Jump to content
Българският форум за музиканти

Съвет за електро-акустична китара до 1000 лв.


Sparrowz

Recommended Posts

Здравейте. Знам, че такива теми не са много препоръчителни, но в случая наистина имам нужда от известна помощ.

Та да кажа няколко неща първо:
1. Специфичен звук на китарата толкова не ме интересува. Причината е, че ще се свирят много и различни неща, може би ще преобладава pop rock и подобни, но не се ограничавам с това. Трябва ми да е добре направена и издръжлива китара, а си мисля, че до 1000 лв такава може да се намери.

2. Искам да е електро-акустична "по заводски", защото не мисля да "обезобразявам" непредвидена за това китара като й слагам допълнително пиезо. Да не говорим, че имам известен проблем с доверието към музикалните сервизи в Пловдив.

3. Не ме интересува дали е чисто нова или втора ръка, стига да е добра китара, с добра електроника.

4. Електрониката ми трябва за свирене в зали, а с микрофони установих, че не постигам същия ефект както с електро-акустични китари, заети от приятели.

5. За предпочитане е Cutaway, но не е решаващ фактор.

 

Ориентирал съм се към Epiphone Masterbilt DR500MCE, като преди това гледах Epiphone Dave Navarro Signature, но ми се струва, че качеството на последната е с 200-300 лева под цената й, а не мога да я видя някъде от първа ръка, така че отпада като избор. Като гледах eSonic 2 ми хареса като електроника, но на доста лоши мнения се начетох (имаше и много добри, но лошите ми се набиват на очи винаги). От друга страна за самата китара Masterbilt отзивите уж са добри.

 

Имам известен опит със Seagull и ако имах възможност бих си взел такава, но нещо в България ги няма. Намерих само една електро-акустична Seagull S6, ама малко извън бюджета ми е. Иначе и Godin ми харесват, но пак - парите са въпроса.

Разходих се малко из магазини в Пловдив, но така и не намерих нещо подходящо. Общо взето видях неща до 700 лева и от 1300 нагоре. Хареса ми една Yamaha, но с тях нямам никакъв опит в китарите, а съм свирил на Epiphone Texan и ми допада доста (затова и така съм се ориентирал към Epiphone).

Преди време ми се мяркаха Алварез китари на по-разумни цени, но нещо не намирам в момента.

Имам доста лош опит с Hohner, някак си не ми се иска да им давам повече шанс, но ако има нещо гарантирано добро, бих се замислил.

Та въпросът ми е дали да си взема Epiphone-a или може да ми препоръчате нещо в този ценови клас, което да е по-добро качество. Поръчката ще е по интернет така или иначе.

Благодаря предварително.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

:yes: Да, вземи си ЕПИФОНА, вервай ми! :thumbs_up:

Ако не ми верваш, предлагам ти жива консултация, т.е. заедно преравяме магазин след магазин с тарифа на час по договаряне, но не по-малко от Хлв/час

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилно си се ориентирал съм Seagull,  много прилични инструменти в този клас :).

 

Мнения много, естествено, моето е че за бюджета, който си предвидил, Ямаха имат доста добро съотношение цена -качество.Изборът в България обаче е много малък и предимно под този бюджет ( то всъщност интерес към по висок клас акустични китари почти няма, нали е кухарка много пари се не дават..). Ако ще е ползваш основно включена в усилвател, Ямаха APX серията са страхотни инструменти, но май ти излизат над бюджета...

 

За съжаление обаче повечето китари в този клaс идват с т.нар under saddle transducer pickup, който като звук е доста далеч от естествения звук на китарата ( въпрос на вкус , лично мнение). Хибридните системи , примерно Фишман Аура, са доста по добро решение, но само те излизат около 250 долара...

 

Слагането на пиезо, и други не е никакъв проблем и поне в София има 3-4 лютиери който ще го направят много добре отколкото заводските майстори в Китай, така че ако си намериш добра китара втора ръка не би трябвало да те притеснява липсата на електроника. Даже с електрониката може да се играе повече и да сложиш такава от каквато имаш нужда..

 

Проблемът ( който и аз имам сега) е каквато и китара да си вземеш , ти трябва и усилвател за акустична китара ( ако искаш да я ползваш за концерти и тн), всичко останало е компромис....в момента в Икономов има много приятни усилвателчета Вокс за акустични китари

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За ел акустична китара с прилично озвучение - Taylor, но от Томан ( разбира се нисък клас), също има някой модели на Takamine, който може да ти харесат, тях поне може да си ги пробваш из магазините тук.

 

Може да обмислиш варианта, да си вземеш китарка (разбира се със солиден топ) без пиезо, а после озвучението се решава по най - лесния и най - добре звучащ начин според мен, купуваш си един адаптeр за ак. китара (разбира се читав, за 300 - 400лв се намират нови). Инсталация няма никаква (т.е. може и без да се правят разрези по китарата).

 

Според мен това е най-доброто и натурално звучене което може да се постигне.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако такъв адаптер е наистина удачен вариант, мога да си взема китара без електроника за тази цена, а да спестя на по-късен етап пари за адаптер. Просто съм останал с впечатлението, че за да е добър звука, трябва да има монтирана електроника.

