Jump to content
Българският форум за музиканти

PedalBoard от IKEA


Recommended Posts

Здравейте съфорумци,

 

Никога не съм поствал в този форум, и реших да влеза ударно с нещо полезно и интересно. От седмица си търся решение за поставка на китарните ми ефекти (така наречения pedalboard). Естествено всичко, което се продава е безобразно скъпо, така че реших да направя мой вариант и да го "побългаря".

 

Спираме се на рафт от ИКЕА наречен HEJNE на прекрасната цена от 12лв. В тази цена са включени прилично количество лесно обработваеми дъски, чрез които без проблем мога да си сглобя pedalboard с нужната дължина/височина/ширина на базата на количеството ефекти, които имам.

 

След малко рязане с викторинокса + завиване на видии на критичните места, дълбане на дупки за mono женски букси In and Out, както и два On/Off бутона  вече имах това:

 

ldiaaabk1yi13246g.jpg

 

9sxhgb0ll92ihjl6g.jpg

 

bkc5ba29j869oni6g.jpg

 

Това да си призная беше най-трудоемката задача, има си нужда от инструменти и най-вече търпение. Материала се обработва сравнително лесно.

 

Следващата стъпка беше боядисване. Избрах цвят, който да се отличава:

 

kzz5nevm2qnjbwf6g.jpg

 

След сглабяне:

 

hqmn1cb7r1dwbpz6g.jpg

 

и съответно след като добавих On/Off бутоните започна да придобива вид:

 

zyeyrurjn472rz16g.jpg

 

След добавяне на бутоните реших да свържа моно буксите както и захранващия кабел. Всички букси са свързани с китарен кабел за да са максимално изолиране от бръмчене (не знам дали има ефект... би трябвало).

 

2zi428j22byob4a6g.jpg

 

За захранване използвах кабели за захранвания от трансформаторчета които струваха стотинки в Елимекс и ги наредих максимално удобно за използване при добавяне на бъдещи камиончета. Всичко се свързва с много горещо лепило.

 

xs77gy032bwdow76g.jpg

 

Забравих да добавя че крачетата които се виждат тук също за от ИКЕА май струваха 2.50 8 бройки.

 

Свързването:

 

2b833i0njnndf8j6g.jpg

 

Нататък, добавям захранване за 9v 2А което мислех че ще е достатъчно за 6 ефекта, но май не стига, защото като пусна всичко и има един лек спад в светлините на камиончетата, така че подбирайте захранването много внимателно. Естествено не можем да минем бе лампички ;)

 

d73aw2x9k3wekpz6g.jpg

 

Отгоре залепих велкро лента отново с горещо лепило.

 

84l853vlt387yuv6g.jpg

 

Всичко сглобено:

 

770vfyvf15z688c6g.jpg

 

И накрая - финалния резултат:

 

r48o4dd3b2cr2nc6g.jpg

 

Всичко ми отне общо един ден работа, поради простата причина, че исках всичко да е много внимателно сглобено и подредено. Иначе според мен може да се направи много по-бързо.

 

Надявам се съм помогнал на някой. На мен сега ми предстои да си намеря калъф ;)

 

 

 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря!

 

Не бих го нарекъл минус, по скоро ако се изчисли като хората даже е голям плюс. Има някои ефекти, които използват 9 други 12 волта. В моя случай всичко е на 9. Ако адаптора е над 2А и след него има грец всичко е перфе. Могат да се направят захранвания, които имат няколко изхода 12 / 9 / 6 и те работят безпроблемно.

 

Ето тук има пример за такова: Цък

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

rafaelo, при общо захранване с галванично неразделени изходи могат да се очакват проблеми с шум, особено когато ефектите имат голяма разлика в консумацията (напр. някакъв фъз и цифров ефект). Темата е обсъждана неведнъж във форума, предполагам, че би могъл да намериш подобни дискусии ако те интересува.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това захранване преборва ли ground loop проблема?

Много добра и полезна тема, не я бях срещал и не бях запознат с проблема. В моя случай нямам силно черпещи ефекти освен тунера може би :) . Виждам че човека е дал добри решения на проблема. Предполагам ако някой ден опра до там ще си взема един разделител от Aliexpress за 25$ и ще си реша проблема генерално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако позволиш препоръка за някои дребни подобрения от мен:

- Ако имаш такер (или както е правилното име на това, което набива нещо като телбод в дървото), можеш да добавиш малко подсилване на велкрото - това "горещо лепило" след време може да те изненада неприятно.

- Отдолу, където са хванати кабелите на захранването също не бих разчитал само на лепилото.

- Също така, според мен, би изглеждало една идея по-добре визуално ако вместо тези винтове сложиш такива с обла глава (да стърчат отгоре, а не да потъват в дъската).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И другото което относно захранването, като пренебрегне "ground loop" проблема е следното:

1. Дали е достатъчно добре стабилизирано че да не шуми без да има "ground loop"

2. Да не стане така, че китариста да получи електрошок.

Това е евтино, китайско импулсно захранване, предназначено за LED осветление и е изключително не подходящо за целта поради ред причини!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако позволиш препоръка за някои дребни подобрения от мен:

- Ако имаш такер (или както е правилното име на това, което набива нещо като телбод в дървото), можеш да добавиш малко подсилване на велкрото - това "горещо лепило" след време може да те изненада неприятно.

- Отдолу, където са хванати кабелите на захранването също не бих разчитал само на лепилото.

- Също така, според мен, би изглеждало една идея по-добре визуално ако вместо тези винтове сложиш такива с обла глава (да стърчат отгоре, а не да потъват в дъската).

 

Въпрос на вкус, мен такера пък не ми харесва, лепилото го подбрах, защото като се лепи дърво хваща много по-здраво. В случая ми се наложи да го махам на две три места и не мога да опиша каква мъка беше. Държи си здраво. Относно винтовете - както казах въпрос на вкус. Тези които съм сложил са там именно защото се набиват в дървото и не искам да стърчат.

 

 

И другото което относно захранването, като пренебрегне "ground loop" проблема е следното:

1. Дали е достатъчно добре стабилизирано че да не шуми без да има "ground loop"

2. Да не стане така, че китариста да получи електрошок.

Това е евтино, китайско импулсно захранване, предназначено за LED осветление и е изключително не подходящо за целта поради ред причини!

 

Захранването, което е по първоначален дизайн не е това в дясно, а това в ляво. Имаме едно захранване отделно за педали, и едно за лампите. Естествено че няма да използвам импулсно захранване за педали. Това би вкарало невероятен брум.

 

Относно стабилизирането, захранването се състоеше от едно 6.5V на 1A след което съм сложил така наречения Step Up за да стига до 9, което същевременно играе ролята и на стабилизатор. В звука нямаше никакво бръмчене, но този 1А не ми стига за всичките ефекти и се наложи да си поръчам ново захранване. За щастие имам един познат, който прави такива и съм поръчал. Идеята е и да се махне жуженето от 50-те херца на 220в захранване.

 

9V и 2А няма как да направят електрошок на китариста, освен ако не тръгне да си ближе ефектите някъде по педал борд-а Hendrix style.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И какъв е смисъла от тая цялата колаборация и как изобщо стига защото съм сигурен, че след този Step Up при минимален товар волтажа спада драстично.

Най-простото решение е да си закупиш няколко трансформаторчета на 15/12V по 100-тина mA и да ги стабилизираш със 7809. Няма да излезе скъпо. Преди време съм го правил, изглежда е така и върши чудесна работа:

 

a32f977cf567e3bf.JPG

 

Това е за 6 педалчета. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.