Jump to content
Българският форум за музиканти

Отклонения в интонацията на стандартен "Е" тунинг


DaftFunk

Recommended Posts

    Здравейте

     нарекох условно тази тема "плаващ тунинг" т  като не знам термина за това явление„ а именно : често се натъквам на парчета в които тунинга не е точно където трябва. Китарата принципно е настроена в стандартен Е тунинг, но има  някакво ушевадно отклонение в интонирането клонящо към четвърт тон... Срешал съм такива моменти и с Jimmy Page и с Johnny Greenwood и т.н. 

 

     Мога да дам конкретен пример с  Every Breath you take на The Police. Наложи ми се да уча песента и въобще повечко неща на Andy Summers  и пословичния му "wet" чист звук„ което се оказа полезно знание„ но така и не успях да изсвиря песента със съпровод на студийния запис. Пусках си я на лайв версии и там тунинга си е идеално стандартно "Е" .... тоест на живо няма изгъзици.

Та въпросите ми са следните :

1. Има ли термин за такова  "отклонено интониране"  и

2. Как се справяте в такива ситуации?  Има ли друг начин освен слушане на лайв записи ? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е да е бил настроен не точно в ми, ами в четвърт тон нагоре или надолу. Металика са го правили, но не мога да се сетя в кой албум беше.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По грешка тунерът им е бил на 420 херца... :D

 Знам ги аз тези грешки. Ама на живо никога не ги правят. За Металика знам че се гаврят така щото съм се натъквал и на техния четвърт тон  ;-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До колкото си спомням, при записа или при мастерирането на "Every breath you take", поради някаква причина забавят скоростта.
Не съм съвсем сигурен, но беше свързано май със синхрон китари-ритъм(бас/барабани).
Полученият резултат води до понижаване с полутон т.е. Eb, но тъй като не се използват никакви отворени/свободни струни е лесно.
Изместваш с една позиция надолу и си готов. Другият вариaнт е да свалиш целият строй с полутон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз в момента си играя да вадя едни парчета на Pink Floyd и там е същото нещо.Има разлика от четвърт до половин тон.Не знам от плочи ли са сваляни нещата, обаче явно не защото слушах и ремастерирани и пак звучаха така.

Знам за Даймбег, че нарочно си настройвал китарата не точно в ми,ре или другите строеве които ползвал,а четвърт тон надолу.

DIMEBAG's God damn tuning.
It is still amazing to me that the majority of modern guitarist STILL do not know how Dime tuned his guitars...yet they still try and play his songs.

He always tuned down a 1/4 step...whether he played in E, D, Drop-D, C#, Drop-C, and/or Octave G (on Underground in America and Sandblasted Skin)

an easy way to achieve this (for me at least biggrin.gif ) is, I use my Pod XT to tune. Simply switch from A440 HZ to A425 HZ. Than tune like so.

For example, if you tune to E at A425 HZ, it is actually E-Flat, plus a quarter. (when you switch back to A440 and compare of course.)

This was a very big part of dime's sound...and unfortunately has been overlooked quite a bit.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имаше тема за 432 Hz .... вероятно по някаква причина са си харесали нещо друго .....

.... или Кога и защо промениха основната честота в музиката от 432 Hz на 440 Hz

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за линка BadValue !

ciriljhonson  това с полутона е различна работа. Аз не говоря за Eb tuning ....достатъчно одавна свирим за да си говорим кое да преместя една позиция надолу и дали има ноти на свободни струни. Отклонението в Every Breath you take  не е полутон ! Отклонението е около 1/4 от тона и именно за това ми е въпросът. 

Ако си настроиш китара е ми бемол и изсвириш студийната версия на Every Breath you take и не ти звучи фалшиво .. то вероятно трябва да се замислиш над слуха си ;-) 

Ако съм прозвучал малко остро ме извини. Просто не сме от вчера за да си говорим за една стъпка надолу...и тем подобни

 

П.С. Изчетох темата за Гъобелс и съм дълбоко впечатлен, но както пише колегата по горе 1/4 отклонението не е 432 кХц, а е 425 кХц ;-) 

може да го пробвам за експеримент на Every Breath you take.

Редактирано от DaftFunk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

DaftFunk, съветът ми е да се замислиш над самочуствието  и поведението си.

Не виждам нищо лошо и обидно в отговорът ми, а той не е насочен само към теб. Ако не си разбрал тук освен специалисти има и начинаещи. Що се отнася до слухът ми, той си е много наред и се чудя, изобщо защо питаш като си толкова начетен и не от вчера? ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак се извинявам за грубия  тон, не съм искал да те обидя, просто с теб говорим за различни неща ;-) Аз разбрах твоята позиция и споделям, че не става въпрос за това което говориш. Съжалявам ако е прозвучало обидно и наистина си прав, че не можеш да знаеш кой от кога е и колко разбира.

Официално се извинявам.

 

П.С. Аз всъщност разбирам много малко от теория на музиката. По-скоро и се наслаждавам практикувайки със сетивата си онова което теоретично не мога да обясня.... с две думи... аз съм обикновен почитател на рок н рола ;-)

Редактирано от DaftFunk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мир!:)

Сега не мога, но по-късно ще изровя студийната история на конкретното парче.

Може би там ще намериш отговорите които търсиш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eb 445Hz - не ме питай от къде, това разбрах за Every Breath You Take.

Линка по долу разказва студийната историята.

 

http://www.mixonline.com/news/profiles/polices-every-breath-you-take/365310

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои стари песни на Рейнбоу са по-високи от стандартно 440Hz. Не мога да кажа с колко, нямам сведения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Има отклонения - случайни, нарочни - и трябва да се съобразяваме с тях. Срещал съм и бектракове с отклонения, ама като са безплатни на кого да се оплачеш? Ако искаш да свириш синхронно със записа се пренастройваш по слух към тона на оригинала и си джамиш докато се напукаш. После минаваш на друго парче, ако трябва пренастройваш и продължаваш. Това е рутинна операция и не трябва да притеснява никого.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.