Jump to content
Българският форум за музиканти

проблем с тремолото на китара-Framus Diablo pro


Recommended Posts

Здравейте! Имам следният проблем, с тремолото на китарата ми. Китарата е Framus diablo pro, с плаващо willkinson тремоло.

Специфичното е, че лостът не се завива (няма винт), а влиза свободно в гнездото. Аз предпочитам лостът да е свободен и да се "мята" насам-натам, тоест да не е стегнат и да стои там където го оставя. Но когато се отпусне с шестограм механизмът в който се поставя лостът, става много хлабаво и при навеждане лостът пада докато си свиря. Това разбира се е много неудобно (китарата да се "разпада" докато свиря :D ). Носих я на лютиерът в градът и той каза, че инструментът си е проектирана по този начин и нищо не може да е направи. Ако освободя съвсем малко механизма, който стяга лостът да не падне, се получава това което искам, но това е за един два дена и после се разхлабва от самосебеси до такава степен, че сам си пада...

 

Сблъсква ли ли сте се с такъв проблем и имате ли някакви предложения как да го реша?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

Аз предпочитам лостът да е свободен и да се "мята"

 

насам-натам, тоест да не е стегнат и да стои там където го оставя.

Какво по точно предпочиташ,кви са тия оксиморони,ти какво написа,дрогиран ли си..,ем да се мята,ем да стои къде го оставиш :slap:

Я пробвай да му сложиш О пръстенче - гумено уплътнение за жълти стотинки от първата железария,малко наизуст говоря,че нямам опит с такива китари

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Hillbilly, пича има предвид, че иска ръчката да му се мята свободно, а не да седи стегната и да остава там където я пусне. :) Не знам дали се изразих достатъчно ясно... хахах..

 

Викторе, този тип тремоло системи са проектирани така (както и лютиерът ти е казал) и единствения начин да не ти изпада ръчката е периодично да я притягаш леко.

Както и да използваш "Локтайт" на резбата на шестограма, който стяга ръчката, за да предотвратиш разхлабването му...

Предполагам, че става дума за такова или подобен модел тремоло:
JkFAqr8.jpg?1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, точко такава е тремоло системата. И аз се упасявах, че просто така си е проектирата и това ще е :)

Благодаря все пак!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако черната втулка, която се вижда на снимката е някакъ вид найлон/пластмаса, то аз бих я заменил.

Вариант 1:

Месингова или стоманена втулка с вътрешна резба и резба на ръчката

Вариант 2:

Нова втулка и шлиц/каналче на ръчката, така че законтрящия шестограм да задържа ръчката.

Знам, звучи сложно, но не е чак толкова, вероятно в Русе има достатъчно кадърни стругари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изборът в общи линии си е твой, става и по двата начина. Недостатъка при старита дръжка е, че няма да можеш, впоследствие да въстановиш оригиналният вид на тремолото, ако това се наложи по някаква причина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Черната втулка е найлонова. Няма нужда от интервенции, проблема обикновено е в шестограмния болт който притиска найлоновата втулка към лоста/ръчката и така я затяга.

Въпросния болт обикновено се разхлабва (разбирай развинтва) от вибрациите. Ако се капне "локтайт" или друга марка фиксатор за резби и след това болта се затегне до желаното положение,

най-вероятно проблемът ще се реши. Или поне няма да се налага, честа намеса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе май писах като идея ама изтриха ли го или не постнах,я пробвай с някакво универсално  лепило (дето са за гума,кожа и т.н) самото болтче да го залепиш да не се развърта,това локтайд ако е като каноконлит ще отиде от вибрациите,а ако е по здраво няма развъртане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Локтайта има различни степени на стягане, тоест различни номера според това колко стяга.

Аз позвам Loctite 243.

И няма да отиде от вибрациите, изпробвано. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря Ви, за съветите! проблема се реши с малко найлон, който да оплътни контактът между рамото/лоста и отворът където влиза. Сега всичко е така както го искам. Лостът се върти свободно и не пада от кирата когато се наведа! :) Благодаря още веднъж!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да се ползва и малко тефлон, който се навива около ръчката (онази бяла лента, дето се ползва във ВиК средите), колкото да оплътни между ръчката и втулката. Просто периодично, от движението на ръчката тефлона се смачква и накъсва (ако има резба) и трябва на ново да се сложи.

 

Ибанеса ми беше с такъв тип захващане на ръчката - без резба, само се пъха във втулката и има шестограм, с който се затяга ръчката, до желаната позиция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.