Jump to content
Българският форум за музиканти

Грешна постановка?


AnomanderRake

Recommended Posts

Извинете ме, че пак ви занимавам с моето мнение, но неслучайно на някои класически китари има линийка по средата на грифа!!! Тя е направена, палеца на лявата ръка да не минава над тази линийка!!! :thumbs_up: Защото ако мърдаме китката постоянно, и доктор Ливаин, няма да ни помогне!!! Идеята ми е, китката да не се мърда изобщо!!! Вярно е, че нека свири така, както му е удобно, но нали затова сме колеги, за да си помагаме!!! Да се предпазваме от всякакви услужнения!!!

Учудвам се понякога от разсъжденията върху живота, Вселената като резултат от наблюденията на хората - честно !!! :nono:

"Линийката" по средата представлява различен тип дърво и се прави за усилване на грифа и визуална естетика. Няма нищо общо с постановката.

 

Искам да подчертая, че това не е мнение - това е факт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 40
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Извинете ме, че пак ви занимавам с моето мнение, но неслучайно на някои класически китари има линийка по средата на грифа!!! Тя е направена, палеца на лявата ръка да не минава над тази линийка!!! :nono: Защото ако мърдаме китката постоянно, и доктор Ливаин, няма да ни помогне!!! Идеята ми е, китката да не се мърда изобщо!!! Вярно е, че нека свири така, както му е удобно, но нали затова сме колеги, за да си помагаме!!! Да се предпазваме от всякакви услужнения!!!

не мога да се сдържа...аз се чудех, защо има една точка на някои китари на 5,7, 12 и тн позиция, а то било да не се натискат тези прагчета... колеги??? :thumbs_up: ..жалко за темата... и за да бъда тотално офтопик, има едно много готино упражнение за намаляване на напрежението в лявата ръка - просто се свири без палеца на лявата да докосва грифа ( не дълго време за да не станат поразии)...така и да искаш не можеш да стегнеш лявата ръка и после има една чудна лекота в ръката :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Линийката" по средата представлява различен тип дърво и се прави за усилване на грифа и визуална естетика. Няма нищо общо с постановката.

 

Може и да е така!!! Не казвам нищо, но е удобно палеца на лявата ръка да бъде на нея или близо до нея!!! Но всъщност ми писна да се занимавам с глупости!!! :) Свирете, както намерите за добре, а за колегата с точките, смей се колкото искаш, Жив и Здрав да си!!! :)

Редактирано от Тони96
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

само да вметна нещо. Значи палеца на лявата ръка наистина трябва да е по средата на грифа, но не постоянно. Номера е там, че трябва палеца да се придвижва нагоре, докато пръстите отиват надолу по грифа. Демек ако свириш на първа струна палеца трябва съвсем малко да стърчи съвсем леко над грифа. И пръстите трябва да са завъртяни надясно в координация с палеца. Абе то си идва естествено. Писнало ми е да виждам хората как са обхванали половината гриф с тоа палец. Смисъла на правилната постановка е да не се получава напрежение никъде по цялото тяло и да се постига най-голяма плавност и ъкратяване на движенията. Също трябва с минимални усилия да се натискат позициите по грифа и да се удрят струните. Ако спазваш основните правила, всичко ще си дойде естествено. Дано да съм бил от помощ, поне на някого.
Позволете ми да се самоцитирам. Пропуснах една жизненоважна подробност, дали от вълнение, дали от друго. Просто ми се стори, че спорът излезна извън пределите на класическата китара-ако не е така ме извинете. Всичкото, което го казах се отнася за електрическа китара, а за класическа не знам изобщо дали се прилага. Сигурен съм 100% в думите си, що се отнася електрическата китара. Не съм си го измислил, учителят ми го показа, впоследствие осъзнах, че този начин на свирене е стандартен.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Линийката" по средата представлява различен тип дърво и се прави за усилване на грифа и визуална естетика. Няма нищо общо с постановката.

