Самата кухина не е екранирана обаче.

 

Ако забелязахте 4-та, 5-та и 6-та струна са гладки. Сиреч не са с "кръгла" омотка, ами с

такава от лентичка, което ми беше странно, ама си спомних че имаше такива струни.

Къде има сега такива струни?! Продават ли се, за да си купя. Аз не съм виждал. А за

свирене са идеални, за звук може да са малко глухи, като че ли, ама не знам... .

 

Gorno-magare.png

 

Прагчета ще си купя, но не мога да ги сменя. Съответно ще трябва да купя и някакви

сравнително ефтини два хъм-бъкъри или два сингъл-коил адаптери и потенциоврътки.

Обаче не мога да ги слагам, щото не разбирам от електроника. Ако имам схема обаче

мога да запоявам отлично. И превключвател някакъв (ако е добре да го има) ще купя.

Ще е такъв като за два адаптера, трипозиционен разбира се.

Тоя дефект от горната страна на леглото за грифа фатален ли е или може да се запълни

по някакъв начин (смес от стърготини с лепило примерно)?! Могат ли по същия начин

да се запълнят и трите дупки за изпускащите винтове и после да се завият наново!?

Нови ключове ше тряа да купя и магарета. Същото (като досегашното) долно магаре, но

с по симетрична геометрия едва ли ще открия. Явно ще някакво съвсем различно и може

би ще се виждат някои от отворите за захващане на старото магаре. Горното магаре май

няма да е такъв проблем, надявам се... само точен размер да намеря да купя.

 

Gorno-magare.png

 

Фингърборда мисля, че е в много добро състояние, но не знам с какво да го почистя от

натрупала се мръсотия. Пробвах с памучен парцал... не стана. Как тогава?!

 

Както се вижда от 3-тата снимка под седлата за струните на долното магаре има някаква

пластина, която прави струните да минават много високо над фингърборда. Ако я махна

струните почват да опират в праговете. Като вдигам леко от спомагателните винтчета на

всяко седло, за да минават на нормално разстояние над фингърборда - браздят.

Тръс-рода и понятие си нямам да го стягам ли да го оставя ли развинтен!?

 

Та въпросът ми е:

Ако си купя бсичките тия части и сменя старите, някой може ли да смени праговете, може

ли да нагласи седлата на долното магаре и тръс-рода, така че да се свири нормално!?

Дано да се намери и подходящо долно магаре...

На 12-то прагче може ли вместо инлей-точка, да се направи инлей-правоъгълниче!?

Колко ще струва смяна на прагчета, рязане на отвори по капака за адаптери и по тялото за

превключвателя им (ако е добре да го има) и лепене на горно магаре и настройка на

тръс-рода и долното магаре?!

 

Planka.png

 

Или е най добре да оставя китарата да си умре достойно, а парите, дето ше ги дам за

"пластичен хирург", да ги дам за некъв Squire или педален ефект примерно, пък да си

я оставя тоя Пълдин за спомен от първия ми досег с китара... сантиментално така?!

 

Ще ми се да я постегна и да си свиркам на нея, щото ме кефи как изглежда... дървенийка

така... създава творческо настроение, пък и винаги съм се дразнил на боядисаните китари,

пък ако ще и да са Ibanez изрисувани с лика на бат Бойко Борисов. Нямаше ли такива вече?

Предпочитам лакирано дръвце, кво като е Пълдин, стар да си изглежда искам!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

 

Един опитен лютиер би могъл да направи от тази китара нещо доста по качествено от китайскиите боклуци които се продават в BG. Все пак това е инструмент нарправен от истинско и то добре изсъхнало дървоПоздравявам те за ентусиазма!Това което можеш направи сам, за другото се отнеси до специалист!

 

Успех!

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хитри (умни) Петре, не трябваше да прайш цитата, щот сега musicman-a на мен ше си го изкара!

Мерси за съветите. Не знам дали ще имам време аз да се позанимавам с китарата.

Пък и ако ми излиза по-скъпо отколкото една нова (макар и китайска), май ще трябва да съм

сигурен, че след "пластичната хирургия" Пълдина ще стане наистина добре... Знам ли!?

 

Аз все пак ще гледам да купя частите: прагчета, ключове, потенциоврътки и превключвател за

адаптерите, горно и долно магаре.

