Jump to content
Българският форум за музиканти

Съвет за записване на вокал


Recommended Posts

преди 21 минути, yamaha написа:

Предполагам, че говориш единствено за запис на собствения си глас, на който си му знаеш плюсовете и минусите...защото всеки глас, било то мъжки или женски, е строго индивидуален и дори бих си позволил да оприлича записа на различните хора като запис на различни музикални инструменти - на всеки тембър му трябва различна корекция при напасването с инструментала. Много рядко съм попадал на толкова изравнен и универсален тембър, че да не му се налагат никакви допълнителни корекции. Разбира се корекции се налагат и поради други фактори като използвания микрофон, помещението за запис, небалансирана подложка и т.н., но тях не ги коментираме в момента. За допълнителните ефекти (ривърб, дилей, компресори и др.) нещата стоят по същия начин...зависи от стила, конкретната песен, наличието или не на беквокали и куп други неща - няма как да има универсалност за всеки и навсякъде.

Има общи правила за смесване на глас, които са в учебниците за звукозапис. Там не се коментира типа глас. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Общи насоки - да ; общи правила като изброените в първият ти пост - по никакъв начин...и мога да споря с всеки, който твърди, че може да обработва различните гласове по един и същ начин. ;) Иначе всички щяхме да имаме поне по едно Грами досега.:lol:

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да видим колега как ти смесваш вокали? Или е студийна тайна? Тук  е добре да се дават и примери от собствения опит, книги и т .н. т. Довечера с удоволствие ще изпея нещо с твоите настройки. :) 

Редактирано от Panzergrenadier
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом ме питаш това, значи не си схванал онова, за което говоря и ще се опитам да го обясня отново. Всеки човек има индивидуален тембър, включващ най-различни честоти и обертонове - примерно при голяма част от певците, особено по-малките на възраст или тези с по-малко опит диапазонът е доста неизравнен, в дадена област звучат добре, в съседната обаче (особено ако им се пада в преход) нещата не са същите. Като добавим и факта, че имаме баси, тенори, алти, сопрани, тийнйеджъри с мутиращ глас, деца от детската градина, "певци" пеещи само под душа, различни микрофони за различни гласове, различни помещения третирани различно, различни стилове музика и различни изисквания на пазара - нима искаш да ми кажеш, че ще ползваш онези " high pass filter, +2 db на 3кHZ и на 10 кHZ, de-esser, компресор 2:1, лимитър (по дифолт), слаб вокален ривърб с къс при-дилей на 80 милисекунди (0,08 секунди)", за да запишеш Джо Кокър или Фреди Меркюри щото така си прочел в учебника? Жени, мъже, деца, по-добре или не толкова пеещи, всеки с проблемите в гласа си, изявяващи се в рок, хип-хоп, мелъди, класика...различни подложки, балансирани или небалансирани...имаш ли си представа колко много променливи влияят на един краен запис? И накрая ме питаш аз как записвам - записвам по един и същ начин, запис, винаги "на нула" (всичко), но след това онова дето ти  беше изброил го преценям спрямо това, дето аз изброих и обикновено за всеки е различно. Това в учебника са насоките, за които се счита, че вършат работа най-общо и не са правила-параметри, които трябва да слагаш всеки път и навсякъде.

Малко дълги ми станаха изреченията, но обикновено пиша нещата на един дъх без лоши помисли. ;)

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е за съвети...

Идеята е тук хората да имат някаква полза от прочетеното... 

Който може, да даде съвет. За мен работят едни настройки, за друг- други. Хората, които изкарват пари със звукозапис са с повече опит и  действат индивидуално според клиента. Е, аз нямам студио в което да записвам различни изпълнители в различни възрасти и жанрове... Записвам само себе си... До това съм достигнал на този етап с четене на книги, видео уроци  и прилагане на практика. 

 

 

Редактирано от Panzergrenadier
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, поотклонихме се от темата, но конкретен съвет с всеки глас и за всяка ситуация няма как да дам, а и честно казано тази тема докато не я повдигна с поста си дори и не бях я забелязал, защото е много стара. ;) Аз поне никога не съм отказвал да дам съвет на когото и да е, тъй като имам широк мироглед и се интересувам непрекъснато от нови неща в музикалната област. Особено в "клавишната" секция на форума съм доста активен със съвети, но и извън форума помагам с каквото мога на всеки, който има нужда от някакъв съвет в моята област. По стечение на обстоятелствата животът ми се стече така, че живея в един град, а работя в друг (преподавам на студенти) и сега от месец не съм си "у нас", но като гледам покрай ковида и новия блокаж, дето днеска го направиха, може и да се прибера по някое време. Няма да имам нищо против да ми пратиш някой твой запис да го чуя при подходящите условия (сега съм само с един лаптоп), аз пък да ти върна записи на хора с различен тип гласове, пеещи в различни стилове и да ти кажа за всеки какво му се е наложило да коригирам и т.н., разбира се ако изобщо имаш интерес. На мен поне ми е любопитно да слушам всякакви нови неща на различни хора и това, че не коментирам в 'авторския' раздел на форума изобщо не значи, че не слушам по-голямата част от авторската и кавър-продукцията на колегите там - ето наскоро чух едно парче, което беше записано с добра идея и като цяло ми хареса, но едвам се сдържах да не попитам дали вокалът не е записвал с микрофона на скайпа.:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.