Jump to content
Българският форум за музиканти

Лабораторно захранване - дискусия


Recommended Posts

 

Друго, което може да се направи (разбира се, за бъдещи реализации, за да не се разточваме много) е, както беше споменал, импулсен блок, като първично захранване, който следи желаното изходно напрежение, така, че да прави пад на напрежение върху регулатора в рамките на 7-15V, за оптимална ефективност и сериозни изходни токове на по-ниски напрежения. Аз имам известен опит с направата на SMPS.

 

 

 

Планирам да разчепкам темата, тиристорен пре-регулатор. Имам там някакви опасения за максималния заряден ток но ще видим какво ще излезе.

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 193
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Лабораторни захранвания KEITHLEY.  Плюс малко тънкости за употреба.

Айде сега, няма само на мен да ми текат лигите :greenball:

http://info.tek.com/rs/tektronix/images/PowerSupplyPoster.pdf

 

ПП За нашия проект, чопля в посока прототип. Поради разни странични причини, много по-бавно от колкото ми се иска.

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Измислих как да балансирам натоварването при паралелно включване, поне на теория трябва да стане. Комбинациите в изходите стават четири, две независими 0-60V 0-3A, двуполярно 0-60V 0-3A, едно 0-120V 0-3A (последователно), едно 0-60V 0-6A (паралелно).

Опорния източник ще е ADR01BRZ, много близък по параметри с REF10 и все още може да се купи. За диференциалния усилвател на шунта ще използвам OP07CP.

Нахвърлях и печатните платки, нали все на нещо трябва да се навържат чарковете за тестове. Минимум SMD елементи, резистори 0,6 W, пътечки 1 - 1,5 мм в управляващата част... Всички критични връзки със спойки на специални ушички, останалите на клеми. Опитах се да направя стегната но не и твърде нагъчкана разработка. Като отлежат може и да ми хрумне още нещо относно разположението но като за нулева серия ще е нещо такова...

 

ПП Ще трябва да наредя и анотацията.

 

Силовата част. Размери 115х50 мм.

034426803-thumb.jpg

 

Управляващата част. Размери 94х50 мм.

034426805-thumb.jpg 034426804-thumb.jpg

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре ще е отстоянията (spacings) да бъдат по-големи, особено за прототип. Освен това рисковете от проблеми при ръчен монтаж (а и не само) се увеличават при малки отстояния.

Ако програмкатa позволява, използвай Teardrops, намаляват механичното напрежение в преходите - pad - track.

 

А пък най-много ми харесва логото !  :metalist:

 

PS.

За начало имаш от мен MAC01= REF10 колкото ти трябват за прототипа. Както бях обещал.

UiVrHKQ.jpg

 

Забравих - изхвърли всички smd компоненти! (Не е само мное мнение!)

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В този вариант най-малките разстояния между площадките са 2,54 диаметъра на площадките 2 мм. Ще опитам малко по на широко, например 5,08.

Ще обмисля и изваждане на силовите елементи извън платката, ще стане по-гъвкаво за монтаж. Тогава ще мога да обединя двете платки...

Капчици няма но не е проблем да си нарисувам нещо подобно.

 

"А пък най-много ми харесва логото !"

Благодаря :) То е съвсем прясно, вчера го сковах. Симпатично се получи...

 

Мда, веднъж съм брал ядове с едни SMD кондензатори. Нямаше TH танталови в Комет, a и покрай ADR-a... Тук не гоним висока плътност така че могат да се махнат.

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 5.08 основно отстояние стана, дори не се промени значително размера. Така и така се отвори място, разширих пътечките от 1 на 1,5 мм. Махнах SMD компонентите, замених опорния източник. Обединих силовата и управляващата част. Те са много слабо свързани, само три проводника, така че лесно може да се променя формАта на платката. За сега е във вариант 185х61 мм. Има една камара дреболии да се шлайфат, капките да донаредя, анотацията да сложа и т.н.

 

034434762-thumb.jpg 034434854-thumb.jpg

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не личи да си отделил осмоъгълните площадки, прегледай пак.

Понеже там ще има проводници, добре ще е отстоянията даже да са по-големи, иначе някой мустак може да уцели екранизацията/ copper pour area.

Още нещо в полза на по-големите отстояния. При запояване, част от припоя може да се "лепне" за изолацията и да окъси с околната мед. 

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За връзки кабел-платка използвам едни такива работи > http://store.comet.bg/Catalogue/Product/4015/

Монтирани изглеждат така:

031970736-thumb.jpg

Отделя спойката на кабела от повърхността на платката и позволява многократно запояване и разпояване на кабела без опасност за отлепване на писта.

Точките където ще се запояват силовите кабели от трансформатора и към изхода са с 5 мм площадка (може и още малко но над 6 няма смисъл) и ще им увелича отстоянието до ground plane. Такива ще сложа за тиристорите и регулиращия транзистор.

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето я силовата част. Ground plane е на 1 мм от всички елементи. Площадките за директно запояване на проводници са с 4,5 мм диаметър и 2,5 мм отвор. Многожичен проводник 2,5 мм^2 е с диаметър на жилото 2 мм и 3,5 мм на изолацията. Минималното разстояние между силовите падове е 2 мм...

Платката все пак съм я правил тази нощ, твърде е "сурова". Трябват си няколко дни да отлежи и малко по малко да се изчистят детайлите.

034435991-thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Ето това е!

Много добър резултат.

Сега остава да се молим да няма нещо забравено или сбъркано.

Знам, че авторът ще се справи подобаващо, но за четящите темата ще наблегна на правилната технология за пускане в действие.

 

Монтирането на елементите препоръчвам да се прави последователно, стъпало по стъпало, като се започне от захранването. Пускането да е едно по едно, за да не се завъртат сложни логически главоблъсканици. Всяко стъпало да премине през пълно изследване и измерване. Така ще се знае какво може да се очаква при участието му в целия проект. 

Чак след като се приключи всичко възможно за определено стъпало, тогава да се монтира следващото и отново - проверка, измерване, дори снемане на по-сложни зависимости, характеристики и така до края.

Пожелавам успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.