 

Може и да е така!!! Не казвам нищо, но е удобно палеца на лявата ръка да бъде на нея или близо до нея!!! Но всъщност ми писна да се занимавам с глупости!!! :) Свирете, както намерите за добре, а за колегата с точките, смей се колкото искаш, Жив и Здрав да си!!! :hysterical:

 

Никой не иска да се заяжда или да те обижда. Аз наистина се учудвам от подобни разсъждения, като моите предположения водят до това, че или някой ти го е казал или чудейки се защо го има това, сам си стигнал до този извод. Няма лошо и е нормално да е погрешен - всички грешим при това много по-често отколкото ни се иска да го признаем, важното е да разсъждаваме и да приемаме грешките си. Не те поучавам, просто мисля писмено:)

Ей ти тук една картинка с текст ( в случая примера с Ibanez е абсолютно случаен - просто това е първата картинка, която ми попадна). Иначе има и китари с гриф, които са посилени с три "линии" от различно дърво (най-често е бубинга самото дърво).

http://www.jemsite.com/jem/necks.htm (вж. края на страницата).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Аз искам само да допълня, че няма лошо да разсъждава човек и сам да достига до изводи но убеденото споделяне във форумите води до това, че някой незнаещ ще прочете и ще реши, че е наистина така.

А това е доста пагубно особено когато се отнася за постановка на свирене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Останаха ли живи? :cheers2:

 

Малко разкрачи от началната (май?) школа - демек какво имах предвид в моя архаичен пост.

 

E |-----|-----|--3--|-----|
B |-----|-----|-----|--4--|
G |-----|-----|--3--|-----|
D |--1--|-----|-----|-----|

 

E |--1--|-----|-----|-----|
B |-----|--2--|-----|-----|
G |--1--|-----|-----|-----|
D |-----|-----|--3--|-----|
A |-----|-----|-----|--4--|

 

С твоята стойка тези акорди изсвирени на първите прагчета са отвратителни, а има и по-кофти ужасии. Предният пример беше по-лесен, щото е на по-средни прагчета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Аз искам само да допълня, че няма лошо да разсъждава човек и сам да достига до изводи но убеденото споделяне във форумите води до това, че някой незнаещ ще прочете и ще реши, че е наистина така.

А това е доста пагубно особено когато се отнася за постановка на свирене.

Аз абсолютно съм съгласен!!! На никой, не се обиждам!!! Затова най-добре е човек, да отвори началните школи по китара и там, хората си казват и показват с картинки, каква е паравилната постановка!!! :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пръстите трябва да са закръглени и да не се пречупват(огъват) във третата си фаланга.Има и резон в това което си написал за движението на палеца,но той в никакъв случай не стърчи над грифа.Ако палеца няма опора и не се е опрял в грифа,това означава,че няма какво да противодейства на пръстите

....

Сега ти препрочетох поста.Палеца ,както написах,е възможно леко да се попремести малко по-нагоре(а може и да не),ако пръстите свирят на по-висока струна,но в никакъв случай да е над грифа... :)

Искам да попитам и аз нещо.

Под "пръстите трябва да са закръглени не трябва да се пречупват в третата си фланга" се разбира, че и палеца ли не трябва да се пречупва назад от дланта или бъркам. Защото много се притесних, когато веднъж ме заболя палеца и като гледах точно назад го извивам от основата. Гладах някакви видеоуроци на Peter Vogl - и неговият палец беше горе-долу така... ама все пак не ми се вижда правилно.

 

И друго нещо ми направи впечатление - гледах един видео-урок на Troy Stetina, в който видях как той си огъва китката напред-назад постоянно, докато моята китка ме заболява доста бързо, когато я огъвам навътре, към ръката, но пък не успявам иначе да си разтегна пръстите за да хвана на първо и четвърто прагче...

 

Ако не се разбира мога да пусна снимки на това как държа китарата и да ви питам дали ще се повредя за нула време...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.