Jump to content
Българският форум за музиканти

Uran242 и Мрак Рекърдс прeдставят - Шепа дъжд


TONY

Recommended Posts

Благодарение на нашият съфорумник jkolarov - Георги Коларов и неговото студио

Мрак рекърдс http://mrakrecords.com/, първата песен на Уран вече е факт!

 

През миналият уикенд, в приятна обстановка и под вещото ръководство на Жоро,

направихме първият студиен запис на Уран 242.

Групата е в този, вече установен състав от една година, с един концерт

и на репетициите взеха ни се получават песните.

Първият студиен опит ни показа, колко още сол има да ядем и път да извървим.

Но Жоро бе безкрайно спокоен и търпелив и резултатът вече е факт.

 

Сега, че се изхвърлям, 100 % се изхвърлям - top 40 chart breaker съм го написал за майтап.

Който ми е свикнал с чувството за хумор е наясно.

Написал съм и "първи хит" в тага. А дали е така , няма кой да ни каже, само времето ще покаже.

За мен и според мен, това парче Шепа дъжд, както и другото студийно, записвано преди доста години - Жива вода(варианта с бившата група Аквилон) имат хитов потенциал.

Естествено не съм обективен, но според мен, българско хитово рок парче не е имало от години насам. А това струва ми се, има такъв потенциал.

В голяма степен и заради текста.

Горд съм и с този текст, както и с текста на Жива вода.

Мисля, че спокойно мога да кажа - мога да меря сили с Кирил Божков(текстовете му с БТР)

и Мери от Мери бойз бенд. А тях ги мисля за едни от най добрите в последните години.

 

За развитието на моята група съм си поставил 4 цели.

Така се прави, ако знаете , ако не знаете - научили сте нещо от мен.

Една цел , сравнително лесна, втората трудна, трета много трудна, четвъртата изключително трудна, направо невъзможна.

 

Първата си цел мисля, че съм на път да постигна. Сега или след още няколко записа.

Дали Вие ще сте съгласни или не, за мен няма особено значение.

Да формулирам точно.

Искам на себе си да докажа, че моите парчета са по-яки от тези на Конкурент.

С уважение към тях, разбира се.

Аз си ги знам и останалите 13 и техният потенциал и мога да си ги представя, как ще звукнат студийно, което предстои да се случи. Знам отсреща са Конкурент, 30 години сценичен опит,

с яки музиканти свирили през годините в групата, с два хита Дай ми време( 80% май взаимствано) и Мама.

Срещу Дай ми време и Мама, засега слагам Шепа дъжд и Живата вода (варианта на Аквилон). Дали сега или след още малко време, убеден съм, че ще докажа това.

Особено като станат 14 студийни записа. Тогава ме корете.

 

Шепа дъжд паднал от небето

от жаждата ще ни спаси!

Няма, няма, няма кой

от нас самите, да ни спаси!

 

 

пс -  докато оглеждах текста за грешки, каквито не видях да съм направил, след като пуснах темата,

виждам грешка на буква в заглавието..... :slap:   дано някой модератор ме поправи, че е излагация.

Ама по стар обичай, тръгвам с голямата кошница. Пък после се изсипват едни критики.. :butcher:

ще ми резнете главата, знам. ;):D

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

URAN242 са -

аз - китари, композиции, текстове и както чичо Митко бе казал - идеолог на групата.

Евто - китара, вокал

Тефата - основен вокал

Сашо - барабани

бас китара - аз пиша бас партиите и ги свиря на дом. демота. към момента

Явор - усложнява моите партии и ги свири в студио/ студиен басист

Иво - концертен басист/ вокалист

 

Тефата е пуснал домашното демо, което сме правили преди година.

Някой бе пуснал тема как да композира. Тук нагледно може да сравни как едно парче еволюира.

Първо текста - първоначално го бях писал за бившата ми група Аквилон, не е издаван с тях,

но вокалиста Недко се опита да открадне текста, като даже имаше наглоста да го изпълни на живо без мое разрешение.

Естествено никой няма да тръгне да краде скапан текст.

Горе -долу това е текста от демото.

