Jump to content
Българският форум за музиканти

може ли клавиетурата да се ползва като клавир


Recommended Posts

Ta така .... с драйверите на крейтив има едно клавирче което свири със саундфонтовете и можеш да си свириш на него като натискаш копчетата на клавиетурата ;) .... не че е много удобно ,ама ... като си на зор върши добра работа ;)

Та знае ли някой това дали може да стане и без да се ползват тия драйвери ?

да се записва миди като си джъгаш по keyboard-a ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единственниа начин който ми идва на акъла е със MIDI Learn в самиа хост който ползваш или да отворишх keymap-a и да го редактираш него .... не съм сигурен дали със миди филтер ще стане от сорта на MIDIOX ili tam kakto biaha, понеже keyboard keys обикновенно са assigned за команди а не да пращат cc# ... Опитай все пак!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

горното ми се стори сложно , но ми показаха една програмка с която става работата :

http://www.analogx.com/contents/download/audio/vpiano.htm

Виртуално пиано :)

обаче има един въпрос ! ... то само по себе си си бачка и си дрънка ,ама нещо не мога да го накарам като дрънкам в него да се записва като миди в нуендо (примерно) .... т.е. не само да се чува ,ами и да се записва !

някви идеи ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Познавам човек които 20 г. се занимава с музика и свири с клавиатурата. Подробности не знам как го прави. Работи в телевизия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай Cakewalk! Поне в по-старата версия имаше виртуално пиано на което можеш да си свиркаш от клавиатурата и мисля че може да се записва MIDI.

Не съм пробвал - имам си midi keyboard :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи преди време и аз питах в един форум, хората ми отговориха и ето решението, което работи за мен:

Това http://www.bome.com/midi/keyboard/ е виртуална миди-клавиатурам която е посткардваре - т.е. за да се регистрираш требе да изпратиш пощенска картичка на създателя ама може и без да се рагистрираш - само че всеки път като я пуснеш ше ти брои между 10 и 20 секунди нарочно. Инсталирай я.

За да може обаче с тая клавиатура да изпращаш миди-съобщения на други приложения, ти трябва виртуален миди-кабел, който да връзва "изхода" на клавиатурата с "входа" на синта, или секвенсера, в който я включваш. Аз изполвам МИДИ Йоке (АБЕ МАМА МУ СТАРА ЗАЩО НЕ РАБОТИ ЛАТИНИЦАТА ТУКА - ЧИЯ СТРАННА ПРИЩЯВКА Е ТОВА?). Ето линк: http://www.midiox.com Инсталираш си и тоя драйвер - следвай инструкциите които са дадени на сайта - малко е кофти ръчната инсталация, ама ако ги следваш дословно нема да имаш проблем - инсталирал съм го под 2к и ХР. След това в клавиатурата в менюто миди-оут избираш "МИДИ Йоке НТ" на съответния канал който искаш и в секвенсера на трака, на който ще свириш на входа пак избираш МИДИ Йоке НТ на същия канал, на който си избрал в клавиатурата или на Алл Миди Инпутс както е при Кюбейс. Ако пък не ползваш секвенсер а свириш с някакъв стандалоне синт/семплер, трябва в миди-настройките му пак да включиш за инпут-девице МИДИ Йоке НТ.

Ами това е - малко сложно изглежда, ама като го направиш веднъж и направо ставаш експерт:)

Такааа а сега да те предупредя: значи тоя метод става горе-долу да си прослушваш разни синтита, които не са на нейтив инструментс или ргцаудио и нямат собствена клавиатура. Ама да записваш миди е голям шит - ще трябва постоянно да превключваш между секвенсера и клавиатурата за да си "на фокус" и само веднъж да забравиш - айде всичко отначало.. Освен това за динамиката да не говориме - нема такава. Питч-бенд може да вкараш с колелцето на мишката ама требе голем майстор да си... Абе въобще дето се вика с "п..я боя не става"... Та така. Събирай $150-200 и си земи една 4-5 октавна клавиатурка на Еволутион и карай напред. Аз поне това мисля да направя

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз уж не съм спец по мидито, пък тука май мога да помогна. Има един плъгин, казва се Trollo - превръща ти PC клавиатурата в кийборд.

Аз го ползвам да дрънкам през Cubase SX. Слагам си и синтезатори и става лудница. В твоя случай зареждаш Trollo, зареждаш и Kontakt и си лоудваш SoundFont-овете.

Чрез Trollo можеш и да си подреждаш клавишите на PC клавиатурата както искаш, за да ти е удобна свирнята.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това Тролло не е лошо, но има един малък проблем (поне при мене) - като свиря с него в Кюбейс то явно не успява да си прихване всички клавиши от хоста и някои клавиши хем свирят хем стартират команди на хоста (Р например..), което предполагам се сещате че е кофти.. Аз съм с Кюбейс СХ 2, но предполагам че и на другите версии ще бъде така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси много пичове за изчерпателните мнения !

ясно ми е на мене , че си е най-добре с истинска клавиетурка МИДИ , но засега затова точно не ми се дават пари , пък и работата е любителска :headbang:

Просто наточих 8 диска Sampletank инструменти м/у които има страшни звуци просто и ми се иска да мога да ги ползвам поне в една стотна от блясъка им :)

а като заредя плугин-а там се появява едно пианце на което мога да цъкам ама само с мишката :headbang: хехе не е много забавно така !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това Тролло не е лошо, но има един малък проблем (поне при мене) - като свиря с него в Кюбейс то явно не успява да си прихване всички клавиши от хоста и някои клавиши хем свирят хем стартират команди на хоста (Р например..), което предполагам се сещате че е кофти.. Аз съм с Кюбейс СХ 2, но предполагам че и на другите версии ще бъде така.

При мен Trollo-то не прави такива въртели, но все пак пробвай да смениш проблемните клавиши с други, които няма да стартират разни прозорци от Cubase. Както вече споменах, Torllo ти позволява да си избираш кои клавиши да бачкат и кои не и кой тон на кой клавиш да съответства.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е да ама нали се сещаш че не е много удобно така - хубаво е да имаш поне две пълни октави и то да си следват както трябва иначе и без това кофти ситуацията да свириш от пц клавиатура се усложнява още повече. Аз ползвам Маус Кийборд и съм доволен от нея ама най-добре си е истинската миди-клавиатурка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да пробваш през друг VSTi хост или да си изключиш шорткът бутоните на Кюбейса (ако въобще има такава опция).

Ясно е, че нищо не може да замени една истинска миди клавиатура, а пък и

с две октави така или иначе трудно се борави през PC кийборда. Все пак съм доволен от Тrollo-то. Мисля, че трябва да му свикнеш, и да си намериш твоята подредба за да те изкефи максимално.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.