Проблемът е на кой тип адптери да се спра: два хъм-бъкъра или два сингъл-коила?! Не знам и

как се захващат... за капака ли, за дървото към тялото ли?!

 

А и не на последно място:

Някой знае ли къде мога да си купя такива "гладки" струни за китарата???

За 10 години изобщо не са ръждясали, клеясали (говоря за 4-та, 5-та и 6-та).

1-ва, 2-ра и 3-та бяха си ръждясали, ама те са си "стандартни"... голи!

 

Колко е гадно да си "бос" по важни неща... :thumbup:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май френд, не се мъчи. Стегни я за кеф ако имаш излишни пари.

Иначе събери до 200лв и си купи готова китара направо да свириш и записваш...

Излизат изгодни оферти има скуаери които с малко сетъп и нови струни си готов.

Може на скуаерЪ да сложиш двоен пикъп и това е...

 

Жъст май 2 лева

:thumbup:

Митко

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти приятелю

Сега ще ти кажа какво направих аз с моята соло китара:

Преди доста години - като бях 1ви курс си купих 1 китара - соло електрическа с цел да си дрънкам защото не може един проз басист да няма и китара :thumbup:

 

Излезна ми тая китара 60 лева. Купих е от дупката в Пловдив и беше леко окаяна и тн но ставаше за свирене.

Към тая китара (по това време) ми правиха прословутия бас който се правеше 1 година от един небезисвестен майстор, та викам да ползвам услугите на тоя майстор да ми стегне китарата: смяна на прагчета, напасване на гриф и тяло, центриране на струните спрямо грифа и изправяне на грифа. Тогава майстора ми взе малко (според мен) пари защото все пак ми правеше и нов бас :)

До колкото помня дадох 40тина лева за всичко това. После купих капсулова ключове от китайските - 30-35 лева. И накрая смених адаптерите. Адаптерите ги взех от оферти от форума. Купих ги от bigjav от форума и са сваляни от ибанец китара.

 

Крайният резултат е добре звучаща много удобна китара с читави адаптери.

Недостатък и е леко смотаният външен вид.

Цената която според мен съм дал е около 200 лева за всичко, и по това което съм слушал с евтини китари мойта звучи супер яко и е доста удобна.

 

Това което може да се направи за в бъдеще е да се смени струнника с по-читав и да се пребоядиса китарата или поне тялото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здраво :) Имал съм сблъсък с такава китарка и не бях никак недоволен от нея. Вярно БГ е, но какво от това... направена от дърво, с удобен гриф, не много тежка, какво повече трябва. Пробемите, които имах с нея са именно тези пукнатини около леглото на грифа. При теб се е отчупило цяло пърче, доколкото виждам :) Това няма оправия, а и няма спасение от него, защото досега не съм виждал такъв модел китарка да не е напукана по този начин. Доколкото Ники каза, наистина може да се постегне и да се докара до приличен звук :punk_guitar: Това зависи само от теб и финансовите ти възможности... А за гладките струни, Роко е мнооого прав - голяма класика са и не съм виждал от доста години такива струнки на нашия пазар...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Moжеш да направиш следните неща:

 

да запълниш пукнатината, ама не с кит за дърво, а да кажем, с кит със стъклени нижки.

След това тънки лентички дърво можеш да залепиш отстрани, на джоба на грифа(след като махнеш лака от там), така, че той да влиза стегнато в джоба дори когато не е завинтен(за повече състейн).

 

можеш и да изпилиш лака от грифа и от джоба, там където 2-те правят контакт.

 

Можеш да снемеш формата на пикгарда, и местата на дупките за винтчета на милиметрова хартия, и да снемеш после координатите, да нарисуваш 1:1 нож пикгард на CorelDraw, с дупки за новите адаптери, да го дадеш на лазерно рязане, да ти го срежат от бял тровидур, например, и да имаш нов, евтин(около 10-ина лв) пикгард.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да допълна и още нещо:

При мен (гледам, че и при adXok) струните минават през тялото. Това до колкото знам за струнник е кофти, защото струните правят голяма чупка и по-лесно могат да се счупят. Поради тази причина на мойта китара струнника е преправян и сега струните минават през него а не през китарата. Да не говорим, че е пъти по-удобно да се промушват струните през струнника отколкото през цялото тяло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хитри (умни) Петре, не трябваше да прайш цитата, щот сега musicman-a на мен ше си го изкара!

