Jump to content
Българският форум за музиканти

Лабораторно захранване - дискусия


Recommended Posts

ОК. Имам едно по-евтино решение и по-простичко. Но нека да е по-модерно, че аз го давам все ретро, а искам да видя съвременнте решения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 193
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

А ние пък, простичките стари.

 

ПП Гложди ме за какво не съм се сетил :blush:

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудя се, не е ли възможно да има повече вторични намотки на трансформатора и да се комутира между тях, в зависимост от желаното изходно напрежение, така, че да не се получава твърде голям пад върху транзисторите.

 

Ето например, крайното стъпало на един Class G усилвател, където идеята е подобна.

class-g-f3.gif

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Младите все летят по небесата...

 

Започнете с най-простия ключов елемент - Диода...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се освен диода ще има и един транзистор. Това ще е силовата част. Управлението е също елементарно, Пак ще има хистерезис и първичното захранване ще е двуполярно , Стига толкова, че гледам врагът яко слухти  :greenball:

Ще дам решението по-нататък, персонално. Действайте по останалата част, че има още работа. :rockon:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сещам се за какво говориш, и то все пак има нещо общо с клас G схемата, която постнах горе. Но щом не искаш да го обсъждаме - ОК. Може и лично, въпреки, че не знам, дали все пак авторът не иска да си сподели схемата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преработих схемата за четирипроводно включване. Първоначалната идея беше да оставя: извод 3 на U1, катода на D7 и извод 7 на U2; свързани с R10, R11 и +Uout, а извод 6 на U1 и анода на D1 към клема +FB. Целта е да се отчита тока директно от пада на напрежение върху R10 и R11, а напрежението със спомагателни проводници през клеми FB близо до товара. След като го начертах осъзнах че тока през D1 ще протича и през товара, a R10 и R11 не са в този контур.

Затова цялата шина е преместена на клема +FB. Съпротивлението на проводника свързващ клема +Uout и товара, при четирипроводно включване ще се сумира със съпротивлението на групата R10-11. Сумарния пад на напрежение ще е определящ за ограничението по ток. Ще има леко отместване на нивото на ограничение но стабилността ще се запази.

 

ПП Мислих да разчепкам и индикаторния въпрос но стана късно. И утре е ден...

ПП2 Казуса с прекъсналия плъзгач мисля че може да се реши само с коренна промяна на начина по който се включва референтното напрежение и се взема сигнала от изхода.

 

LZB_FB

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато стабилизацията на тока ни е по-важна, слагаме мостовете на клеми FB и готово.

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да знам какво точно има предвид валяка, един от вариантите за намаляване на разсейваната мощност при ниски изходни напрежения, е нещо такова:

 

2954yur.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето един вариант, с твърде много (4) вторични намотки на трансформатора(и изправители/филтри към тях). Схемата е за илюстративна цел, някои компоненти са пропуснати.

 

50f6ub.png

 

На графиката се вижда мощността, отдавана в товара(синьо) при промяна на изходното напрежение от 0 до 21 волта и обратно.

Със зелено е отбелязана мощността, разсейвана от най-горния транзистор, а с лилаво - мощността, разсейвана от най-долния.

 

Не знам дали Валяка има предвид нещо такова, или друг принцип.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последователното свързване не е добро решение за силовата част. Освен това, приемам  , че е доста опростено управлението, зашото така свързано ще има проблеми (меко казано).

Повече от две нива обикновенно не са необходими. Трябва да се смята, за да се прецени колко нива да се приложат. Напрежения, токове, обща и частична мощност. Оптимизацията включва и доста конструктивни компоненти - охлаждане, разположение, импеданси...

 

Казах аз да направим сбирка на технически компетентните участници... Като ми остане време, ще ви пратя на двамата моето решение.

Е, ползвал съм сламки от други източници, не съм измислил нотите.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май не останаха много варианти. Ако последователното свързване е нежелателно, остава паралелното, което пък има два варианта:

-Превключване според изходното напрежение

-Превключване според изходния ток(загубната мощност остава същата, поне на пръв поглед).

 

Възникна още един въпрос:

Ако силовата част е способна на големи изходни токове при ниски изходни напрежения, не е ли от полза, освен ограничаване по ток, да имаме ограничение по мощност, с трети индикатор, така че на ниски напрежения, да можем да имаме и по-значителни изходни токове?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами да направим. Ще ми е драго да се запознаем. Лошото е че от понеделник до петък програмата ми е плътна. Събота или неделя по може да се вместя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.