Jump to content
Българският форум за музиканти

Струва ли си ремонта на акустична китара кремона?


Recommended Posts

Stagg C442 - e добър вариант, окачваш му едни найлонови струни, а той принципно е точно за такива, дори не ти препоръчвам метални, че моя пълдин когато се учех да свиря преди много години от подобен опит се сгъна на две. Цената на Stagg - а + струните е колкото една вечер в клуб. Така че не виждам какво губиш. Вземи му една китарка на момичето да се радва докато не му е минал мерака. А грифа на класическата китара принципно е по широк......., не знам на каква е свирила но на старите кремона, пълдин и орфей които бяха разпространени много по онова време грифовете бяха и много дебели..... на този stagg е сравнително по тесен, но ако гаджето е дребничко и с малки ръчички то може да се замислиш и за 3/4 китара. Но за начало всяка е подходяща. Тръпката при получаването на първата китара е по - голяма от тръпката на "севтето" - така че не губи повече време ами бягай към магазина..... , а то колкото форумци толкова и мнения така, че......УСПЕХ в начинанията на момичето :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не само, че не трябва да се препоръчват метални струни, ами трябва да не казва, да не се слагат.

Не знам дали знаеш, но класическите китари НЕ СА за метални струни - не само заради принципа, а защото

имат друга конструкция, която не е предвидена за опъна на металните струни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма никакъв смисъл в каквато и да е поправка и реставрация в тази китара,директно казано.В базара на форума често се намират китари в ценовия диапазон до 150лв. което за начинаещ китарист си струва.Ако момичето наистина мисли че ще се занимава повече от това да "дрънчи" , според мен си струва да се инвестира в това.Имал съм същата кремона ,мъчително се учих на нея няколко месеца докато не ми подариха Аибанец.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вероятността да те излъжат в базара е по-скоро малка - хората тук (повечето, де) не са такива, напротив, дори (ако попиташ) ще ти обяснят какво купуваш, за да не сбъркаш. Но помисли(консултирай се и с девойката, пробвайте в някой магазин) за типа китара - найлонови v/s метални струни е съвсем различна хава, респективно съвсем различни са самите китари.

Иначе метални струни има различни - по-дебели, по-тънки - според мен за "купонджийско" дрънкане, тип "три акорда на китара, леко дрезгав глас" е по-подходяща китара с метални струни  - в началото се ползват по-тънки(по-меки), пръстите свикват постепенно и впоследствие мехурите и раните изчезват. 

В базара видях една стара класическа (найлонови) Luxor за 150 лева - пише, че е японска и че е в отлично състояние - ако е така, значи е супер, вероятно.

Има и няколко акустични с метални струни - напр. Фендер Скуайър за 200 лева и Walden за 290 - не знам какви са точно тези, но със сигурност стават - та огледай се ...

Редактирано от viksps
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Лично мнение: Свирил съм на такава китара и още не мога да и забравя гласа! Беше прекрасен меден, звънящ, а колкото до грифа, наистина малко е дебел но е добре измайсторен и не е чак толкова зле. Според мен си заслужава да я поосвежиш тази китара. Можеш да отидеш на стругар и да го помолиш да ти изработи магаренце и горно мостче от текстолит. Имам подобен модел и мога да ти дам размерите. Ключове има на всеки щанд с перца и струни, а относно тях, препоръчвам ти да си вземеш български, комплекта струва 8 лв. (поне в Силистра). Препоръчвам ти българските, понеже, както споменах още в първото изречение съм свирил на такава китара (която беше с български струни) (и все още искам да се срещна със собственика и и да посвирим заедно с двете Кремони) и останах доста приятно очарован от тембъра и изобщо самия звук на струните.

   А ако вече си се отказал от китарата препоръчвам ти да вземеш:

1.Factor New Line LA 39 - http://audio-factor.eu/onlineshop/index.php?page=product&pid=612;

2.Stagg SW 201 - http://www.gemamusic.net/product/1562/stagg-sw201n.html;

3.Selner 3902 - http://www.gemamusic.net/product/1291/selner-3902.html;

4.Stagg C542 - http://www.muzikalen.bg/kitari/klasicheski-kitari/klasicheski-kitari-3?product_id=5911

 

Ето показно за инструментите:

1.http://www.youtube.com/watch?v=5HL0NpoJNH8

2.http://www.youtube.com/watch?v=3-s8pBVHk1Q

3. - - -

4.http://www.youtube.com/watch?v=vC6AkCI2TIE

Редактирано от vanko358
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ъмм... има и по-добри китари от горепрепоръчаните, за не много повече пари.

Някои (Лилия, Зорница) Кремони от онова време имат що-годе приятен звук, но по-евтините модели са... пълно дърво.

А тия горепрепоръчани китари - не може да очакваш, че ще получиш прилична китара за 100 лева нова...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично закупих и подарих класическа китара Кремона за по-тесен гриф за дете за 165 лв. Китара с горна дъска от солидно дърво, изработена мноого по добре отколкото която и да е зорница ( имал съм за съжаление) , стагове ( не мога да разбера защо марката стаг и музикален инструмент се слагат в едно изречение) и тем подобни.

 

Дори и много ограничен бюджет , пак е по добре да се види нещо втора ръка. Дори и  това  е пак по добра алтернатива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... стагове ( не мога да разбера защо марката стаг и музикален инструмент се слагат в едно изречение) и тем подобни.

:offtopic-001:Преди да се изкажа по-долу по темата.

Аз ли само имам късмет, но това лято купих Stagg A350-N втора ръка за 250лв. Собственика за 2 год. почти не беше свирил на нея от неудобност, защото не беше setup - ната фабрично. Но аз прецених, че дефектите и са лесно поправими и поради ниската вторична цена я купих без колебание. Един лютиер ми отстрани дребните дефекти за смешна двуцифрена сума. Шлайфа и донаби някои прагчета, оправи нът-а, бриджа и др. дреболии.

Сега стана една страшно удобна и великолепно изработена китара с много добър звук(според мен). Дори няма нужда да и сменям адаптерите.

Който иска мога да му я покажа. Само от надписа "Stagg" ме е срам малко, та мисля да го преправя или прикрия. Не съм пипал други Stagg китари, та не знам що за продукти са, но моята стана великолепна и то със съвсем лека лютиерска намеса.

:excl: Та по въпроса "около" темата бих казал, че ако внимателно се прецени и подбере дори и някоя евтина китара, тя може в последствие срещу незначителна сума да се дооправи до приемливо ниво. Препоръчвам този вариант, защото съм го прилагал многократно и то със евтини и "скъпи" всякакви видове китари,  но не и въпросната китара "Кремона:no: от темата.

Вервайте ми! :yes:

 

П.П. Чух един лаф -виц - "Всеки професионалист ползва СТАГ и затова се нарича "про-стаг"! :hysterical:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Господине, сега прочетох поста ви,ако наистина сте решил да реставрирате тази китара,пишете ми ! Да уточня, че не става въпрос за пари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.