Jump to content
Българският форум за музиканти

Гласченценце...


Notko

Recommended Posts

Здравейте, една питанка ме мъчи...Някой има ли представа защо когато си пея вкъщи примерно, гласът ми е доста нисък и плътен, а в репетиционната звучи писклив някак...Сякаш микрифонът обира само високите...Някой може ли да ми каже как да го оправя това. Искам да се чува моят си глас....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вкъщи с микрофон ли пееш? Защото ако само си пееш и се чуваш с ушите си, е нормално да ти звучи по-плътен гласът. В този случай истинският ти глас е по-бликзо до този, който чуваш в репетиционната :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитай да пееш на равни настройки и коригирай след това високите средите или ниските, в зависимост от това какво не ти харесва. Мисля, че ще се получи :D:(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж,обърни внимание и на това да не би да е от помещението,а и ако преди репетиция си пял,значи си бил разпят и е съвсем естествено гласа ти да е звучал по високо.Това,което си дал като инфо,е недостатъчно за да бъдеш разбран по ясно,поне за мен не е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както писа Graciq, пробвай различни корекции на микрофона от пулта, ако не помогне, идете веднъж с групата в друга репетиционна, за да направиш разлика. Нормално е вкъщи като пееш сам без микрофон, да чуваш гласа си по-добре - чуваш резонанса на помещението, чуваш и усещаш резонанса на цялото си тяло и най-вече на главата. Освен това, иди малко по-рано на репетиция и пробвай как ще се чуваш без групата - принципно човешкото ухо има способността да лимитира това, което се чува, а за да звучи гласа благо, трябва да се чува изравнено навсякъде - в среди, ниски и високи. Ако в групата се получава звуково натрупване в ниско-среден регистър, нормално е ухото да чуе най-активния в този регистър инструмент, било то бас, китара или клавир, а останалите инструменти и глас да се чуват по-пискливи. Често срещан е и обратния вариант - китарата или чинелите покриват средно-високия и високия регистър и тъй като там е мястото, където реално вокала се чува, когато барабаниста или китариста не внимават, почват да падат гласове :( Не ми е лесно да го обясня точно с 2 думи, но пробвай първо с настройките, ако не стане, опитай се да чуеш кой е най-силен в ниски и ниски среди и се опитай внимателно да го помолиш замалко да намали леко споменатите честоти, ей така за пробата само :D .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намери начин да се запишеш, за да чуеш гласа си отстрани. Както каза Прасе, човек чува собствения си глас по един начин, а за другите звучи по друг и когато чуеш гласа си отстрани, т.е. през колоните, ти се струва, че чуваш чужд глас. Свиква се ;)

 

ПП. Напоследък Steff се е отворил да споделя доста от личния си опит и знания. Нещо, което малко хора правят... и е нормално де, почти никой не си вади хляба от устата и да го даде на друг... но нещата, които пишеш са много ценни. Респект, Steff!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПП. Напоследък Steff се е отворил да споделя доста от личния си опит и знания. Нещо, което малко хора правят... и е нормално де, почти никой не си вади хляба от устата и да го даде на друг... но нещата, които пишеш са много ценни. Респект, Steff!

 

Споделям напълно!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж сега, да те питам.. От колко време пееш, и какъв певчески опит имаш? Какъв глас си, и каква музика искаш да пееш? Също така сериозно ли искаш да се занимаваш с пеене, или просто си пееш за кеф с групичка?

 

Питам те тези неща, за да мога да предценя доколко си в час с пеенето, и да ти дам съответния съвет.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Notko...аз така и не разбрах и у вас ли пееш на микрофон и съвет за корекции на микрофона ли търсиш,че от корекции на микрофон до корекции на глас разлика като от ягода до ябълка :greenball:

Както вече писах,единия от основните фактори влияещи на звука който възпроизвеждаш,независимо дали той влиза в микрофон или не,е помещението и това до каква степен си се разпял... изключвам всякакви озвучителни намеси,говоря за основни принципи,предхождащи ги.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз например преди си мислех че гласа ми е по-плътен ,отколкото е в действителност!Мина доста време докато проумея, че имам нужда от плътност (тази плътност която чувам докато пея, но не се чува отстрани)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз например преди си мислех че гласа ми е по-плътен ,отколкото е в действителност!Мина доста време докато проумея, че имам нужда от плътност (тази плътност която чувам докато пея, но не се чува отстрани)

 

Да това е един от най сериозните проблеми: ПЕВЕЦЪТ И СЛУШАТЕЛИТЕ ЧУВАТ ДОСТА РАЗЛИЧНИ НЕЩА

В моята практика съм установилче в много от случайте когато съм си мислел че произвеждам ужасни тонове това са ми едни от най-добрите попадения. Това е и една от основните задачи на педагока да слуша и да казва да това беше. След това певецът се старае да го повтори и да си създаде усещане за този тон.

