Jump to content
Българският форум за музиканти


Black Bird

Recommended Posts

Nuendo има малко повече гъзарии.

 

Няколко функции в повече, поддържа по-високи резолюции откъм семпъл рейт предимно, и е по-оптимизирано за видео, но ако човек ще си ги купува - разликата в цената е почти двойна - Cubase е към 800 евро, а Nuendo - към 1500 (ако съм сбъркал, поправете ме - не съм съвсем сигурен за цените)

 

Освен това Nuendo има library, което е много удобно когато човек прави саунд дизайн за филми, реклами и т.н.. Сега може и в Cubase да са го сложили, ама преди го нямаше.

 

Това е което се сещам на първо четене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А има ли функции за звукообработка, които да са орязани или махнати в Нуендо?

В смисъл, еднакво добра работа ли ще ми свърши за правенето на песни или е по-осакатено в тази област за сметка на повечето видео функции?

 

Междудругото, успях да подкарам един видео файл в Нуендо - отнема му тройно повече време да го импортне отколкото на Sony Vegas и също като във Вегас-а не може да импортва всякакви видео файлове.

Някои просто не ги ще. :cheers2::curse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... ето нещата които нуендо има в повече :

 

ftp://ftp.steinberg.net/Download/Nuendo_3...eature_list.pdf

 

 

..тези неща определено не са гьзарйки , а тулове без които работата в определени моменти става нежазможна.......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Куул, но въпросът ми беше дали има някакви липсващи неща в Нуендо, които да са на лице в Кюбейс.

Приемам, че няма и, че има само добавени екстри и разкарвам Кюбейса.

 

Дано с аудиото в Нуендо да се работи по същия начин, защото видео упътванията ми са само за Кюбейс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Nuendo НЕ работи с видео в смисъла на едитинг на видео, той е програма за работа със звук не видео-едитор и може само да импортва видеото с цел да се работи по звука му и в следствие на това може и да миксва видеото със звука! Относно това има и един ред допълнителни функции касаещи тези процеси (които и са изредени в линка по-горе!) но като най съществена разлика от тях бих посочил липсата на двата енкодера на Nuendo в Cubase, които са за енкодинг на съраунд формати върху финални медия носители (DVD обикновено!)! От тази най-съществена разлика идва и огромната разлика в цената на двете програми, тъй като тези два съраунд енкодера (Nuendo Dolby Digital Encoder и Nuendo DTS Encoder!) струват по $1000 всеки :surprise:! Ако човек ги махне заедно с функциите предназначени за съраунд/медия продукция си остава с един чист Cubase в ръцете :greenball:!

Всеки от тeзи два енкодера обаче се продава и по отделно и са напълно съвместими с Cubase ако човек който си го е купил реши някой ден че все пак иска да си ги купи и ползва без да плаща пълната цена за цял Nuendo! Иначе - не, Cubase SX3 няма нищо което да го няма в Nuendo 3 :)! Някъде даже четох че Cubase 4 вече е с аудио енджина на Nuendo :)! Самата идея обаче да се занимава с Nuendo човек който не се занимава със съраунд е малко безмислена още повече ако става дума за купена и платена версия!!! Просто лично мнение ;)!

Забележка: говорейки за Cubase имам впредвид Cubase SX3 не Cubase 4, който има доста нови функции които не присъстват нито в Cuabse SX3 нито в Nuendo 3! Nuendo 4 пък все още не е излязъл за да се прави компаришън чарт с Cubase 4!!!

 

П.С. : Повече информация относно двата съраунд енкодера на Nuendo:

http://www.steinberg.net/87_1.html

http://www.steinberg.net/88_1.html

Ето и ритейл цените (за US!!!) на всички Стейнберг продукти на сайта им, можете да си направите сравнение на цените в долари :):

http://secure.keyfax.com/Merchant2/merchan..._Code=Steinberg

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Демек - по-добре да си кюткам с Кюбейс, че поне имам видео упътвания за него.

 

То и без това на Нуендото графиката не ме изкефи и имаше някои компоненти, чиито цветови параметри не можах да оптимизирам или сменя от графичните настройки на програмата.

 

Някъде четох, че Нуендо не е програма за продукция, а по-скоро инструмент за пост-продукция и мастъринг и, че в него нямало някои бъзикни, свързани с писането и редактирането на ноти в МIDI, които били на лице в Кюбейс.

Пишеше и, че Кюбес с еднаква сила може да се ползва за обработка на видео звук.

 

В крайна сметка не ми стана много ясно защо са две различни програми, а не две версии на еднаи съща програма - може би е маркетингов трик да кълват Балъците, а може би онези два енкодера за по $1000 наистина правят разликата между двете коренна... Не знам и няма значение.

