Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се казва този инструмент ?!


Recommended Posts

Има един инструмент, който се използва в кънтри музиката (най-вече) - в по-старите уестърни го ползват много за санутраковете или в самия филм от артистите.

Представлява метална пластина (или пластина която е нарязана на няколко парчета като гребен) или не6то такова, която се придържа с едната ръка в отворена уста, а с пръстите на другата ръка се дърпат пластините и издава много специфичен звук, взависимост от това как се отвара и затваря устата.

Нещо като Уа-Уа ефект, който правите с промяна на формата на устната кухина. Много интересен инструмент и специфичен звук без аналог.

 

Сигурен съм, че вече се сетихте за кое говоря. Та на този инструмент ми трябва името и то много! Рових тука из нета ама не можах да го намеря :)

 

Много благодаря предварително на хората, които ще ми помогнат!! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ :) това не ми помага особено. Трябва ми оригиналното или общоприето международно име на тази джунджурийка, за да мога да я търся по интернет шоповете ...

 

Моля хелп!!!!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

drumboy ? има тема за този инструмент - потърси я- има снимки и история на инструмента и т.н.

 

поздрави

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Мерси мноооого, ман!!! Точно от такава информация се нуждаех!

 

:)

 

diha.jpg

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и темата:

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=1016 :)

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пропуснал съм я тая тема аз :) но реално и да я бях видял с търсене на думата "бръмбъзък", едва ли щях да открия това, което търсех ;)

Паролата, която ми трябваше е "JEW HARP (JH)".

 

Благодаря много на всички за инфото !!

Преди малко поръчах комплект от 3 оригинални австрийски харпа с различни размери.

 

:)

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A к'ъв уй е да се свири с т'ва не е истина.

Още ми тропа ченето като се сетя.

Продаваха по едно време тука от тия джунджурии и аз като зарибен блусар се снабдих ама читав звука за месец изкарах 2 пъти.

Честито и успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@РокоБГ - сигурен ли си, че си пробвал с коректната за свирене на този инструмент техника? Щото и аз си мислех, че знам как се свири, а то се оказа по съвсем друг начин ;)

 

@Тони - няма проблем, вчера са ги пратили, като дойдат - ще видим какво може да се направи по въпроса ;) ;)

 

:greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми в началото беше пълна импровизация, държах го пред устата, опирах в бузата (понеже бях гледал как някакъв чукча го прави това с лъка си) после някакъв мъдрец изрази мнение, че требе да се лапне и резонанса да дойде от зъбите и така или иначе нищо не неправих. Сиреч АБСОЛЮТНО съм сигурен че техниката не е била вярна :virtuoz: . Не може някакъв питекантроп да може да извади звук пък аз не. :) И понеже топлата вода не дойде и се отказах, но покрай тази тема ше взема пак да се амбицирам.

 

Надявам се, че ще споделиш как се прави мурафета. За кухината и тона е ясно. Самия звук как се получава - не знам.

Редактирано от RockoBG
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.