Преди две седмици обаче направих промени, които според мен са много важни и вдигат качествено нивото.

На Тефата му бе малко трудно в студиото с новият текст, но на записа почти не си личи, има само 1-2 неточности.

В самото студио ми хрума идеята да включа и "молитва за дъжд' - едни три реда текст, които ги изпява Евтим,

добра хрумка и яко включване от Евто.

Други разлики с демото - на демото съм записвал китарите с Меса калибър преам ДИ. На записа е Маршал Анивърсъри 30 глава и кабинет 4х12. На демото ми се получават по леко, но там съм със струни 9-ки, каквито са ми удобни.

На записа съм с 10-ки заради вокалите и малко се мъча с тях.

И на записа и на демото ефекта е един - МХР фейзър 100 - на Металика любим ( и на нас тоже).

 

Още нещо интересно покрай песента. Когато преди малко по-малко от две години, реших да я доизкомпозирам за новата ми група Уран, имах проблем какви да бъдат барабаните на куплета. И тогава имаше концерт , Януари месец на Скорпиънс( пореден 7-ми прощален, дано има още 5-6 поне), от който си тръгнах с оригинална фланелка и идея взаимствана от Джеймс Котак, как да направя барабаните на куплета. Със сигурност на чуване не съм свил барабаните едно към едно, после Сашо ги е променил, но все пак идеята е взаимствана от Котак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, пич. Нямам нищо против да не ми харесваш парчето и възгледите.

Не е възможно всеки да те харесва. Ти може би също си мислиш колко си

добър, но покрай една друга история, едни други хора питаха за теб.

Няма да ти казвам кой, какво е казал, но за мен твоето мнение няма никакво значение.

Предполагам, че няма само ти да не си харесал парчето, важното е, че на мен си ми харесва.

Всеки си живее в собствен свят и собствени заблуди , включително и ти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тео, реших да чуя, ти какво си правил, във форума си от 100 години като мен.

Чух студио продукцията ти, някакви си кавъри няма какво да ги обсъждаме.

В общи линии ти се получават нещата, като запис.

Инструментала на арабина е супер, твоята продукция обаче по скоро му пречи отколкото помага.

Върха китарист е, няма да се сравняваме с него.

Имаш едно парче на Стокхолм - ти участваш ли в него като музикант?

Знам че и ти си от Бургас. Може би свириш барабаните там. Ако е така добре,

да не вярвам на това което се говори, че си много слаб барабанист.

Имаш ли своя продукция - своя композиция, текст?

Не знам в каква степен участваш в парчето на Стокхолм,

но моето е по-добро, това е положението.

Или пък искаш да изтъкнеш, че правиш по добра продукция.

Не мисля така, Мрак рекърдс повече ме кефят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления за записа и  браво за  големия мерак и упорство  :thumbs_up: 
По парчето  личните ми впечатления : 

Излишно соло (според мен ,  в началото).
Излишен (пак според мен)  бридж след първия куплет.
Всичко останало  ми идва достатъчно за едно завършено и  добре структурирано парче в  избраната стилистика.

По изпълнението бих си позволил да критикувам  китарните сола.  Мелодично не добре дефинирани с доста  разминавания спрямо метронома.

По микса: 
На мен лично китарните партии са ми  доста по силни от всичко останало ... скриват баса , барабаните, а на моменти дори вокалите. Към края солото под припева  трябва да е поне една идея под вокалите. 


По отношение на "Кой е по и най":
Разбирам провокацията в името "Конкурент", но все пак музиката не е състезание :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Точно така е. Свирим тази песен от доста време, но единствено на шумнички репетиции, където както знаем, детайлите често убягват, особено преходите между различните моменти, които са доста важни, за да "се лее" песента.

От тази гледна точка, при бъдещи записи, трябва да обръщаме много по-голямо внимание на тези моменти, както и на добро съгласуване между трилери, форшлази, бендове и други украшения при китарните партии. Работата с метроном също не е навредила на никого. Може да се каже, че поради изброените причини, е станало нещо, не твърде далече от "много добър запис на живо".