Мерси за съветите. Не знам дали ще имам време аз да се позанимавам с китарата.

Пък и ако ми излиза по-скъпо отколкото една нова (макар и китайска), май ще трябва да съм

сигурен, че след "пластичната хирургия" Пълдина ще стане наистина добре... Знам ли!?

 

Аз все пак ще гледам да купя частите: прагчета, ключове, потенциоврътки и превключвател за

адаптерите, горно и долно магаре.

Проблемът е на кой тип адптери да се спра: два хъм-бъкъра или два сингъл-коила?! Не знам и

как се захващат... за капака ли, за дървото към тялото ли?!

 

А и не на последно място:

Някой знае ли къде мога да си купя такива "гладки" струни за китарата???

За 10 години изобщо не са ръждясали, клеясали (говоря за 4-та, 5-та и 6-та).

1-ва, 2-ра и 3-та бяха си ръждясали, ама те са си "стандартни"... голи!

 

Колко е гадно да си "бос" по важни неща... :)

 

Абе момченце, я се стегни и я започни вместо да се тюхкаш! Гарантирам ти , че ше си доволен като я завършиш! Де не говорим за сантименталната стойност която ще има един ден за теб! Дигни се и я донеси при мен(ако си от София е много лесно) ще ти дам една безплатна консултация за ной-необходимите неща които трябва да се направят!

 

До скоро!

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пък аз си купих от приятел направо тунингован Пълдин -соло с контра горе за струните и добър флойд с вибратор с всякаква настройка на струните два двойни адаптера - като соловия го смених с Дънкан Сеймор и китарата свири супер е верно че се цепи дървото отзад ама не му придирям

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да венса необходимите уточнения:

 

Голямата празнина бих я нарекъл (не е причинена пукнатина) - тялот просто така е било тръкнато вповече

и затова са я взели навремето на по-ниска цена.

 

Лакът е понапукан и поожулен, но дървото не е сцепено. Грифа и фингърборда са в много добро състояние.

Прагчетата са сякаш месингови и са гадни.

 

Джерекаров, не искам да сменям капака на китарата за по-лъскав и нов. Този си е "винтидж" пък и си е здрав!

 

Ники, то от новото голямо магаре ще зависи как и откъде ще минават струните!

 

Заговорвайки за струните... Айде кажете къде има такива гладки струни някъде тук!? Да не са извънземни... ?!

Фингърборда има голям радиус (сиреч малка кривина, математиците ще разберат)... от по-плоските е.

 

Аз ще купя части т'ва-онва... кажете колко струва пробиване на отвори за адптерите върху капака, и за превключвателя

им върху дървото под този капак. И евентуално запълване на стари отвори за винтове със някаква смес от стърготини...

в зависимост от новото голямо магаре.

Все пак не искам това да е лъскава и натруфена китара (сиреч да ́и слагам DiMarzzio хъм-бъкъри или нещо от сорта).

Искам да я направи някой да е удобна за свирене...

 

Основния ́и проблем е ново голямо магаре, ново малко магаре и позициониране спрямо грифа и нагласяне на самия гриф,

така че да си се свири безпроблемно на нея. После ще дойде ред на електрониката...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

добър флойд с вибратор
:)

 

Иначе, adXok, поздравления за желанието. Повечето неща предполагам наистина можеш и сам да си ги направиш, защото аок занесеш всичко на лютиер може би ще ти е доста соленко :/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

може да стане ама ще ти отнеме много време и труд. а ако нямаш подходящи инструменти е много трудно. пробвай първо да смениш само праговете и виж дали ще ти е удобна за свирене

останалото е лесна работа - сваляш старите боклуци и слагаш новите

електрониката най-накрая - когато се убедиш че ти е удобна и че янма други проблеми

 

ако имаш някакви питанки - пиши ми в кюто

Редактирано от stratocaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе той капака може да е винтидж, ама тия адаптери за нищо не стават, а и ще ти е доста по-торудно да срежеш свестни отвори за новите адаптери в него, отколкото да си поръчаш нов капак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.