Jump to content
Българският форум за музиканти

Свирене по ноти


Janick_Gers

Recommended Posts

По принцип бях започнал да ходя на уроци по китара в началото на обучението си. Но после даскалът ми каза че няма време да дава уроци и спря със всичките ученици. Та вече се уча сам от доста време. Тегля таблатури, песни, свиря ги по някой път и по слух се опитвам, тегля видео уроци. Но не съм добре запознат с нотите. Нямам такава изградена основа. Въпроса ми е - това много лошо ли е? Трябва ли да започна да уча ноти? Има ли добри музиканти, които нямат добро музикално образование?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има добри музиканти, които нямат музикално образование.Лошо ли е да не четеш ноти - ами , по хубаво е да ги четеш :D, виж табулатурата макар и удобна е лошо нещо, в музикалната нотация има логика, в табулатурата не, друг е въпроса че едни ноти :P могат да бъдат написани удобни за китаристи, с позиции и тн..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще свириш бг хеви метъл ,ноти няма да ти трябват.Но ако искаш да станеш нормален музикант ще е хубаво да отидеш до театър Иван Вазов.Като застанеш срещу театъра от дясно в улицата се намира съюза на българските композитори.От там Трябва да си закупиш "Теория на музикапните елементи" .Тази книшка ще те запознае с нотите, и всичко останало което ти е нужно за начало.На въпроса за добрите музиканти и нотите можеш да си отговориш ,като намериш бай мангал от махалата и го накараш да прочете какво пише на личната му карта .Като не може да си прочете името , ти се замисли дали искаш да си като него в музикално отношение.Поздрави и успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

тука е малко по-заплетен въпроса, защото точно циганите и ноти не знаят да четат,ама са мн добри музиканти, особено цигуларите :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..Тази книшка ще те запознае с нотите, и.....На въпроса за добрите музиканти и нотите можеш да си отговориш ,като намериш бай мангал от махалата и го накараш да прочете какво пише на личната му карта .Като не може да си прочете името , ти се замисли дали искаш да си като него в музикално отношение.Поздрави и успех.

книжка

Да се надяваме, че покрай това, че ще стане "нормален музикант" и ще установи, че има неграмотни в четенето няма да си развали правописа.

 

Иначе препоръката е добра, макар и да е по-добре елементарните познания да се придобият от учител - просто е по-ефективно и губи по-малко време.

 

П.П. А ако иска вносен хеви метъл да свири?

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чувал съм за музиканти, които по принцип не четат ноти, но дали това е истина, не се наемам да кажа. В действителност четенето на ноти трябва да го умееш най- малкото от обща култура. Може и никога това да не ти потрябва, но има опасност и най- добрия да си, някой ден да станеш за резил. Нали знаеш, че ние (особено китаристите) сме гадно племе. Обичаме да се надсмиваме над другите как не моат да свирят. Това ще даде повод на голяма част от музикантите във форума да те чепкат. :P

 

Aз също научих да свиря по ноти едва преди 3 или 4 години. Когато имаш време отиди за месец- два на урок при някой добър музикант. Аз мога да ти препоръчам моя учител.

 

Иначе лично мое мнение е, че не е страшно, че не го умееш, но за да можеш един ден да кажеш "Аз съм музикант", за всеки случай ги научи. :)

 

 

P.S. По книжки трудно ще се научиш. Аз ти препоръчвам една школа на Бъркли, която даже не знам как се намира. Навремето имах ксерокопие. Тя е в 3 тома, но ти рябва да минеш само първия. Проблема е, че това е преподавателска школа и ако не знаеш метода сам няма да можеш да се научиш. :)

Редактирано от Achiles
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ма няма такова положение-аз ще свира тва и тва, затова еди-кво си(баси как се пише туй)не ми трябва да го уча. Учи всичко което можеш. Мога да ти кажа че не осъзнаваш за колко много неща ще ти помогнат нотите, освен само да ги разбираш.

А иначе болшинството от музиканти свирещи метъл нямат никакво музикално образование. Това причина ли е да следваме примера им? Колко добри бихме искали да станем като свирим от 15 годин? Защо сега има толкова добри музиканти от младите групи? Има ли връзка това с факта, че е по-лесно да се намери информация? Въпроси...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пийс бабо пийс.

брато вземи си намали аватара малко - не съм чувал още тук да има слепи хора

 

по темата - не ми се струва че нотите са особено подходящи за инструменти, при които един тон може да се изсвири на много места, ама по-добър вариант няма

 

табулатурите са си ламерска работа, но пък могат да се четат много по бързо, без да търсиш удобни позиции и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако искаш да си музикант - задължително е нотното четмо и писно, ако искаш просто да си дрънкаш на китарката за кеф не е задължително. при всяко положение всичко зависи от целите, които си поставиш.

 

поздрави

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

по темата - не ми се струва че нотите са особено подходящи за инструменти, при които един тон може да се изсвири на много места, ама по-добър вариант няма

 

табулатурите са си ламерска работа, но пък могат да се четат много по бързо, без да търсиш удобни позиции и т.н.

Специално в партитурите за китара могат да се изпишат позиции, струни, както и пръст в лявата или дясната ръка.

Да не говорим, че чисто визуално добиваш представа за посоката на мелодията, което е доста по-музикантско, от колкото да броиш прагчета.

 

Както каза китаратапешо - зависи от целта, която си поставяш.

 

Влад

Редактирано от Vlad
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, а бих искал да попитам нещо друго. Понеже доста често за таблатури ползвам Гитар Про, то над таблатурите са написани нотите. Ако почна от там да уча би ли имало ефект? Или е най-добре да си взема основен учебник. Абе май учебника е по-добре. Ами ще си го взема. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе лично мое мнение е, че не е страшно, че не го умееш, но за да можеш един ден да кажеш "Аз съм музикант", за всеки случай ги научи. :lol:

Който не знае нотите, не може да се нарече музикант, така ли да го разбирам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Който не знае нотите, не може да се нарече музикант, така ли да го разбирам?

ами... по-добре да не го прави че ако реши ще се случат някакви страшни работи (напоследък все повече зачестиха примерите)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.