 

Не мога да коментирам микса, мисля, че може и да е по-добре, но нямам твърде добри референтни колони, за да го слушам.

Въпреки това, бих казал, че напълно отговаря на "входния материал", което вероятно означава, че работата е свършена добре.

 

Аз лично съм доволен от резултата. Не е точно топ-продукционно качество, но е доста по-добре от домашните записи и става, за демонстрация, звучи съвсем слушаемо. Че трябва още да се работи като цяло с групата - спор няма.

От записите, най-много ми харесва, как е изсвирен басът!

 

^^, ^^^, ^^^^ - Споровете са напълно излишни, както и меренето на п**ки. Тони, струва ми се, че aarab те провокира, защото понякога наистина малко се поувличаш в слова, ненужни за едно представяне. Естествено, това е форум и е хубаво когато представянето е придружено с увлекателни приказки, но не е добре да се прекалява. По-добре, да беше разказал, за студийните приключения :D. В записа (и музиката) може би има неща за досъгласуване, но не е необходимо в тази тема, да я сравняваш с продукцията на aarab. Все пак, твоята най-силна страна е, че пишеш песни, които са доста приемливи в композиционно отношение (и за разлика от песните на много други хора, могат да се запомнят). Продукцията и дооправянето на детайлите може да е работа и на останалите (а и на други хора), поради което мисля, че е добре, да се срещаме не само за репетиции, а и за "домашно-студийна" работа.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брех, аз не знаех, че съм толкова известен. Питата за мене хората, говорят, слушат, коментират..... 

Мога да изпиша доста неща,от които в общи линии нито ти, нито аз, ще имаме кой знае каква полза.

За работата ми съдят хората, които плащат за нея. Останалото са бръщолевене.

Успех на групата и на теб лично. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ultramega

 

Понеже аз смесвах, ще си позволя да отговорям поне за нещата свързани с микса.

 

Абсолютно съм съгласен с нещата които си написал.

 

Все пак това е първия микс който пратих, и честно казано очаквах някаква ревизия, корекции, мнения, а то какво стана :) От вратата за краката. Можеше да пипнем това - онова след първоначалния микс за да се доизглади преди да се пусне.

 

Целта на упражнението беше да се направи приличен "демо" запис, не съм си и помислял че мога да гоня студийно качество. Мисля че целта е що-годе изпълнена.

 

Художествената стойност не се наемам да коментирам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последните два уикенда добре си прекарвам.

Миналият записи, този разцъквах голф  в готина обстановка на Пирин голф.

Ще ми хареса този начин на живот, така че ще стягаме групата.

Която днес може и да се увеличи с още един музикант.

 

Агоп, твоето мнение е изключително ценно за мен.

Не съм съгласен с това, че първото соло е излишно.

Бридж между първи куплет и припев е доста нехарактерен,

на домашното демо е само инструментал и бих се съгласил да е излишен-

с идеята ми Евтим на него да изпее молитва за дъжд ми допада и

след като си я пея на ум докато се разхождам - значи остава.

След първи припев към втори куплет има друг кратък бридж -

два такта по 6/4-ти , мисля че не е проблем.

 

За солата -  Мелодично не добре дефинирани с доста  разминавания спрямо метронома.

Че са мелодично не добре дефинирани, не съм съгласен, че имах проблеми и не съм ги изсвирил добре , съм съгласен.

Ето как ги свиря на домашният запис отпреди една година -

https://soundcloud.com/uran242/handfull-of-rain

Не мислиш ли, че по скоро трябва да ги докарам така?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аараб, също ти желая успех.

Не оставяй с грешно впечатление, че съм разпитвал за теб.

Бях свидетел, как някой пита за теб и и по отговора, няма как да ти се вързвам.

Имаш собствено студио , няма ЛИЧЕН твой запис. За да не е бръщолевене. Пусни.

 

Вчера бързах за голф. Днес ще ти отговоря точно.

Да, вярвам , че съм от най-добрите рок текстописци, след 2000-та година и съм го доказал(най малкото на себе си).

Ако ти нямаш сетива да го разбереш- съжалявам,.

 

Че парчето ми Шепа дъжд има хитов потенциал. Продължавам да го мисля.

