Jump to content
Българският форум за музиканти

Добър "чист" бууст за бас


jabs

Recommended Posts

Уважаеми басисти,

 

От позицията на китарист и оператор на поялник, хващам бас единствено в случаите когато трябва да запиша някоя подложка или парче.

 

Все пак, стигнах до извода че бих се зарадвал на един нов "чист" специализиран бууст за бас.

Не ми е необходимо изкривяване на звука (гейн, драйв).

 

Надлежно прерових форума, но не намерих подобна тема. 

 

Ще съм признателен за мнения, базирани на опита ви, кой бууст бихте препоръчали или кой вече използвате и сте доволно от него.

 

Поздрав и благодаря предварително,

Явор

 

P.S. Google вади следните резултати до момента (топ три оценки):

- Xotic RC Bass Boost;

- Fulltone Fat Boost;

- EHX Hog's Foot;

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Я дай инфо като за инженерин, че много отнесено ми се види "коя жена препоръчвате и сте доволен от нея" :greenball: .

Какво да прави този предусилвател. Boost е малко чепато, :( .

Иначе както пишеше във вицовете - "Обичам ракия и бира, ама съм дошъл за хляб!"

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Хахаха.

ОК.

 

Баса ми e с пасивна електроника, някакво Пиви, оттам идва BBE Bmax --->

BBE%20BMAX-T.jpg

 

От въпросния преамп (предусилвател) сигнала отива директно в звуковата карта.

Следват импулси и други софтуеърни алабализми.

 

Проста верига. 

Бих искал допълнително да "напомпам" още малко звука на баса. Това е основната цел на занаятието.

 

Както се подразбира, търси се лесно и евтино решение, тоест ефекта (предусилвателя, бууста)  най-вероятно ще се прави... а не купува  :) Но първо да реша кой да е, след като нямам опит в областта.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Буустера може да промени тона, да накара нещата да оживеят и да изпъкнат, да осигури много хубав и натурален драйв, при включване в подходящ предусилвател обаче.

Иначе е супер 'гаден' ефект и всеки уважаващ себе си металист ще попита с учудване и презрение: 'защо не ползваш дисторжън' ?

 

За напомпване, ако приемем буквално термина, а и не само - не ти ли трябва компресор?

Всички басисти, които свирят технично, го използват, за да излизат максимално добре някои детайли и техники на свирене.

 

Само за тона като честотна характеристика - подходящ EQ.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^^ Хайде пак. Какво значи "напомпам"? Или поне какво разбираш под това действие?

От 10 басиста ше има поне 15 мнения. :rolleyes:

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мммм, не съм съвсем съгласен с теб, ползвам два-три "boost" педала за китарата, избора зависи от ампа и самата китара. Вграден компресор има в самия преамп. Но дай да не го удряме на глобална дискусия за и против буустове, компресори и т.н. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам един преамп на EBS - MicroBass II

 

microbassII_upfront.jpg

 

и съм доволен. Не ползвам драйв канала. Само чистия. Но така както описваш и според мен ти трябва компресор. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Твоя е значи тази машина на снимката :) има си и компресор.

Не съм басист, нито даже музикант някакъв, но поиграй си с един параметрик в пост обработката и можеш да ремоделираш тотално тона на бас трака. Също така да 'напомпаш' ниските до неузнаваемост.

Настрой Q да е в тясна лента. Сетни няколко точки на параметрика.

 

Малко оф топик, но какво очакваш от буустера? Не че комбинацията няма да е уникална - определен буустер с твоя преамп.

Може струните да звъннат малко, да се чува 'пипане на пръстчетата', което също си има очарование :), атаката, отговора на компресора т.н.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Хм. Ще пробвам. Имам много хубав многоканален EQ на Boss. Отделно ще пробвам с външен компресор. И все пак ще си сглобя един Hog's Foot. Схемата е като за половин час работа :) да видим.

 

Благодаря ви за мненията.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е интересна наистина, нека басистите да пишат, аз се отнесох малко и не притежавам никакъв буустер.

 

Специално за еквалайзера - не знам какъв EQ имаш предвид, но с параметричен еквалайзер възможностите са... доста по различни :)
Ако не ти е за сцена, виж софтуеърно. Як рак с истински аналогов параметричен еквалайзер не се намира току така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^^ Кой Hog's foot, че има няколко. Има и един Attack Equalizer, ама не ми се виждат много читави за пред Barcus Berry - то.

 Пак не разбрах каква точно е целта на заниманието?

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изработки на съфорумци например - Ламповото чудо на Ники-фена , моя бустер ( един приятел китарист ме упреква че все бустери съм правил и иска най-после дист да сътворим ) , Гарланд ( пак лампово - макар и за китара Блу-рипъра върши страхотна работа и за бас ) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.