Jump to content
Българският форум за музиканти

Footswich с LED индикатори


Recommended Posts

Здравейте, преди няколко месеца си направих футсуич за бас комбото(TCelectronic BG250), който бачка перфектно, но с времето установих, че без лед индикатори на педала е доста неудобно. Някой може ли да ми каже как да свържа диодите ,така че да светят при включен канал. това е схемата по която съм направил суйча.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само на единия бутон ли искаш лед или и на трите? 

Редактирано от Krasi63
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само схема на суича, не е достатъчна, за да се прецени добре, дали ще работи.

На мен ми изглежда, че това са незадържащи ключове.

Според мен, суича работи така:

 

-Вътре, в усилвателя, към двата активни проводника има pullup резистори.

 

-Ако на червения проводник, потенциалът падне близо до 0V, а на синия си остане високо, това сигнализира смяна на режима.

 

-Ако на синия проводник, потенциалът падне близо до 0V, а на червения си остане високо, това сигнализира за "Down".

 

-Ако на двата активни проводника, напрежението падне до около 0.65V, това означава "UP".

 

На пръв поглед, на мен ми изглежда така, а и ми изглежда, че това са моментни бутони и при освобождаване на бутоните, потенциалът и на двете жици си остава висок, което изключва възможността да се ползват светодиоди.

Ако имате друго виждане - пишете.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да имаиндикатори и на 3-те бутона.
Иначе да прав си незадържащи са. Това е видео на суича и на кубето


На кубето има индикатори които светят при включен канал.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искането е лесно, но решението на проблема никак не е лесно.

Направеното до тук се изхвърля, освен корпуса и незадържащите се бутони.

Ще трябва да се прави допълнителна логика, система за захранване, нови, различни куплунзи, многожилен кабел...

Смяташ ли, че можеш да се справиш с подобно предизвикателство?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като за начало, трябва да си наясно как трябва да работят индикаторите и какво трябва да означава тяхното светене.

Ако е това, за което си мисля, има две решения:

 

-Независима логика в педалиерата, която обаче по никакъв начин не е свързана с усилвателя, и ако усилвателят не превключи заедно с логиката в педалиерата, смисълът на индикацията ще се обърне наопаки, до повторно такова "разминаване". В този случай, педалиерата ще изисква външно захранване, но няма да има промени по усилвателя.

 

-По-сложният вариант изисква извеждане на още кабели за индикациите, от самия усилвател, което е сложна модификация, предполагаща модифициране на усилвателя, и както валяка каза - извеждане на куплунг с повече проводници.

 

Няма лесно решение на проблема, тъй като двете активни жици на кабела се ползват само за командване на усилвателя, а по тях вероятно не се връща никаква информация за текущото състояние на усилвателя, което да бъде индикирано в педалиерата.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Master-slave структура е решението, отдавна известно в цифровата техника. Има разбира се особености, за да може да се работи с двойно управление - от усилвателя и от педалиерата, като се запазва управлението с налична и отсъстваща педалиера.

Тънките моменти в структурата на управление не са по силите на всеки, затова и попитах до колко може да се справи авторът на темата.

 

ПП. Евтиме, подробностите за които споменаваш са различни в различните случаи, затова е добре да се правят по-универсални структури. С  DIP ключета, Jumpers и други такива в логиката лесно се решава Truth Table която е необходима.

Оставям съвсем настрана модерните решения с два контролера - в педалиерата и усилвателя, двупосочен протокол за обмен и контрол на данните , кабелна или RF връзка... Там цената става неприемлива за малко бройки, а за единичен екземпляр съвсем не се рентира.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В първия мой вариант, говорех просто за леко усложнен(заради диодите на схемата) тригер на Шмит и Flip-Flop за всеки бутон, като тригера управлява и усилвателя, и flip-flop-а на светодиода.

Това е балъшко решение, което обаче може да работи прилично надеждано, ако разбира се, усилвателят има някакво зададено начално състояние при включване. Така, индикаторите просто ще се превключват включено/изключено при натискане на съответният педал, без това да има нещо общо с усилвателя, а тригерът на Шмит ще предотвратява грешки и ще управлява едновременно и усилвателя, и flip-flop-а на светодиода.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нужда от Шмигер има, ако се използват D тригери,  но при JK (Master-Slave) не е нужен. Така се намаляват почти наполовина задължителните компоненти.

 

ПП. Това е решение за независими контролни битове.  

За дешифриране на 1 of X има доста по-лесни решения. Например при избор на един от няколко канала, когато включването на един налага изключване на друг (или останалите). 

Когато обаче някой канал работи съвместно с друг, изборът налага да се приложи по-сложна логика, за да се включват или изключват едновременно повече от един обект.

Например Clean, Drive и Boost.  Clean работи самостоятелно, Drive работи самостоятелно или съвместно със Boost. Boost  работи само с Drive.

И тук възникват разни варианти на включване,превключване и изключване, с оглед на оптимизираното управление. 

Прави се TRUTH TABLE с възможните зависимости, комбинациите се "прореждат" и остават само необходимите .

 

ПП. Първоначалното установяване няма проблем да се дефинира от педалиерата. Естествено, че ако усилвателя не е подготвен за такъв вид управление, ще се наложи пре/до- работване в усилвателя.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, така е. Но щом има пусната тема с общо наименование, си позволявам да я развия с повече варианти.

Утре някой ще пита за друг вариант.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.