Jump to content
Българският форум за музиканти

Съвет за домашно звукозаписно студио


Recommended Posts

Смислен отговор... може би, стига да обясниш как това ще реши проблема със запис от микрофон. Акустичната среда при работа в near field и при сравнително ниски нива не влияе толкова. Не случайно препоръчах да се държат мониторите далеч от ъгли и стени. Ако не може да се направи нищо по-добро, това и по-ниски нива е приемливо решение. Ако искаш да записваш с микрофон обаче, измъкване няма.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може, може.

Ако стаята се натъпче освен с дюшеци и юргани, и стари вестници на вързопи, дрехи в кашони, да те питам къде ша я денеш акустиката.

...

Направо я слагаш върху физиката, или под химията  :metalist:

 

Акустиката е наука, винаги я има.

КАКВА да е акустиката вече е смислен въпрос.

КАКВИ да са параметрите е смислен въпрос - например:

какво е времето за реверберация,

какви са модите на стаята,

какъв е радиусът на стаята,

какво е звуковото поле :

дифузно или свободно,

Близко или Далечно или Реактивно...

Какви са ранните отражения, 

в какво поле са монтирани озвучителните тела:

4pi, 2pi, pi..

Какво е времето на закъснение на отразената вълна от стената/ните около озвучителното тяло,

и т.н и т.н

 

Направо е противно, когато се коментират сериозни, научни неща без изобщо да се знае за какво се говори.

Не случайно моля преди да се омърля някоя тема, да се помисли, дали коментиращия е адекватен на темата.

 

И нещо много важно!

Когато не се знае, да се учи и когато се НАУЧИ, тогава да се пише! 

Форумът не трябва да е кошче за душевни отпадъци. 

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно , ако всички знаеха , никой нямаше да пита :)

По темата - трудно ще намериш решение с 200Е. Аз бих купил вата, и бих си направил акустични панели (има клипчета в тубата).

Вторият ми съвет е да си вземеш динамичен микрофон, за да не хваща много от отраженията ;)

И третият ми съвет е да си заделиш достатъчно време за четене, защото първо се почва с четенето и после се правят нещата. А специално в звукообработката четенето брат е много.

Ясно е, че доста неща няма да са ти много ясни, но ако запишеш вокал в нетретирана акустично стая, е все тая дали имаш микрофон за 30Е или за 3000Е - резултатът е трагичен.

Помисли по-сериозно за акустиката си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една малка забележка. За да не се "хващат отраженията" не е необходим динамичен микрофон, а насочен.

Кардиоид, суперкардиоид, хиперкардиоид.

Такива има и динамични и кондензаторни. 

Без значение какъв вид е микрофона, за целта ( необработено помещение) не са подходящи такива с кръгова насоченост (omnidirectional) и двунасочен (осмица, figure of eight).

Съвсем друг е въпросът с каква насоченост се получава най-подходящият звук ...

cardioidpolarplot3.png

 

Supercardioid

Supercardioid-Microphone-Pattern.jpg

 

Hypercardioid

600px-Polar_pattern_hypercardioid.png

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах в предвид, че с Shure SM58 (кардиоид) ще уловиш значително по-малко от стаята, отколкото с кондензаторен кардиоид. Изобщо не е ставало дума за омнитата, които не са удачен избор за нетретирана стая.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно десетките години обучение и работа в звукотехниката и електроакустиката не са ми били достатъчни, щом ми е убягнал посочения факт. Дали обаче е факт или само твърдение трябва да се изясни.

Моля да обясниш правотата на твърдението с някакви доказателства. Така ще попълня празнотата в знанията си.

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не виждам смисъл да спориш за всяко едно нещо, във всяка една тема, НО ако все пак искаш да се убедиш - направи си простичък тест у вас и ще видиш за какво говоря ;)

Така или иначе няма да се съгласиш с мен (или с който и да е от този форум), затова не мисля да доказвам каквото и да е. Онова, което казах е вярно за мен, тествано е и работи.

Дали ти си съгласен с него или не си е твой проблем ;)

Микрофоните бяха Shure SM57 и Studio Projects B1.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбрах.

Очаквах да сравняваш с друг клас кондензаторни микрофони. 

С този е нормално да е така.

Ти също може да опиташ с DPA или Neumann . ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С посочения бюджет никакво студио не може да се направи. Затова и предложих слушалки. 

Аз лично съм записвал в нетретирана стая с много хубав микрофон и да ти кажа - получава се :) 

Четейки тук, много хора си мислят, че третирана стая означава напълно глуха, без никакви отражения, което за мен си е грешно разбиране.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Записвал съм с микрофона на един колега - Gefell не помня модела, но си беше доста висок клас микрофон. За жалост стаята беше ужасна и резултата също беше такъв. Вероятно има модели, които са по-нечувствителни към рефлекциите, като новия TLM 102 примерно.

Третирана не означава напълно глуха. По принцип си е най-добре да имаш перфектно направена акустика и да я ползваш максимално в микса(разбирам 3-4 стаи - за китара, за ударни, за вокали...), а не да се мъчиш с импулси примерно, но всичко опира до бюджет.

Имаше един луд, дето спечели ЕМИ и обясняваше, че не ползва EQ никога. Просто подбира правилните микрофони....ама колко от нас имат повече от 5 микрофона? ;)

За едни и същи неща говорим. Звукозаписа е скъпо удоволствие...

Редактирано от aarab
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз така и не разбрах целите на така нареченото "домашно студио". Какво ще се прави там. Ще се записва? Смесва? Мастерира? А може би и трите работи? :) Друг въпрос каква музика ще се записва и обработва там, какви инструменти? Или може би всякакви? :) Каквото и да се прави не вярвам да не е обяснено тук как се прави поне в десет теми. Безсмислено е да се опитва човек да помогне така, някои колеги дават линкове към други чудесни форуми специализирани по тези въпроси , но там за разлика от тук трият такива теми защото има правила за четене преди задаване на каквито и да е  въпроси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.