Jump to content
Българският форум за музиканти

елиминатор на брум


emosms

Recommended Posts

Какво мислите за този клас устройства?

 

http://www.ehx.com/products/hum-debugger

 

Има ли някой впечатления от въпросния продукт или други подобни?

Изглежда като реализация/схема не е нещо много просто.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Not sure, но като че ли става дума за всичките видове Noise Reduction схеми. Не съм се задълбавал по отношение на устройството им, но най-вероятно просто се засича амплитудата на входния сигнал и ако тя е по-ниска от определена прагова стойност, на изхода нищо не излиза ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е, но не би имало много добър ефект, поради нестабилността на честотите и неопределеността на смущаващия спектър. Брумът не е с една честота, не е спектрално чист, и т.н.

За тези пари може да е нещо по-сериозно.

DSP със адаптивно филтриране

или математически операции върху разликата в нивата на отделни области

или алгоритми от типа на CEDAR,

а може и хадаматови трансформации и автокорелационни функции ...

Няма смисъл да гадаем. А и каква файда, ако уцелим?

Да не би авторът на въпроса да го разбере, че и да осъществи лелеяната си мечта с трици да хване маймуна?

Съвсем пък не очаквам да си закупи устройството и да го анализира, че да ни просвети.

Да не забравяме, че това е г-н Начев!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

В интерес на истината имах някаква идея да си го купувам. Макар че не ми е необходим истински риг за свирене в клуб.

Не съм и мислил сам да си го правя, не чак е толкова елементарна схема като на лампов усилвател.

Гледах демо видеа, на които наистина се чуват странни 'дефекти' от съответния ефект, примерно при перкусивен удар. Има и леко нарушаване на динамиката.

По-натурално ще звучи ако малко се завъртиш с китарата за да поизчезне брума на синглите или може би класически хубав нойс гейт.

п.п.

Лелеяната ми мечта е да млъкнеш да празнословстваш, другите планове в общи линии ми се получават.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бързия гейт се чува много ясно на второто клипче, където брума се появява малко преди да чукне струните. Точно толкова гаден и безсмислен е колкото всички останали нойс гейти и редъкшъни и съпресъри и подобни шитни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В тая връзка, има ли на пазара устройство, подобно на някой VST-та, което първо да прави анализ и "профил" на шума и после да я използва, за да го орязва? Дори VST-тата, които съм виждал с такава възможност не могат да го правят в реално време, така, че предполагам, че има проблем с такава реализация, която би била най-добра откъм качество...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би нещо като това:

http://www.digitech.com/en-US/products/istomp

Не съм разглеждал пресетите на ефекти, които могат да се зареждат в кутишката :).

 

Но май не са го направили директно с VST или някакъв пресет на филтър от daw.

Дори в стария кууледит такава опция работи добре (стига брума да не е прекалено силен) - селектираш участък от трака с фонов 'шум' без други звуци и то генерира филтър за съответния шум, който допълнително може да се манипулира.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно за куул едит имах предвид, но такова нещо хардуерно реализирано не съм виждал. Според мен това е единственото приемливо решение...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

При софтуеърна обработка - и нойс гейта на гитар риг, дори с трешхолд сетнат на 0дб (нещо което смятах за абсолютно безумие към динамиката) работи доста добре, някакъв смарт гейт е.

И е в реално време. Куул едита мисля не ставаше в реално време, но може би би могло да дооправи моментите с отваряне и затваряне на гейта още повече, в пост обработка, стига да се пипне като хората.

 

Но ако ще ползвам някакъв реален амп и говорител, защо да минава през компа :D.

 

Ако ще трябва да се свързва и комп. може да си свириш на слушалки, с мониторни колони, в пулта, с каквото имаш там.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Дойдоха ми на ум странични пътища за борба с брума и печелене на динамичен headroom.

Варианта за isp decimator също остава и може би това ще е нещо, което да си купя нататък, но не е толкова наложителен при ползване на софт. симулации.

---

1. замяна на волюм контрола с 500к/ 1м, евентуално преработка на тон контролите

Надявам се да спечеля малко гейн от по силен аутпут на китарата, съответно по малко усилване от драйвове и т.н.

---

2. мод на s-s-s свързване, така че да имам последователно свързване на синглите.

Ще се спечели много гейн и плътен/силен сигнал без брум, с който драйв/амп да криви при по малко усилване.

Звука няма да е същия, но няма да е и точно като на стандартен хъмбъкер.

 

Сега се чудя какъв да е точно мода - ето един вариант>

http://www.mylespaul.com/forums/fender/214625-how-beef-up-your-strat-tone-simple-wiring-mod-tutorial.html

http://www.youtube.com/watch?v=oTNlbJksTu8

Липсва комбинация мидъл+бридж последователно, но пък има нек+бридж последователно само с един ключ.

 

Имаше и вариант, пак само с един ключ, където се превключва мидъл адаптера.

Може да имаме мидъл/нек последователно и мидъл/бридж последователно, без нек/бридж.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имай предвид, че това ще промени коренно звука на китарата ти! Умишлено не използвам думата "осере", въпреки, че във втория вариант, който си дал е твърде възможно точно така да стане :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще се пипа по китарата срещу брума може да се направи:

Екраниране на обема за потенциометрите,

Проверка и евентуална подмяна на екранираните проводници от адаптерите

Добавяне на активен преамп с един полеви транзистор

Това последното сваля изходното съпротивление, променя и звука.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.