Jump to content
Българският форум за музиканти

DIY Strap-Lock/Заключване за колан за китара "Направи-си-сам"


Recommended Posts

Здрасти! Вчера наминавах покрай магазина да си взема биричка, и се сетих, че отдавна се каня да си направя DIY-страп лок за колана за китарата. Бях забравил за това, че от известно време не съм свирил прав, но ми светна, че мога да направя тема за лесна и евтина алтернатива на купешките strap-lock-ове. Преди време бях сложил купешки, но от цялото лашкане и вибрации между заключващия механизъм и гайката, започна да ми се прецаква резбата на болта в дървенията, и постоянно трябваше да го затягам, затова върнах оригиналните обикновени гайки, преди да се наложи интервенция от лютиер.

 

Тоя DIY страп лок е много дърт трик, и съм убеден, че много хора наколо го знаят, но реших да направя една тема със снимки и на български. Цялата процедура е известна като the grolsch mod. Страничен ефект е, че веднъж сложен, след това коланът се маха само с отверка, и по принцип не ми се струва добра идея тази операция да се прави много пъти на една китара. Аз лично съм ОК с това коланът ми да е постоянно на китарата, и нямам намерение да го свалям.

 

Така, и без повече глупости, първо, трябват ни два броя ей такива:

image.jpg

 

Евентуално ни трябва повече бира и другарче за компания, ама човек и сам винаги може да сгъне две бързи бири. Отваряме, пускаме Моторхед, изпиваме ги за две песни време, преди да се стоплят, че е жега, и сваляме гумените червени пръстенчета от запушалките.

 

След това всичко необходимо изглежда така:

image.jpg

 

Тука се вижда и колко зян ми е ухото на колана:

 

image.jpg

 

 

След това гепим отверката и внимателно развиваме двете гайки за слагане на колан:

 

image.jpg

 

Слагаме червените гумени пръстени от бирата на гайката:

 

image.jpg

 

...След което слагаме и колана:

 

image.jpg

 

Накрая внимателно завинтваме гайките обратно към тялото. В случая имах под ръка винтове, които са с 2-3 милиметра по-дълги от оригиналните, идентичен диаметър, и завинтих тях за по-стабилно. Накрая се получава ето това:

 

image.jpg

 

Надявам се да съм бил полезен с този елементарен трик.

Поздрави, Жоро!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Sтига простотии и побългряване/поциганяване сложи един шалер и заспива,ако не ти е наред винта- клечка от кибрит и малко лепило..а и има едни пластмасови врътки за колан,май и в динакорда ги продават и струват колко 2-3 бири от тая марка,аз на ес-джито съм с такива,че шалера не е добър вариант за такава китара - драска ми по шкембето :D ,но доста време дрънчах на страт и не е мръднало закключването,да кажа, че е на над 10 години и още държи без никакви проблеми да блокира механизма или да се е счупил,а от доста време е на Гибсън ЛП,който е 4,5 кг - пак държи..

 

едит - от 91-92 ми е шалера- не е мръднал,па иначе може и коркови тапи да турнеме ,булгарете сме големи тарикате,ама евтиното излиза скъпо..

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Sтига простотии и побългряване/поциганяване сложи един шалер

Шалера не става - развива винтовете - те се измъкват и след това се деформират...

 

Според мен няма нужда от клечки за кибрит и лепило във американска китара.

 

Аз бях направил същото като колeгата от 2 дебели пера на дънлоп и бормашина.

 

Сега в момента съм с това:

 

 

DUNLOP+7036+LOKSTRAP-PAIR.JPG

 

П. С.

 

Марковия шалер ми излезна скъпо  разби ми отворите на винтовете в китара безвъзвратно от постоянно пренатягане - добре, че се случи на бъджет китарата ми.

 

Марковото също излиза през носа!

 

Не винаги евтиното или DIY е лошо решение.

Редактирано от metalhammer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^^Не би трябвало, това си е интенационален прийом. ;)

Идеята за гумичка от биричка, е освен полезна, и приятна. Можем да  развием темата с още хитринки.

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като metalhammer предишната ревизия беше с пробити перца от китара, но избрах пера от много шибана пластмаса, и се спраскаха бързо. Друг вариант е стоманена шайба с подходящ размер, пак по същия пиниз. В железариите има. Най-културният вариант наистина изглежда като тия страплокове, които metalhammer е постнал, ама магазина за бира ми е по-близко от магазина за китари :) А и гумичката влиза тамън в гайката, все едно за това е правена.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Дими, точно са тези пластмасови изобретения говорех,

Какво като е американска,дървото е меко,имах Фендър лайт еш 75 год производство,Америкън стандард 91 - не мръднаха със шалерите,просто,ако винта тъгне да се развива слагаш малко лепило и клечка за зъби примерно и това е..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Клечка кибрит и малко лепило не го вписваме в побългаряването, а? ;)

Вписваме го в елементарни познания ,без да сме лютиери,както написах по горе страт 74-75 няма Никакви проблеми със заключващи шалер,а и доста от големите китаристи точно с такива се закачат,както и да е,всеки си намира решения ,,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как тия шайби/гуми/пластмаси се вписват в категорията StrapLock?!?!? :slap:

 

Нищо му няма на Шалера, на Дънлоп версията също - идеални са. Има и други, които си бачкат също безотказно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей ти читави за под 5лв. комплекта:

http://www.ebay.com/itm/New-Chrome-Guitar-Bass-Strap-Locks-for-Fender-Gibson-Hot-Selling-/151150243303?pt=Guitar_Accessories&hash=item233141ade7

Аз ползвах същите на предишния ми бас.

Тук по магазините са 20-на лева комплекта...

В иБей има всякакви разновидности и цветове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Е те баш тия ми наебаха дървенията на китарата, дето са по 20-30 лв комплекта в наш'те магазини, Schaller-а е същата брада. Който както го кефи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гролш страп локовете са супер. Ползвам ги от близо 2 години - държат безотказно и запазват цялостта на колана.
Не разбрах само защо отвиваш пин-а, за да сложиш бирения страп лок?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.