Моят опит куца точно в частта с електрониката, та стигнах до решението да потърся помощ. Но ако без електрониката за 1000 лв мога да взема по-качествена китара, към която да се добави електроника без да я "развалям" на по-късен етап, то със сигурност ще направя нещо такова.

Ако може да ми дадете конкретни примери за производители на такава "външна" електроника, много ще съм благодарен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

бърз отговор .....

давам линк за да си харесаш и проучиш ....

http://www.guitarcenter.com/Acoustic-Guitar-Pickups---Preamps-Guitar-Pickups.gc

bestSeller е едно добро начало ... освен ако не е "твърде" евтино

 

имена които ми се набиват на пръв поглед - LR Baggs, SD, EMG, Fishman, Shadow, DeanMarkley

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 1000 лева спокойно можеш да си вземеш Ibanez Exotic Wood серията.

Изключително удобна, нисък екшън, заводски електроакустична, дори да не е включена пак се чува много добре.

Почти няма разлика в удобството при свирене с нея и лектрически Ibanez, а това са едни от най-удобните китари.

Има най-различни дървета, Бубинга според мен е най-добрата, все пак от това дърво правят барабаните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адаптерът (примерно Seymore Duncan woody) е доста прилично решение , но е най-далеч от натуралния звук на китарата - на практика я озвучава като електрическа. Ако се съчетае с кондензаторен микрофон, примерно  или пиезо, и това се смеси прилично , е по-добрия вариант. Аз имам китара с Фишман presys blend  електроника от скоро , като и само с пиезо и адаптер, всеки компонент добавя към озвучения звук.

 

И всичко е компромис, защото няма как да озвучиш акустична китара качествено освен с хубав микрофон и с цялата система зад него после..

 

И пак - спести пари за усилвател или предусилвател за акустична китара , без него каквато и китара и електроника да вземеш, няма да звучат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е Ibanez, в MCI, има (или поне преди имаше) изцяло солидно дърво серия, която по-моето скромно мнение е много по-добра от всичко друго на Ibanez в акустичните китари, а и като цяло сама по себе си е отлично звучаща акустична китара.

Не си спомням дали бяха озвучени. Цената беше около търсения бюджет.

Относно адаптерите, след преминаване през доста, аз се спрях на Fishman Rare Earth, който е комбинация от стандартен магнитен адаптер + микрофон. Отлично звучащ, но ценово не е толкова привлекателен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно за тези китари от солидно дърво, доста по-големи от стандартните говоря.

Ibanez EW... все едно свириш на електрическа, но звука.... мммммм

И не ти трябва акустичен усилвател, става директно в Маршал JCM 800 или подобен.

НЯМА ТАКЪВ ЗВУК! (поне за мен, разбира се, щото вкусове много)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, ама аз май не говоря за тях, защото Exotic Wood серията не са изцяло от солидно дърво.

Серията, за която говоря изглеждат стандартно, не толкова екзотично, но са от изцяло солидно дърво и звучат великолепно и доста по-добре, според мен, от exotic wood. Това разбира е е въпрос на вкус. На един му харесва едно, на друг друго.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Серията от екзотично дърво е единствената, която се чува добре, дори когато и китарата не е включена в усилвател.

Плътен, басов, силен звук. Не знам как другите, съвсем стандартни китари, ти звучат по-добре.

И защо мислиш, че EW не са от масивно дърво?

Напротив...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

http://www.ultimate-guitar.com/forum/archive/index.php?t-788780.html

http://forum.ibanez.com/yaf_postst76187_new-to-Ibanez.aspx

 

В най-добрия случай масив отгоре (не при всички модели), ламинат на страници и заден капак.

Виж и спецификациите на Ibanez.

Старият трик винаги е бил и ще бъде: не пише ли "solid wood".... не е "solid wood"....

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добрия стар интернет... ха ха ха... трагедия в действие...

 

Аз пък разполагам с добрата стара китара на Ibanez EW50 bubinga, че даже имам и 12 струнна Ibanez, прозиведена 1988...

И двете китари са еднакви като направа... и определено от дърво...

На разбирам за какви ламинати говорите, но съм сигурен, че е "наизуст", ей така, щото сте го видяли в интернет.

Ами разходете се, вижте, пробвайте, какво повече да ви кажа.

 

Ако намерите акустична китара, която е като танк, тежи така и звучи  перфектно... ми... Ibanez.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако критерия е да е като танк, да тежи толкова и да звучи перфектно, бих казал примерно Gibson (да речем Songwriter) ;)

Вчера свирих на такава, та не е от интернет информацията.

Peace: разни хора, разни идеали :)

 

P.S. Ибанец от 1988 може да е изцяло от масив и се извинявам ако моят пост е подвеждащ в този смисъл, но не помагаш особено на започналия темата, защото той търси да закупи китара сега. Както и аз съм оффтопик с Гибсъна, така че по-добре модовете да изтрият поста :)

 

P.P.S. Не че нещо, но за да затворим дебата, прегледай този каталог:

http://www.ibanez.de/fileadmin/downloads_brands/ibanez//Kataloge/Katalogarchiv/2008/2008%20Acoustics.pdf

Отбележи присъствието на стр.3 (серия Artwood Studio) на димичката Solid в спецификациите и сравни със страница 10-та....

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.