Jump to content
Българският форум за музиканти

елиминатор на брум


emosms

Recommended Posts

Може и да има хардуеърно решение, но това работи и съм повече от изумен!

С по хубава саунд карта и по безшумен преамп (не правен от мен) ще спечеля още децибели хеадруум, но и това е напълно достатъчно.

А латенцията e незабележима изобщо не ми пречи да свиря в реално време, не и повече от самите ми пръсти :D.

Просто пробвай! Трябва ти торент клиент :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Въпросът е по-скоро концептуален.

На твоя въпрос, най-лесно ще намериш отговор, като намериш точното име на алгоритъма, който те интересува и след това провериш спецификациите на производителите на китарни ефекти. Опасявам се обаче, че повечето производители няма да са особено услужливи в споделянето на такава информация. За ISP Decimator знам, че методът е добре описан и документиран, но няма нищо общо с този, който те интересува.

Опасявам се също така, че изчислителната мощ на нещо, харчещо примерно 1-2W няма да е достатъчна, за да изпълни много сложен алгоритъм в реално време с приемливо закъснение. Не знам дали съм прав. На първо четене, не намерих нищо с "noise profiling guitar pedal" в чичко гугъл.

 

Освен това все си мисля, че собствения шум и брума на една добре направена аналогова "система" не са толкова голяма болка за умиране. Що се отнася до компромисни ситуации(свирене на места с неясни източници на брум), мисля си, че компромисните участия се връзват идеално добре с компромисните решения, за да се търсят някакви твърде специални устройства. Например един ISP Decimator, мисля е доста добро решение. А той е аналогова машинка с добре документиран начин на работа.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^^ Съмнява ме да си пробвал нойс редъкшън, който не ми е минал през ръцете, а те всичките без изключение страдат от едни и същи недостатъци :) Затова съм зачеркнал въпросното устройство от речника си, поне за свирене в реално време. Аз както и няколко други колеги ти казахме, че най-вероятно проблема ти е от друго естество и е тривиален, но ти държиш да решиш въпроса с тиксо и тел :)

 

Evtim Djerekarov - и аз така знам :) Дори мощта на добър персонален компютър всъщност не може да поддържа такава обработка в реално време без ушевадно забавяне. Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих също така да кажа, че устройствата за премахване на брум и особено на шум винаги са компромисно решение. Те най-често се слагат след дисторшън ефектите. Поради тая причина мисля, че устройствата, които работят на "envelope filter" принцип увреждат по-малко звука от тези, които обработват звука по-сложно. А и вършат добра работа - махат брума, когато не свириш - той тогава е най-дразнещ.

Също така е добре да се знае, че няма идеален цифров алгоритъм за целта, а и самите АЦП имат собствен шум, не по-малък от този на един добър аналогов предусилвател. Предполагам знаете например, че няма смисъл от аудио АЦП с резолюция, по-голяма от около 21-22 бита, понеже оттам нататък, всички по-младши битове ще съдържат преобладаващо шум.

Знаете също така, че всяка една цифрова обработка изисква някакво време, а закъснението не е най-добрия приятел на китариста.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Имам чувството, че наистина никога не сте пробвали да се записвате с гитар риг или нещо от сорта.

Чувам, че има закъснение. Доста е малко. Не мисля, че ми пречи да съм ритмичен. Не повече отколкото съм в състояние да свиря ритмично по принцип. 

 

Иначе, решението е само за домашни условия, или ако искаш може да си ръгнеш компютъра в ефект луупа на кубето.

 

П.п. Разбирам раздразнението от нойс гейтовете, но този филтър на аудишън просто е неземен и не може да се сравнява с никакъв стомп бокс нойс гейт. Имам доста шум, тъй като симулирам требъл буустър и туин ревърб амп усилени докрай, след правен преамп, който също може да се подобри и просто Нямам Думи!!!!! Със сингъл койл.

Без гейт/филтри е почти неизползваемо, не и с толкова гейн.

Като седна и запиша нещо смислено ще пусна семпли

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Свиренето с 'малко закъснение' е много вредно после, когато свириш с хора, защото инстинктивно ще компенсираш и избързваш. Ясно ми и, че искаш да се съгласим с тебе ама като задаваш въпрос трябва да си готов да чуеш отговорите :) И да - свирили сме с гитар риг, някои дори - на участие.

 

Запиши няколко семпъла да го чуем този неописуем шум

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Хе, аз пък забавям, като видя зор :D

Записах и експортнах нещо, което не се чува. Плеъра върви и няма звук.

Точно се бях въодушевил, но си има странности този филтър.

Едно затваряне на филтъра чух, което е малко извънземно. Не съм му пипал изобщо настройките, както си е.

Също се чува припукването, когато системата не смогва, но и там не съм задавал да е highest priority и т.н.

15 минути не мога да го експортна дееба!

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Гитар риг е страхорен софтуер, особено за по-нискобюджетни записи, също и за домашна играчка, обаче по мое мнение е много по-добре да се практикува с усилвател, бил той и транзисторен. Какъв смисъл има от това да се опитваш да наредиш чейн, който никога не би наредил с истински хардуер? А ако чейна е такъв, че истинския хардуер има приемливи шумови нива, а твоите симулации - не, то това не означава, че ти трябва система за подтискане на шума, а че имаш нужда от по-качествен хардуер.

