Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Жоро, китарката е много интересна. Бриджа прилича на старите бриджове на Овейшън - на Баладер серията. Какъв е всъщност бриджа ? Правен или взет от някъде? Много е интересен и практичен предполагам.

 

Също много ми е интересно как си нанесъл логото на главата - щото и аз се чудих какво точно да сложа там и как да стане.

 

Евтиме, китарата ще е с нормални струни за аксустична китара, но някой по-Лайт модел. А материала за тялото ще е със сигурност някой по-мек за да уплътни баса.

 

Поздрави!

 

Данчо

Редактирано от visiondann
Отговорено
За чама - свирил съм на 2 ел. китари, чието тяло е направено от евтини, чамови дъски!, и и двете звучаха много приятно на чисто, за това препоръчах да се пробва и с този материал. Предполагам, че няма да излезе скъпо. Говоря за СОЛИД БОДИ китара.

 

Тези китари сигурно са били Орфей или Кремона. Тяло тип сандвич- вътрешност от чам и две ламели отпред и отзад от друго дърво или най-често от шперплат. Тва си е евтината измишльотина на българското китаропроизводство.

Чама е мек материал, което значи, че нямаш продължителност на тона. Истината за солид боди е една- колкото по-твърдо е дървото, толкова затихването е по-бавно, т.е китарата ти звучи по дълго (има по голяма продължителност на тона). За талпите с магнитен адаптер не се разчита на акустика. Там просто я няма защото принципа на магнитния аптер не е да сваля трептения, а просто промените в магнитно поле, когато в него се движи (трепти) магнитен материал (струната).

При акустичните китари нещата са напълно обратни. Там се търси трептенето на предната дъска. Тя прави звука на инструмента, заедно със големината и разположението на резониращите отвори. Благодарение на дървото на предната дъска се получават при трептенето различни обертонове, които дават окраската на звука. Продължителността на тона е много по-малка в сравнение с талпата.

Отговорено (Редактирано)
Жоро, китарката е много интересна. Бриджа прилича на старите бриджове на Овейшън - на Баладер серията. Какъв е всъщност бриджа ? Правен или взет от някъде? Много е интересен и практичен предполагам.

 

Също много ми е интересно как си нанесъл логото на главата - щото и аз се чудих какво точно да сложа там и как да стане.

 

Евтиме, китарата ще е с нормални струни за аксустична китара, но някой по-Лайт модел. А материала за тялото ще е със сигурност някой по-мек за да уплътни баса.

 

Поздрави!

 

Данчо

 

 

Всичко е Designed by me.

Логото- правиш си го, отиваш в някоя рекламна агенция, където имат режещ плотер и ти го отрязват. Ако използваш метално фолио няма проблем (златни или сръбърни символи). Ако използваш PVC фолио го покрии с един слой секундно лепило. После изшкури със ситна щкурка много леко лепилото и после лакирай. Целта е да предпазиш PVC фолиото от разтворителите на лака.

 

Какво значи лайт модел струни. Ако имаш предвид тънки- в никакъв случай- виж предния ми пост. За мек материал на предната дъска също забрави, малка продължителност на тона и убиване на обертоновете. При меки материали акустика не търси.

Редактирано от glt
Отговорено (Редактирано)

glt, виж - електрическите китари, направени от различни дървета звучат различно. И разликата не е само в състейна, но и в амплитудно-честотната характеристика, и в атаката на звука. Причината е проста - различните видове дървета имат различни характеристики - скорост на придвижване на звуковите вълни, коефициент на звукоотдаване в околката(въздушна) среда, собствен резонанс(зависим от формата и теглото, както и от типа дърво), някои дървета имат известно демпване, или компресия на определени честоти. Например махагона има много "дървесен" тон, плътен и нисък,

палисандъра има искрящ звук, с толкова ясно изразени резонансни качества във високите честоти, че някои, добре изработени солид-боди китари от палисандър, звучат така, сякаш имат "реверберация" в себе си във високите честоти.

Чамът има много топъл и плътен звук, като отдава много звукова енергия(стига да не е боядисан със зверски лакове). от там идва и малко по-късия му състейн.

 

При електрическата китара тези разлики се чуват, понеже енергията на трептене на струната, се предава и на тялото на китарата, и за това, трептението на самата струна се променя в зависимост от материала, от който е изработено тялото. Адаптерите наистина чуват само струната, но всъщност чуват и това, как дървото влияе върху трептението на струната. Някои честоти тялото усилва, други честоти, които би трябвало да присъстват, според училищната физика - дървото поглъща.....

Тези разлики са големи - повярвай ми<_>

Редактирано от Evtim Djerekarov
Отговорено

Хехе,естествено,че дървото е от Огромно значение за звученето-някой да е чувал шперплатова китара да има звук?С каквито и адаптери да е..

Отговорено

Ехе, вие сте се изпокарали бе хора. Няма смисъл от подобни остри нападки.

 

В последния си пост Евтим го каза много точно и това е истината. Последния абзац от неговия пост е много важен наистина:

 

" ... енергията на трептене на струната, се предава и на тялото на китарата, и за това, трептението на самата струна се променя в зависимост от материала, от който е изработено тялото. Адаптерите наистина чуват само струната, но всъщност чуват и това, как дървото влияе върху трептението на струната. Някои честоти тялото усилва, други честоти, които би трябвало да присъстват, според училищната физика - дървото поглъща ... "

 

@глт, не се карайте с @досс (Сашо Доктора). Сашо е изключително информиран човек (по информиран от 99% от хората тук), на който това му е работата и от който наистина много може да се научи или поиска съвет. Няма нужда да се карате, а дайте да обменим опит.

 

Наздраве!! :)

Отговорено

Нвка не забравяме също така, че струната предавайки трептенето си на тялото, кара и самите адаптери да трептят, тъй като те са захванати за тялото. По този начин. освен че струната трепти и променя магнитното поле, самото магнитно поле също трепти и се променя спрямо струната

 

Неслучайно различните ел. китари дори с еднакви адаптери звучат различно. Ама винаги ще се намери някой, който още не е разбрал, че в учебниците по физика се разглеждат опростени модели на явленията, а в реална ситуация трябва да се вземат под внимание множество странични фактори.

 

Както се казва, на теория теорията и практиката трябва да съвпадат, но на практика не е така :)

  • 4 weeks later...
Отговорено

просто са убиец!

най ме кефи най - горната снимка

 

Данчо - приятелю,докьде докара проекта?

Отговорено
просто са убиец!

най ме кефи най - горната снимка

 

Данчо - приятелю,докьде докара проекта?

 

Абе тоз пич дето ги прави нещо се покри. Питам, разпитвам, но напоследък не отговаря нещо. Единственото нещо, което ми идва на ум е, че не му се занимава да преправя файловете за СНС машината. На практика почти се отказах. То така не може да се работи.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.