Явно ще трябва да го доизкусуряваме. Какво ще стане, времето ще си покаже.

Може да съм се прекалено захласнал по временният резултат, трябва да го подобрим ок,

но определено ме радва.

 

Това с целите, е от едни топици на Том Хесс - китарист на Рапсоди, как да развиваш групата си и тн.

Така (вероятно )правят на запад и аз съм приел това.

Тук може да не правите така. И да се струва на някой състезание.

Да знам, че имам по-различно мислене от доста хора и тук явно не се разбира добре, което подозирах, че ще стане.

Аз съм си поставил на себе си тази цел. Вероятно съм далеч от нея, вероятно се заблуждавам, че съм близо.

Няма омаловажаване или конфликт с Конкурент или Емо. (все тази напр дали съм си избрал Конкурент или Контрол или друга група, в крайна сметка трябва да има 4 цели, дали и кога ще се изпълнят, важното е цел да има( добре и да се изпълнят де)) (а моята цел е да си направя парчетата, така че на мен да ми се струват, а какви са и на кой как ще му се струват е друг въпрос)

Някой може да си казва - къде се изхвърляш, така съм преценил , такава цел съм си поставил.

Ще мине време, може и друг да приеме такава концепция като развива група,  тогава няма да е толкова странно.

Ето ресурса http://tomhess.net/MusicCareer.aspx  на някой може да му е интересно, полезно и тн.

Не казвам че правя нещата правилно, просто съм си харесал някаква система, която съм приел, че работи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се , че не сте го приели като безпочвено заяждане , а като градивни забележки, поне с такова впечатление оставам.
jcolarov, не съм си правил генерални заключения, но си позволих да дам мнение като страничен  слушател, защото и аз съм се занимавал(любителски) със звукозапис, смесване и мастериране и знам е понякога  при продължителна работа  е възможно да се пропуснат  детайли. Ако варианта е бил неокончателен  просто е било рано да се пуска за обсъждане(а смятам , че това е една от функциите на форума)


TONY, aз нямам претенции да съм добър композитор или текстописец, така че приеми моето мнение като непретенциозно.  Въпреки това ще се обоснова...

Солото в началото  разваля градацията на парчето , тъй като се променя рязко динамиката, което само по себе си е добър похват , но все пак да го изгърмиш още в началото , нататък вече не може да изненадаш никой  , когато смениш  от клийн към  драйв :)

За бриджа с молитвата, може да съм се изсилил че е излишен, но по не да е след втория а не след първия куплет. Първо дай на слушателя оригинала, а след това когато той си мисли , че знае какво следва , ти го изненадай с бридж и молитва за дъжд(примерно)


Както в предния си пост , така и в този искам да подчертая, че споделям личните си виждания и не целя да се съгласяваш , а само да ти дам   странично мнение.

Аз се регистрирах преди сума години в тоя форум само заради този раздел и той беше интересен и  информативен, но  напоследък  мнения тук рядко се дават (може би заради наличието на лайкайове може и по друга причина, не знам)


 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Много баби - хилаво бебе." TONY, защо въобще ти трябва мнение за ново и недовършено парче!? Прави си парчетата както на теб ти харесват и въобще да не ти пука за предварителното мнение от който и да било! Когато изпълните тази песен пред публика няколко пъти на живо, тогава виж реакциите и прецени!

Лично за мен, като безпристрастен слушател, песента е скучновата и банална, но к'во ти пука за мойто мнение - аз дори и толкова не съм направил! Прав си, че от двайсетина години не е имало запомнящ се български рок хит.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

TONY, няма нужда от излишни спорове в темата, както и вадене на вода от девет кладенеца за доказване или оправдаване на нещо си.

 

aarab, не знам на какво се базира враждата, която имате с TONY, но не виждам голям смисъл да тролиш на общо основание.

 

Искам да добавя малко впечатления от студиото. Жоро е спокоен и внимателен човек, с когото може да се работи, а студиото има много приятна уютна, и уединена. малко непринудена обстановка, каквато не е излишна на никой, който се занимава с изкуство.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.