С времето нещата се променят!!!

Редактирано от Caruso
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пея си хeй така за кеф, преди доста време ходих малко на солфеж, но се отказах...Нямам никакъв опит, а й от скоро пея, когато свириме. Ще ви прозвучи индиански, но не знам какъв е гласът ми B) (не знам как се определя ;) ) В къщи-без микрофон... По принцип свирим дет метъл и вокалите са "грух", но това с изтъняването на гласа се получава когато пея чисто...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, щом не разбираш въобще от пеене, отиди не на солфеж, а на добър ВОКАЛЕН ПЕДАГОГ.

И то се задръж при такъв, който наистина те учи на техники на пеене, а не на такъв, който ти обяснява колко е добре, и ти взима парите.

 

Купи си и литература по въпроса. Ако намериш от някъде "Изкуството на пеенето" на Назаренко, ще ти е от голяма полза. Изобщо, ако имаш цели да звучиш професионално, то това изисква дългогодишен професионален подход.

Няма как да стане с домашно крякане, и дране в репетиционната.

Едва ли ще зазвучиш добре след 2 седмици, само като някой ти "покаже" как да пееш.

 

Гласовият апарат е като всяка друга част от тялото. Певецът е един вид спортист, който си пази гласа от стрес, поддържа го във форма, упражнява го със специализирани упражнения, знае как точно да го използва, знае къде се намира гласа му, къде може да пее, и къде не може, къде звучи добре, и къде звучи смешно, и как всъщност звучи(защото не можеш еднакво добре да пееш металика, пантера, дет, франк синатра, лучано павароти, и модърн токинг).

 

За диапазона - кажи от кой тон долу на пианото можеш да пееш до кой тон горе.

говоря за пеене, не за "топъл въздух" в низините, и някакви нещастни опити да вземеш тон във височините.

Питам за диапазона на гласа, където ти е удобно да пееш "чисто". както му казваш, колкото и абсурдно да звучи терминологията ти;).

 

Ако можеш, вземи един микрофон, и се запиши, как пееш тоновете от най-ниския, до най-високия.

Така ще ти е най-от полза, тъй като ще можем да те чуем, и да ти дадем съвет.

 

И накрая - извинявай за леко саркастичния тон, но го използвам съвсем умишлено:). Ако ще се занимаваш с пеене - занимавай се сериозно. И не ги разправяй тия глупости с "пея си за кеф". Ако си пееше за кеф, едва ли щеше да задаваш въпросиB).

 

Та така - дай - записче, за да не си говорим само.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Купи си и литература по въпроса. Ако намериш от някъде "Изкуството на пеенето" на Назаренко, ще ти е от голяма полза.

 

 

Знаеш ли, и @Карузо беше писал заглавието на една друга книга. Търсих и не я открих в книжарницата на СБМ.

Сега е твоят ред, където също пишеш - "ходи! търси! купи! книга...."

 

Бихте ли казали къде ги купувате тези книжки със прелюбопитни заглавия, а не да ни пращате да ходим, да се скитаме, да търсим залудо немили-недраги? :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Назаренко стана популярен,а :jazzband:

Аз съм един от малкото,които притежават неговия труд и се радвам, костваше ми време и куп препиятствия за да я намеря и то преди 4-5 години . Книгата е стара,и се намира само по антикварните книжарници,последна цена 50-60 лв. може да се провери и в безистена срещу Славейков,а за тези които не четат вече за кой ли път изписани неща в отминали теми да поясня,че всяка книга би могла да се намери в независимо коя библиотека !!!

 

Уважаеми съфорумници,преглеждайте отминалите теми,в тях има много,дори повече от много информация.

Пишете в тях и така няма да има нужда все да се трие или да има недоразумения и прочие ;)

Успех ;)

Редактирано от Ivan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.