Jump to content
Българският форум за музиканти

Смяна на страт тремоло с обикновен бридж


Recommended Posts

Здравейте,

 

Искам да попитам дали е възможно да се махне тремолото на Squier Strat и да се подмени с обикновен бридж. 
В интерес на истината - рядко свиря на тази китара и тремолото не го ползвам. Искам да го махна, поради съмненията, че заради него или ключовете (а може би и двете) доста се разстройва. Възможно е да няма нищо общо, тъй-като тремолото е застопорено с трупче, но въпреки това съм решил да сменя и него, и ключовете. Тъй-като не съм се занимавал с това, се обръщам за съвет - какви ключове и бридж биха били подходящи, ако въобще има опция за бриджа. Естествено, ако имате идея как да реша проблема с разстройването без да сменям тремолото - също ме устройва.

PS: Ако администраторите смятат, че тази тема не е за тук, моля да я преместят. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прегледах доста от страниците, които изкарва google, но честно казано не съм много ентусиазиран за блокирането. На първо време, обаче, ще направя точно това, защото ще стане по-бързо и по-евтино (все пак китарата не е нещо кой-знае какво), а и повечето фиксирани бриджове, които гледах няма да станат (ще има проблем със захващането). Ще сменя и ключовете за да видя дали от тях не е проблема. Междувременно - готов съм да чуя всякакви идеи, но не гарантирам, че ще приема всички  :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смяната на бриджа ще наложи малко дърводелска работа, която не знам дали можеш/имаш желание да направиш на китарата. Най-добре е да я дадеш на лютиер ако си решил да слагаш фиксиран бридж - да се запълнят отворите на изваденото тремоло и така.  Лично аз на една от китарите си съм решил въпроса с натягане на пружините на тремолото докрай, слагане на плътни дървени подложки така, че да се фиксира тремолото и стягане докрай на болтовете, на които "лежи" тремолото. Бъди сигурен, че в този случай - когато тремолото е легнало плътно в/у дървото, няма как да ти се разстройва от там. Възможно е обаче ключовете ти да изпускат, или струните да приплъзват там ако не си ги навил на ключовете както повеляват правилата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не искам да натягам пружините тъй-като тогава струнника ляга плътно към тялото, а от многото "статии" и клипчета, който изгледах и изчетох виждам, че това не е "правилната му позиция. Честно казано и аз смятам, че проблема е в ключовете, тъй-като струните са сложени правилно, тремолото е застопорено с трупче и не се ползва и въпреки това китарата се разстройва много. Аз по-принцип не съм китарист и не я ползвам постоянно, но от време на време искам да пробвам някакви неща и това ме дразни много. Идеята ми беше да сменя и бриджа, ако не е много трудно и не се налага намеса на лютиер, но колкото повече чета и гледам, толкова повече се убеждавам, че това ще е трудно (да не кажа невъзможно) за мен, а няма смисъл да давам голяма сума за нов бридж и работата по слагането му.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Натягай смело. Това, че не е "правилна позиция" се отнася към това, че няма да върши работата, за която е сложено, а не че е вредно, или кофти, или нещо такова. Тремолото на моя страт е блокирано така - пет пружини, натегнати докрай, и застопорено със стотинки, ефектът е че се получава точно обикновен hardtail струнник. Пробвай така, ако пак разстройва, тогава мисли вече за смяна на ключове. На една стара китара бях сложил комплект Boston, бяха около 40 лева в малкия цум,и бяха ок. Boston, смятам, е приличен бюджетен вариант за хардуер за бюджетни китари, какъвто е и случаят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегата Icarus право казва :) Въпросната "правилна" или "плаваща" позиция за която си чел се онася само за нормалната експлоатация на тремолото. 

 Принципно, ако тремолото разстройва причините трябва да се търсят в:

1.Нестабилни ключове. Не е задължително да са със заключване, но е по-добре.

2.Недобре оформени легла н аструните в малкото мостче(нъта)

3.Недобре офомени или износени контактни точки между струната и седлото на бриджа

4. Недобри или стари струни

5.Неправилно поставяне на струните - имам предвид да се "заключват" чрез възел към осите на ключовете (ако не са заключващи ) и да не се навиват повече от 2 витки за дебелите и 3 витки от тънките струни върху оста на ключовете.

Все пак не бива да се забравя че обикновеното тремоло не е предвидено за големи амплитуди както това е възможно със заключващите от типа на Floyd Rose и ако се ползва така е нормално да разстройва. 

 При премахване на горните фактори би трябвало системата да си проработи нормално.Ако не, в твоя случай най-лесно и евтино ти е да блокираш тремолото като го свалиш така че да прилепне плътно и с максимално възможната площ към тялото.Така си става фиксиран бридж, би трябвало малко да ти подобри и състейна. Но всички други горепосочени неща са валидни и в този случай.

Иначе за можене да се преработи китарата-то всичко може, но като чуеш цената ще се мръщиш и за тази китара трябва да се прецени дали

си струва  :)

Редактирано от univox
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Perrin, И аз се присъединявам към последните две мнения че много четеш :) Четенето особено на форуми понякога вреди. За пръв път чувам за "правилна позиция" в този смисъл и ще ми е интересно да цитираш аргументацията на това твърдение от източника му :) Всъщност този тип тремоло не са предназначени да са плаващи и съответно правилното им положение в покой е да са допряни до дървото. Друг е въпроса, че повечето хора си ги вдигат умишлено, за да имат все пак и ход нагоре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

support.fender.com/manuals/instruments/Fender_Guitars_and_Basses_(2003)_manual.pdf    на стр.12 е показано какво е правилното работно положение н атакова темоло, поне според Fender.

Редактирано от univox
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Perrin, И аз се присъединявам към последните две мнения че много четеш :) Четенето особено на форуми понякога вреди. За пръв път чувам за "правилна позиция" в този смисъл и ще ми е интересно да цитираш аргументацията на това твърдение от източника му :) Всъщност този тип тремоло не са предназначени да са плаващи и съответно правилното им положение в покой е да са допряни до дървото. Друг е въпроса, че повечето хора си ги вдигат умишлено, за да имат все пак и ход нагоре.

Естествено,че трябва да е вдигнато1-2 мм,ако се ползва като тремоло,най малкото струните забиват на нъта,ако не върнеш малко,дори да е смазан с графит и разстройването е често явление..

,но по темата -блокирай го,както казаха вече,е малко по твърдо ще стане като усещане на струните,сравнено с плаващо тремоло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^десетина години дрънчах със стратокастър,та знам от личен опит,

Още нещо,как разстройва тая китара?

Ако вдига тона-пробвай номера с графита в каналите на нъта,а и чекийката,която притиска трета и четвърта на главата  е излишна,ако пада сигурно е за нови ключове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за отговорите - ще блокирам тремолото като сложа трупчета и от двете страни така че да не ляга плътно на тялото. Смятам да сменя ключовете, защото китарата пада - нищо че струните са сложени правилно, а са на две седмици - имайте предвид, че не се свири много с нея. Мисля да пробвам тези, които е споменал Icarus - Boston - само трябва да ми остане време да се разходя до малкия ЦУМ. Даже ако имам възможност ще кача и снимки като направя всичко. Още веднъж - благодаря ви. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Из нета съм чел, че най-много се разстройва китарата от нъта. Сега това дали значи "най-често срещана причина" или "най-голямо отклонение дава ако е от него" - не знам. От амнайсе години ползвам китари с двойно заключване на струните и там мърдане няма. Но - може да прочетеш в нета, като потърсиш инфо за триенето на струните в нъта и т.нар. string retainer. Има графитни нътове, смазки разни...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.