Jump to content
Българският форум за музиканти

елиминатор на брум


emosms

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Първия вариант ще промени тона. Абе 250к не е ли много малко за волюм пот?

Първо губя малко сигнал, после повечко гейн за драйв...

 

Втория вариант, модификация на комбинациите - ами в едното положение си имаш класическите фендер s-s-s комбинации.

Има много варианти за мод, и почти всички запазват и оригиналните комбинации.

 

Екранировката не е велика, но все пак ако подавам по силен сигнал на входа, по пасивен начин, ще трябва по-малко усилване после за повечко драйв (съответно и на брума по-малко усилване), такива ми се въртят.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам чувството, че нещо друго ти куца? Или имаш смотани адаптери, или нещо по китарата ти е смотано, или кабела ти е смотан, или настройките на ампа са ти смотани... Аз примерно със сингъл-койл, но хубав, успявам да набримча гейна на ампа си почти докрай - е, не е хеви дет ултра мега гига дисторшън, но бих казал, че е много яка бичкия(SLO). Та с хубав кабел нямам кой знае колко шум/брум. Дай повече подробности за рига и може да се избистри какъв е проблема преди да си почнал да правиш дивотии по китарата.

 

Ако смениш волюм/тон потенциометъра с такъв с по-висока стойност, китарата ти ще има повече високи, не по-малко шум. Особено с 1М ще стане бая брайт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нормален страт пунтаж, нормални кабели, нищо особено, адаптери EMG, но някакви на килограм :D

Как не се сетих за пота, ползвам гитар риг и какви ли не дивотии да изкарам по-ясни високи, като може да си идват направо от китарата.

 

Колко малко брум имаш със сингъл? Мен ми се ще изобщо да няма, ама няма такъв сингъл :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заеби тая тема, преговори на материали от нета (дет ся се сетих, че съм ги чел половината работи някога си)

Направо я трийте.

Но в мода има ляп, не е някакъв фендер антика да го пазиш до последната оригинална спойка...

Най-малкото плътен клийн тон става и е hum cancelling.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще се пипа по китарата срещу брума може да се направи:

Екраниране на обема за потенциометрите,

Проверка и евентуална подмяна на екранираните проводници от адаптерите

Добавяне на активен преамп с един полеви транзистор

Това последното сваля изходното съпротивление, променя и звука.

 

Защо спря при китарата? Може да си купиш десет суперустройства, а да свириш с евтини кабели и калпави жакове. Десет сантиметра лош кабел е достатъчен на о..ре всичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Специални кабели, жакове, специални сингъл койл адаптери... Лека полека навлизаме в мистичните дебри на аудиофилията... :D

Има едно лесно решение - свързване на 2 сингъл койл намотки паралелно или последователно. Губим брума от адаптера, както и специфичния тон на сингъл койл. Много е ефективно и осезаемо, дори да свържем китарата с мостов кабел и цигански усуквания.

---

Иначе, най-качествено и ефективно би било да почнем още от електрическата инсталация на помещението.

Eфекта, но и цената на такава манипулация ще са доста по големи от смяна на един кабел с друг.

Единия е някакъв там италиански микрофонен, другия е направен специално и само за китара, с вграден режектор на брум от синтъл койл, но само ако ползваш димарцио. Ако ползваш емг, трябва друга марка кабел :D
Или направо да свирим във фарадеев кафез. Така най-оптимално ще намалим брума, който идва от сингъл койл адаптер, и е неизбежно последствие.

---

А за сега..

http://postimg.org/image/isq2ayrid/

http://postimg.org/image/6h8uiz4hv/

Ей го е, филтъра, настройваш до кои хармоници, честотата на мрежово напрежение, остротата (Q) на филтъра...

Само тр. да пробвам може  ли да се ползва в реално време и променя ли много тона, 'ма нещо ме мързи в неделя :D

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Пълни глупости пишеш. Fats ти казва, че кьорава спойка или смотан кабел могат да ти прецакат тотално звука ако ще звездни адаптери да имаш. Проблемите могат да почват от прахосмукачката на съседа ти в другия вход на блока, през неправилно свързани контакти, разклонители и захранвания, през кофти захранване на ефекти/компютър/процесор, през абсолютно всичко останало, което е в китарата ти, включително и неправилни настройки на ампа. Та не знам защо реши, че точно с промяна на окабеляването на адаптерите ще решиш проблема :)

 

И за да ти го потвърдя, на мен целия риг ми го прецакваше едно 20 сантиметрово пач кабелче със студена спойка на жака - независимо, че китарата, адаптерите, останалите кабели и ефекти са безупречни така да се каже.

 

... фарадеевата клетка няма да ти помогне за брум, само казвам :)

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ee, ся ша ма накарате да измъкна кабели, китара, поялници..

Студена стойка, проблеми с жакове и т.н. няма ли да създават проблеми при всички комбинации, не само на сингъл койл позициите

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

п.п.

Всичко си струва да се провери, разлика от качеството на кабелите сигурно оказва влияние на общия шум.

В моя случай имам странни шумове от звуковата карта (зле е наистина), едно друго устройство също включвам преди това, и то си има шум.

---

Но ако ползвате риг от сорта>

звукова карта - adobe audition - Adaptive Noise Reduction филтъра е по добър от DeHummer!!

Направо чудеса от саунд, който без нойс гейт хваща всички радиостанции, прахосмукачки и т.н. освен брума!

Първо като ефект - adaptive noise reduction, после VST guitar rig.

В самия гитар риг също може като първо звено да сложите нойс гейт устройството с de hiss до края и threshold на -60db.

Шума от сингъл койл + high gain го няма, динамиката не е прекалено осрана. Всичко работи в реално време

---

Мерси за всички отговори, остава за допълнителни оптимизации екраниране на китара, кабели, проби на пикъпи, т.н. но основната мизерия е решена :D

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Малко се включвам на слабо време в темата, но забелязвам, че се дават разни предположения и се обсъждат различни DSP алгоритми за премахване на брума. С такива сложни цифрови устройства става интересно - аналоговите манияци си купуват апаратури с point-to-point обемен монтаж, специални кабели с посока и накрая слагат пред китарта си DSP педалче с 10-доларови конвертори и много сложни, патентовани DSP алгоритми. За латенции не повдигам и дума. Cool! :D

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко се включвам на слабо време в темата, но забелязвам, че се дават разни предположения и се обсъждат различни DSP алгоритми за премахване на брума. С такива сложни цифрови устройства става интересно - аналоговите манияци си купуват апаратури с point-to-point обемен монтаж, специални кабели с посока и накрая слагат пред китарта си DSP педалче с 10-доларови конвертори и много сложни, патентовани DSP алгоритми. За латенции не повдигам и дума. Cool! :D

 

Въпросът беше дали има хардуерно решение под формата на китарен ефект :) А какво правят каквито и да е маниаци е вън от интересите ми - за каквито и да е маниаци има специализирани заведения и специалисти в тях, които могат да им помагат :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.