Ползването на Guitar Rig с евтина звукова карта и опитите за махане на шум след това, за мен са безсмислено занимание.

При евтините карти, jitter-а е дори по-сериозен проблем от високите шумови нива. Освен това, много по-разумно е шума да се минимизира от източника му, отколкото да се правят опити за премахването му след това. Като резултат се получава звук, който е по-зле и от нескъп транзисторен усилвател. За тези софтуери трябва хубав хардуер, за професионални резултати. Другото е загуба на време и занимавки с проблеми, с които един китарист спокойно меже да не се занимава, а да си купи някакъв хардуер и да свири.

Който ме познва, знае колко много обичах да свиря със симулации, дори писах такива. Сега ми се случва много рядко да ги ползвам.

Поне за мен, така е по-добре. Можеш да си направиш изводи, ако искаш, разбира се.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Мерси за транзисторен усилвател. Въпрос на удобство.

Програмист значи си :)

Нито мога да свиря когато ми скимне, нито мога да използвам всички ефекти, нито мога да се запиша с едно голо кубе.

А и съм бил свидетел на доста неприятен за мен саунд на живо, с истинско оборудване :D

Ако е за упражнение, най-добре е на сухо и без това, да не си отвличаш вниманието.

---

А сега се чудя толкова ли съм прост, че не мога да експортна от audition?

Успях да експортна нещо, което криви отвратително, не звучи както се чува от програмата.

Толкова сложно ли трябва да е  :surprise:

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Разсъждаваш много наивно. Усилвателя, може и да е лампов. Може и да е 2W, но  да е с хубав китарен говорител. Не се шегувам за транзисторния усилвател. Има такива, които звучат като metalzone, но има и транзисторни усилватели, които са доста прилични. Примерно, с едно евтинко Peavey Rage 158, вероятно ще напредваш по-бързо със свиренето, отколкото с компютърни симулации.  Не е лампа, но все пак, свириш с усилвател. А това е важно. За свиренето. Дори вкъщи.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Бах му маата, половин надник изкарах днес да се занимавам с глупости

Това е без филтъра на адоб, но сега като слушам, май съм забравил гейта на рига.

И гейна ми се чуваше повече като свирих, и брума беше повече, накрая вече не знам какво стана

http://picosong.com/Rmjs/

Това е със Adaptive noise reduction - изобщо не съм пипал настройките и ще иска разучаване

http://picosong.com/RmjF/

 

Басите са доста орязани от преампа, още в процес на нагласяне е.

п.п.

Не разсъждавам наивно, не мога да ползвам усилватели в нас. Не живея в собствено студио :D.

Има къде да пробваме запис с истински усилвател, но е въпрос на време и т.н.

Темата стана чат 

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Струва ми се, че филтъра разваля малко звука. Пробвай с малко по-хубави кабели, като за начало :). Виж и опроводяването на китрката.

 

Да не свириш на слушалки вкъщи?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

На слушалки, супер микс..

Гейта от гитар риг не е пуснат, намалил съм нивото в реампинга и гейна и брума са паднали.

 

Ако постна същия семпъл с ноис гейта на рига, се чува по-гадно в момента в който затваря, едно задира такова.

(примерно където оставям струната да отзвучи с вибрато).

В ситуация на живо абсолютно разбирам колко по-добре е да имаш стомпбокс гейт с една врътка. Ако се налага.

Настъпваш го и тва е, не се занимаваш повече.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема ти е някъде по пътя - не е в Гитар риг, не е и в "схемата" на китарата - или имаш ужасна аудио карта, или прецакани кабели, или някакъв проблем с окабеляването на китарата, а най-вероятно - комбинация от трите. Най-оптималния вариант е да събереш пари, за да си купиш ПОНЕ добър аудио интерфейс, или още по-добре - аудио интерфейс и добър китарен преамп, чиито овердрайв/дисторшън да ползваш, а гитар риг да го ползваш само за следващите ефекти - както и да го въртиш и сучеш, с гитар риг ще имаш малко или много шум и винаги повече отколкото ако ползваш някакъв преамп. Тук във форума има много добри майстори, които могат да ти направят страхотен преамп и то точно по твой вкус :) Това ти е най-добрия залог според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Точно това ще пробвам, да изнеса изкривяването преди преампа, а не от гитар риг, тъй като гейн след преампа усилва дефектите на преампа. Но той си има друг специфичен шум, доста по нисък като ниво от брума на сингъл койл. Ползвам някакъв преамп, даже имам два.

 

Също, реампа няма особено гейн, звучи чистичко, леко дрънчащо. В общи линии няма брум, ако не буустна сигнала след преампа, и то със сингъл.

 

Да очаквам ли с перфектен преамп и звукова карта и един приличен гейн за изкривяване, било то преди или след преампа, да няма НИКАКЪВ брум при СИНГЪЛ койл, и да не се налага никаква обработка на въпросния брум?

 

На слушалки за съжаление, всички дефекти се чуват много отчетливо. Може да не е флат, както тр. за мониторинг, но се чува.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.