Важното е, че разбрах кое е по-доброто в моя случай.

 

Благодаря, ще разкарам Нуендото и ще продължа да се уча на Кюбейс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОК, ползвах Кюбейс и записах почти всички рифове за една песен, която готвя.

Но има проблем.

 

Понеже песента е в 2/4 или в 4/4 и е доста монотонна и равноделна, изрязах участък от барабаните, който ползвах като основен лууп и върху него записвах всички китарни рифове - основния риф, бридж рифа, рифа под припева и останалите (този метод го видях във видео упътването на Кюбейс).

Рифовете станаха супер точно по този лууп и като цяло се получи прекрасно - всеки един риф върви перфектно с луупа.

 

Но... :surprise:

 

Сега вкарвам целия барабанен трак и установявам, че има съвсем леко разминаване - може би при изрязването на луупа от целия трак съм рязал неточно? (Съмнява ме да е оттова, понеже рязах при огромна резолюция и точността е до хилядна от секундата, но понеже съм балък все нещо се е осрало)

Оказва се, че рифовете ми са изсвирени съвсеем леко по-бързо, отколкото трябва.

 

Въпросът ми е има ли някакъв начин да напасна барабаните към много леко по-бързите китарни рифове? Може ли да се направи такова напасване между два трака, които са в един проект?

В смисъл единият трак да се самонапасне към темпото на другия?

Как се процедира при такава ситуация като моята?

 

 

ПС:

Знам за оня инструмент, дето мести бийтовете един по един, но не мисля, че той ми трябва в случая - той май е за коригиране на неточно свирене на моменти ("клатене"), а при мен го няма този проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип като правиш нещо за лууп е добре да го стречваш/режеш с включен снап - това ти гарантира, че няма да има разминавки.

 

Иначе за конкретния случай - маркирай един точно един такт с уреда, който ти се намира на клавиша с цифрата 2 и отиди в меню Project -> Beat Calculator. Оттам ще получиш темпото на селектирания трак и можеш да си го смениш на целия проект, а след това вече да действаш със снапа ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите, момчета!

Ще ги пробвам всички тези магии и дано да успея да се оправя с тях някак си, а не да доосера нещата.

Адски съм ви задължен, щото иначе трябва да записвам всичко наново. ;)

 

Междудругото, разминаването при мен май идва от това, че в началото на барабанния трак има добавени няколко милисекунди тишина (той по принцип започва с тишина).

Тракът не е MP3, wav е, но съм го правил с програма за конвертиране на MIDI в WAV (MIDI2WAV), а там нещата не са особено прецизни май - програмата просто записва от изхода на картата и сигурно е добавила малко повечко тишина в началото.

Дано да излезе от това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....съществената разлика не е в ДТС и Долби енкодерите , а в функции и тулове като: EDIT Mode -нещо безценно ако правиш звук по картинка...... AES31, OpenTL, AAF , Premiere Generic EDL - за да си савместим с други DAW , сапорт на видео магнетофоно - синхрон и управление.....и много други малки но важни и улесняващи работата неща......

 

....аудио енжина на Нуендо3 и СХ3 е един и сащ , просто двете програми са насочени кам различен вид работа СХ е повече за композитори, аранжори , студйни плахове ;) които правят музика.....Нуендо е повече за пост продукция , сьраунд рекординг и михинг , и звук кам картинка..............

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това което имах предвид под "съществена разлика" се касаеше повече за разликата в цената на двете програми, от къде идва тази огромна разлика (естествено че не идва само от енкодерите!)! Btw Cubase също работи с видео и прави "звук към картинка" разбира се няма чак толкова много опции и функции за това както в Nuendo (вече го казахме това!), също съпортва и ръбота със съраунд, това което не може да направи със съраунда за разлика от Nuendo е да го енкодва във готов медиен продукт :beer:! Yes, Cubase e "Music Creation and Production System" не "Media Production System" така че дори да си инсталне човек тези енкодери от това нивото му на работа няма да се доближи много до това на Nuendo що се отнася до работа със съраунд, видео саундтрак и т.н. ;)!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какви точно са предимствата на Нуендо в редактирането и озвучаването на видео?

Позволява ти да си синхронизираш речта спрямо устните на говорещия във видеото ли? ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какви точно са предимствата на Нуендо в редактирането и озвучаването на видео?

Позволява ти да си синхронизираш речта спрямо устните на говорещия във видеото ли? :punk_guitar:

.......в Нуендо4 ще има специална опция за това /освен всичко друго /.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.